Wakacje już za progiem, dzieciaki ponownie w rzeczywistości szkolnej z mniejszym lub większym entuzjazmem 😉 – co możesz zrobić, aby ułatwić gładkie przejście do regularnej nauki? Pomóż mózgowi swojego dziecka! Naucz je gimnastykować swój mózg. W jaki sposób? Jak pobudzić mózg do nauki?
Co zrobić, aby wesprzeć koncentrację dziecka?
➡️ Pozwól dziecku na przerwy w trakcie nauki (a nawet je do nich zachęcaj!)
Po pierwsze i najważniejsze – przerwy przyjazne mózgowi! Jak pobudzić mózg do nauki? Co 30-45 minut, w zależności od wieku i poziomu koncentracji dziecka, zachęcaj dziecko do przerwy. Gimnastyka, wygłupy, zagadka czy rysowanie z pewnością odświeżą aktywność mózgu poprzez większy dostęp do tlenu i zwykłą zmianę aktywności.
Jeśli potrzebujesz konkretów – zajrzyj do artykułów: ⤵️
✅ Przerwy w nauce. Mózg będzie za nie wdzięczny!
✅ Jak zrelaksować mózg po wielu godzinach nauki?
➡️ Zabawa w trakcie nauki wyzwala kreatywność u dziecka
Po drugie, ciekawa nauka – naucz dziecko się uczyć ☺. Jeśli uczy się języka angielskiego w Early Stage, niech korzysta z materiałów przygotowanych specjalnie dla naszych uczniów – fantastycznych piosenek, które zapadają w pamięć dzięki melodii i rytmowi oraz rymom (dostępne w aplikacji Early Stage MUSIC, a także na specjalnej platformie z dodatkowymi materiałami i zadaniami online), ciekawych historyjek, których pełno w naszych podręcznikach i zabaw językowych.
Tutaj znajdziesz zabawy do wypróbowania z dzieckiem:⤵️
✅ 6 wiosennych zabaw dla dzieci z angielskim w tle
✅ Gry słowne w nauce języka angielskiego z dzieckiem
✅ Let’s play! Nauka angielskiego przez zabawę
✅ Kolorowanki dla dzieci do nauki angielskiego
Jeśli potrzebujesz inspiracji – może wykorzystaj skarby jesienne do nauki? Mózg najlepiej uczy się, gdy korzysta ze wszystkich zmysłów i humoru. Jeśli Twoje dziecko uczy się akurat nowych słów, możecie stworzyć zabawną historyjkę ze sobą w roli głównej pewną nieoczekiwanych zwrotów akcji? Nie musicie używać wyłącznie angielskiego – ważne, żeby skorzystać z niego do powtarzania docelowych słów.
Zabawa, humor, rym, rytm, muzyka… To wszystko supermoce, z których korzystamy w szkołach Early Stage! Poczytaj więcej o metodzie nauczania angielskiego, która jest skuteczna, angażująca i po prostu …fajna. 🙂
Sprawdź też: ⤵️
✅ Jak wykorzystywać muzykę w trakcie nauki angielskiego?
✅ Czy muzyka pomaga w nauce? Jak muzyka wpływa na mózg?
✅ Poznaj najlepsze żarty po angielsku!
✅ Angielski jest super! Zabawne idiomy angielskie
✅ Rymowanki dla dzieci do nauki języka angielskiego
➡️ Zagadki motywują dziecko do szukania rozwiązania
Po trzecie, zagadki, pytania, pobudzanie do myślenia. Mózg uwielbia problemy do rozwiązania, a rozwiązując je, ćwiczymy koncentrację, samokontrolę i aktywujemy system nagrody w mózgu. Dzięki temu kultywujemy motywację wewnętrzną. Im częściej gimnastykujemy mózg, zadając mu pytania otwarte (raczej DLACZEGO? albo JAK? niż na przykład CZY?), tym bardziej będzie czujny i zmotywowany do nowych wyzwań. Zagadki możemy wymyślać samodzielnie lub poszukać ich w Internecie, zwykła gra w kalambury czy wisielec na przykład z hasłami po angielsku sprawią na pewno więcej przyjemności i będą bardziej efektywne niż przepisywanie słów w celu ich zapamiętania.
Sprawdź też: ⤵️
✅ 7 vlogów na YouTube, które pomogą w nauce potocznego angielskiego
✅ 7 podcastów do nauki języka angielskiego
✅ Jak gry i e-sport wpływają na naukę angielskiego?
➡️ Ćwiczenie wyobraźni u dziecka sprzyja poznawaniu nowych słówek
Po czwarte, nastaw dziecko na kreatywność – mózg uwielbia tworzyć, pracować z wyobraźnią, personalizację i emocje. Dobrym ćwiczeniem dla mózgu jest na przykład zabawa w skojarzenia – weź jakiekolwiek dwa angielskie słowa i zapytaj swoją pociechę o to, w jaki sposób się ze sobą łączą. „An apple and a pear” to oczywiście owoce, ale już „a banana and tall„? Dziecko może narysować Pana Banana, który obdarzony jest niesamowitym wzrostem, zatem uwielbia grać w koszykówkę ☺. Wymyślanie nie zna granic. ☺
Sprawdź też: ⤵️
➡️ Zapewnij dziecku właściwy odpoczynek
Po piąte, sen i dobre odżywanie – niewyspany człowiek nie jest w stanie przyswoić zbyt wiele wiedzy, kiepsko działa też jego koncentracja. W końcu dobra przerwa to odpowiedni odpoczynek. Naucz dziecko dbać o regularne wysypianie się i odżywianie o stałych porach. Dziecko nie może się uczyć, jeśli nie otrzymało odpowiedniego pożywienia, przede wszystkim śniadania, które powinno być zdrowe i pożywne. Jabłko lub banan i pestki słonecznika zamiast słodkiego batonika na drugie śniadanie? Doskonały pomysł! Dla pracy mózgu najlepsze są owoce i warzywa (w szczególności zielone, jajka, olej z lnu, łosoś, nasiona, ziarna zbóż, razowe pieczywo, kasze, ziemniaki, fasola, soczewica, ryby, mleko, orzechy).
Sprawdź też: ⤵️
A także: ⤵️
✅ Jakie bajki dla dzieci pomagają w nauce angielskiego?
✅ Dlaczego warto oglądać seriale i bajki po angielsku?
✅ Jak pomóc dziecku w nauce? Mnemotechniki, fiszki, notatki graficzne
Autorka: Beata Wysocka – metodyczka, trenerka umiejętności poznawczych, jogi i mindfulness dla dzieci, nauczycielka MBSR w trakcie certyfikacji. Z wykształcenia filolożka języka angielskiego i psycholożka. Zawsze pilnuje ważnych dla niej i dla Early Stage wartości – ekologii, NVC (non-violent communication, komunikacji bez przemocy), otwartości na różnorodność, a przede wszystkim cyfrowego i psychicznego dobrostanu dzieci i młodzieży. Jest współautorką podręczników do angielskiego dla uczniów Early Stage. W wolnych chwilach chodzi po górach i medytuje.
Zapraszamy też do podcastów i webinariów autorki: ⤵️
✅ Webinarium Mindfulness w edukacji
✅ Artfully – o wykorzystaniu sztuki na zajęciach języka angielskiego
✅ Jak uczyć myślenia (krytycznego) na lekcjach języka angielskiego
✅ Podcast o kreatywności
✅ Podcast o radzeniu sobie ze stresem
1 comment
[…] Dobrym uzupełnieniem tej techniki będą także zabawy oparte na skojarzeniach. To kolejny sposób na pobudzenie pracy szarych komórek, która następnie przełoży się na efektywniejszą naukę i lepsze zapamiętywanie. Co ważne, tego typu praca ułatwia także sprawniejsze posługiwanie się językiem w przyszłości, ponieważ uczeń coraz lepiej radzi sobie z wyszukiwaniem w swoim „słowniku” potrzebnych mu do zbudowania wypowiedzi elementów. Więcej o inspiracji znajdziesz na: https://earlystage.pl/blog/2020/09/08/gimnastyka-mozgu-jak-pobudzic-mozg-do-nauki/. […]