Dzień matki w Anglii obchodzi się w nieco innym momencie niż w Polsce. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby celebrować dwa razy, prawda? Warto poznać tradycję obchodzenia tego święta w Wielkiej Brytanii, jak i do polskiego święta przemycić kilka angielskich akcentów.
Kiedy dzień matki obchodzi się w Anglii?
Dzień matki w Anglii obchodzi się w marcu lub kwietniu, a nie maju. W wielkiej Brytanii jest to święto ruchome i przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Najczęściej jest to albo druga połowa marca albo sam początek kwietnia. Ten okres w kościele katolickim jest ruchomy, a więc i święto matki nie przypada co roku tego samego dnia miesiąca. Jest to jednak zawsze niedziela. W tym samym dniu święto matki celebruje się także w Irlandii i Nigerii. Na świecie jest co najmniej kilka głównych dat dla dnia matki, 26 maja świętuje tylko Polska. Najwięcej krajów celebruje dzień matki w drugą niedzielę maja.
Historia dnia matki w Anglii
Początkowo dzień matki w Wielkiej Brytanii nie miał właściwie nic wspólnego z rolą matki jako takiej. Kluczowa tutaj była religia, a właściwie Kościół. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu chrześcijanie w Wielkiej Brytanii mieli w tym dniu uczęszczać do swojego kościoła, czyli po angielsku mother church. Ponieważ nie wszyscy pracowali w pobliżu swojego rodzinnego kościoła, można było wziąć dzień wolny od pracy, wrócić do najbliższych, pójść z nimi razem do kościoła, ale i wspólnie spędzić rodzinny czas. Mówiło się wtedy „I am going a-mothering”. Trudno to przełożyć na język polski, ale wyrażenie to miało sygnalizować powrót do rodziny i spędzenie tego czasu w gronie najbliższych. Zarówno w miastach, jak i dużych majątkach ziemskich służba dostawała wolne na tę podróż do rodzinnego kościoła. Chodziło jednak nie tylko o praktykę religijną, lecz także o spotkanie z rodzicami. Szybko przyjęło się, że w drodze do domu zbierało się kwiaty, aby podarować je czekającym na powrót dziecka matkom.
Z czasem religijny kontekst zaczął być stopniowo wypierany przez rodzinny i stąd święto kościelne zamieniło się w dzień matki – Mother’s Day (nazywane też Mothering Sunday).
Kiedy ogłoszono dzień matki?
Ustanowienie dnia matki jako momentu celebracji roli kobiety także ma swój ciekawy kontekst w Wielkiej Brytanii. Wiąże się bowiem z ruchami feministycznymi. Pierwszy raz dzień matki ustanowiono w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Stało się to dzięki zabiegom Anny Jarvis, amerykańskiej aktywistki. Z kolei w 1913 roku jej artykuł przeczytała córka jednego z brytyjskich pastorów – Constance Smith i zaczęła w Anglii kampanię na rzecz tego święta. Ustanowiono je jednak oficjalnie dopiero w 1938 roku.
Jak świętuje się w Anglii?
Zarówno dzień matki, jak i dzień ojca w Wielkiej Brytanii świętuje się bardzo podobnie do sposobu, w jaki celebruje się ten dzień w Polsce. Tradycyjnie wręcza się przede wszystkim rodzicom ręcznie wykonane laurki, kartki z życzeniami, w których oddaje się im szacunek, wyraża miłość, a także wdzięczność dziecka za opiekę. W przedszkolach i szkołach organizowane są różnego rodzaju przedstawienia i programy artystyczne dla mam. Przygotowuje się dla nich specjalne upominki. Dzieci przygotowują je najczęściej samodzielnie, co ma dodatkowo szczególnie emocjonalny wymiar. Oczywiście w Anglii dzień matki to także okazja do prowadzenia opłacalnego biznesu i sprzedaży różnego rodzaju upominków, które można podarować matkom. Nadal jednak w cenie są przede wszystkim prezenty przygotowane własnoręcznie. Kluczowe dla tego święta jest jednak – podobnie jak i w Polsce, ale też na całym świecie – znalezienie własnego i autentycznego sposobu na to, by okazać swojej mamie miłość i szacunek. Jeśli zastanawiacie się razem z dzieckiem, jak możecie spędzić ten dzień w Polsce, koniecznie przeczytajcie o mindfulness dla dzieci i rodziców. To doskonały sposób na wzmocnienie rodzinnych więzi!
Co można przejąć z brytyjskiej tradycji?
Sposób celebracji dnia matki w Anglii i Polsce jest bardzo podobny. To jednak świetna okazja do tego, aby zainspirować dziecko do stworzenia laurki po angielsku. Przy okazji można powtórzyć kilka cennych zwrotów, w tym słynnego „with love”, ale także „gratitude”, „care”, „protection”. Być może warto zrobić mapę myśli z listą rzeczy, za które jest się wdzięcznym rodzicom. To świetny pomysł na poszerzenie albo utrwalenie słownictwa, a przy okazji bardzo emocjonalny prezent dla mamy. Taką mapę myśli można uzupełnić własnoręcznymi rysunkami lub ciekawym kolażem zdjęć. Połączenie ćwiczeń plastycznych i językowych to zawsze dobry pomysł. Do tego efekt takiej pracy może dla mamy naprawdę wiele znaczyć.
Rodzinną celebrację można uzupełnić o pyszne brytyjskie marcepanowe ciasto z powierzchnią pokrytą bogatą warstwą owoców, czyli simnel cake, które tradycyjnie je się w Anglii przy okazji dnia matki. Przy okazji wspólnego gotowania także można zabawić się w scenki rodem z brytyjskiej kuchni i rozmówki angielskie. To świetny pomysł na wspólny czas dla matki i dziecka.
A jak w Anglii obchodzi się dzień dziecka? Sprawdzisz to w tym artykule:
Zdjęcie: Josh Willink | Pexels