Postanowienia noworoczne dla dzieci – czy warto je tak właściwie ustalać? Zasadniczo tak, ale trzeba tu zachować umiar. Postanowienia noworoczne pomagają dzieciom nauczyć się dążyć do celu, jednak nie mogę być one zbyt restrykcyjne, w końcu wciąż mówimy o dzieciach. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Czy dzieci powinny mieć postanowienia noworoczne?
W postanowieniach noworocznych dla dzieci chodzi głównie o zdrowy rozsądek – jako rodzic nie możesz przesadzać. Najlepiej obrazuje to odpowiedź na poniższe dwa pytania. ⤵️
- Czy dzieci mogą mieć postanowienia noworoczne? ✔️ Tak – w ten sposób nauczą się dążyć do celu, co będzie dla nich rozwojowe.
- Czy dzieci muszą mieć postanowienia noworoczne? ❌ Nie – wszystko zależy od dziecka. Jeśli nie chce mieć postanowień, to nie ma sensu narzucać ich na siłę!
Pamiętaj też, że dzieci (szczególnie młodsze), mogą nie do końca rozumieć koncept postanowień noworocznych. Lauren Kent, reporterka CNN zapytała kiedyś dziecko o to, jakie ma postanowienie noworoczne. Odpowiedź, którą usłyszała, brzmiała „jeść więcej słodyczy i czekolady”. Gdy zapytała to samo dziecko o cel na przyszły rok, uzyskała kompletnie inną odpowiedź „stać się lepszą pływaczką”.
Dlatego warto najpierw wytłumaczyć dziecku, na czym polegają postanowienia noworoczne. Musisz też pamiętać, że same chęci do wyznaczenia postanowień będą zależeć od wieku dziecka – najlepszym czasem na ich wprowadzenie będzie okres wczesnoszkolny (klasy 1-3 podstawówki).
Sprawdź też:
Czy noworoczne postanowienia mają sens?
Korzyści z postanowień noworocznych dzieci
Zalet postanowień noworocznych dla dzieci jest sporo. Dziecko rozwija w ten sposób kilka ważnych kompetencji przyszłości – ważnych w dorosłym życiu, które bierzemy pod uwagę również na kursach angielskiego w Early Stage. O jakich dokładnie korzyściach mówimy?
Nauka samodyscypliny ✅
Po pierwsze, dzięki postanowieniom noworocznym dziecko poćwiczy samodyscyplinę. Jest to superważne w XXI wieku, gdyż:
- obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego pobudzania ośrodka nagrody – dzięki social mediom i Internetowi wiele rzeczy jest po prostu na wyciągnięcie ręki,
- praca nad celami i dążenie do nich pomaga nauczyć się odraczać nagrodę.
Samodyscyplina może nie kojarzyć się pozytywnie. Dlatego porozmawiaj z dzieckiem przy okazji wyznaczania celów o jego motywacji wewnętrznej i planowaniu celów możliwych do zrealizowania. Chodzi o to, aby dziecko nie kojarzyło postanowień noworocznych z presją wywieraną przez rodzica lub nie wyznaczyło celów ponad siły, które mogą je ostatecznie zniechęcić.
Praca nad osiąganiem własnych celów ✅
Kolejną zaletą postanowień noworocznych dla dzieci jest możliwość pracy nad osiąganiem własnych celów. Dziecko doświadczy w ten sposób początkowej motywacji wywołanej entuzjazmem, potem jej spadku czy nawet zniechęcenia. Dzięki temu nauczy się radzić w takich sytuacjach, co w połączeniu z pracą nad samodyscypliną, będzie nauką, którą weźmie ze sobą w dorosłe życie.
Nauka samodzielności ✅
Wyznaczanie postanowień noworocznych pomoże Ci też wychować samodzielne dziecko. W końcu to Twój syn lub córka będzie pilnować, aby dotrzymać postanowień i aktywnie próbować spełnić swoje cele.
Nauka oceniania własnej pracy i jej efektów ✅
Ostatnią zaletą postanowień noworocznych dla dzieci jest umiejętność oceniania własnej pracy i jej efektów. Po wyznaczeniu celu dziecko samodzielnie będzie monitorować swoje postępy. To pomoże mu realistycznie podchodzić do oceniania własnej pracy, co znajdzie odbicie w życiu dorosłym – dziecko z taką umiejętnością będzie mniej narażone na odczuwanie syndromu impostora lub brak pewności siebie.
Sprawdź też:
Jak rozwijać u dziecka poczucie odpowiedzialności?
Jak wyjaśnić postanowienia noworoczne dzieciom?
Przede wszystkim liczy się to, jak przygotujesz postanowienia noworoczne. Najlepiej zaplanować je zgodnie z zasadą SMART – oznacza to, że cel powinien być:
- Specific (konkretny) – jasno zdefiniowany i precyzyjny;
- Measurable (mierzalny) – sformułowany w taki sposób, aby możliwe było mierzenie postępów w realizacji celu;
- Achievable (osiągalny) – cel może być ambitny, ale powinien być realistyczny – nie ustalisz z 10-latkiem, że w tym roku nauczy się fizyki kwantowej, bo jest to niemożliwe i to samo tyczy się innych, teoretycznie bardziej realistycznych, ale praktycznie niewykonalnych celów;
- Relevant (adekwatny) – cel musi być zgodny z preferencjami, zainteresowaniami i wartościami dziecka;
- Time bound (określony w czasie) – cel powinien też być jasno określony w czasie – możesz tu też postawić na kamienie milowe, które pomogą dziecku monitorować postępy.
Przy formułowaniu celów pamiętaj, aby zachować element frajdy – nie musi (i nie powinno!) być nudno, dziecko może dobrze się bawić!
Sprawdź też:
Żeby chciało się chcieć? Kilka słów o (dziecięcej) motywacji
Postanowienia noworoczne – zasady
Jak już wspominaliśmy, postanowienia noworoczne nie mogą być „na siłę”. Podobnie jak w przypadku wyboru pomiędzy indywidualnymi lekcjami angielskiego a zajęciami w grupie musisz przede wszystkim zorientować się w preferencjach dziecka. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę reguł – dobrych praktyk związanych z wyznaczaniem celów noworocznych dla dzieci!
- Postanowienia nie mogą być przymusowe.
- Jako rodzic musisz dawać przykład – pamiętaj, że postanowienia można robić również całą rodziną (zarówno te indywidualne, jak i wspólne!)
- Postanowienia noworoczne powinny wyjść od dziecka i być jego marzeniami/planami, nie celami rodziców!
- Jako rodzic jesteś doradcą – Twoja rola to przede wszystkim sprawdzenie, czy postanowienia są możliwe do zrealizowania i ewentualna pomoc w ich dostosowaniu.
- Nie przesadzajcie z liczbą postanowień noworocznych – zbyt duża liczba może przytłoczyć dziecko.
Sprawdź też:
Dlaczego dzieci nie potrzebują idealnych rodziców?
Przykładowe postanowienia noworoczne dla dzieci
Jakie postanowienia noworoczne może wyznaczyć sobie Twoje dziecko? Przedstawiamy kilka przykładów!
✅ Postaram się odkładać moje zabawki na miejsce.
✅ Będę mył(a) zęby dwa razy dziennie
✅ Spróbuję nowych dań i nowych warzyw.
✅ Znajdę sport, który mi się spodoba i będę go uprawiać przynajmniej 3 razy w tygodniu.
✅ Znajdę czas wolny na czytanie książek, które mi się podobają.
✅ Będę spędzać mniej czasu przed ekranem telewizora, komputera i telefonu.
✅ Będę spać przynajmniej 8 godzin dziennie.
✅ Zamienię słodycze na zdrowe przekąski.
Oczywiście, powyższe przykłady są bardzo ogólne – pamiętajcie z dzieckiem o dostosowanie ich do systemu SMART. Przykładowo, zamiast powiedzieć po prostu: „spróbuję nowych dań i nowych warzyw” lepiej wyznaczyć cel: spróbuję w tym roku 5 nowych dań i 3 nowych warzyw.
Sprawdź też:
Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?
Przykładowe postanowienia noworoczne dla całej rodziny
Wiesz już, jakie mogą być postanowienia noworoczne dla Twojego dziecka – świetnie! Możecie jednak pójść krok dalej i przygotować postanowienia noworoczne dla całej Waszej rodziny. Przykładowo:
✅ Będziemy chodzić na wspólne spacery przynajmniej X razy w tygodniu.
✅ Zjemy wspólnie obiad przynajmniej X raz(y) w tygodniu.
✅ Przeczytamy wspólnie X książek w ciągu roku.
✅ Zaczniemy wspólnie uczyć się języka angielskiego i osiągniemy poziom A2.
✅ Zaangażujemy się razem w X akcji charytatywnych.
Sprawdź też:
Jak wspierać dziecko w budowaniu poczucia własnej wartości?
Podsumowanie
- Warto ustalić postanowienia noworoczne dla Twojego dziecka; ważne jest jednak, aby były one zgodne z jego celami, pasjami i preferencjami.
- Czy dziecko powinno mieć wyznaczone postanowienia noworoczne? Niekoniecznie – nie warto robić tego na siłę. Szczególnie młodsze dzieci mogą nie chcieć lub nie rozumieć konceptu postanowień noworocznych.
- Wyznaczenie postanowień noworocznych przez dziecko świetnie wpłynie na jego rozwój. Nauczy się samodyscypliny, pracy nad osiąganiem własnych celów, samodzielności i oceniania własnej pracy.
- Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla dziecka? Tak naprawdę jest tu pełna dowolność, pod jednym warunkiem – powinny one spełniać kryteria SMART, czyli być konkretne, mierzalne, osiągalne, adekwatne do celów i zainteresowań dziecka oraz umieszczone w czasie.
Sprawdź też:
- Sylwestrowe zabawy dla dzieci
- Jak spędzić sylwestra z dziećmi?
- Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka już od najmłodszych lat?
- Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?
Źródło:
Kent, L. (2022, 3 stycznia). Jak pomóc dzieciom w wyznaczaniu postanowień noworocznych. CNN. Dostępne na: https://edition.cnn.com/2022/01/03/health/kids-new-years-resolutions-wellness/index.html