Jak nauczyć się mówić po angielsku? Już sam Darwin podkreślał, że jako ludzie mamy „naturalny instynkt” do przyswajania języka. Jednak aby go w pełni wykorzystać, potrzebne są trzy czynniki: czas, ekspozycja i interakcja. Dlatego przede wszystkim należy mówić i słuchać po angielsku i… uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Dowiedz się więcej!
Jak nauczyć się mówić po angielsku?
Skoro najlepszym sposobem, żeby nauczyć się mówić po angielsku jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu, osłuchanie się języka i korzystanie z niego w praktyce, pojawia się jedno zasadne pytanie: czy warto w takim razie wykorzystać w tym celu kursy języka angielskiego dla dzieci? Hymes wskazuje, że umiejętności językowe (gramatyka, składnia, styl, słowotwórstwo) są ważnym, choć niejedynym, elementem przyswajania języka w mowie (via Dos Santos, 2020). Dlatego nauka formalna jest do pewnego stopnia konieczna.
Na jakie elementy należy zwrócić uwagę? Co trzeba opanować? Przede wszystkim:
- gramatykę w co najmniej podstawowym zakresie,
- bazę słów i wyrażeń potrzebnych do interakcji,
- kompetencje społeczne niezbędne w komunikacji interpersonalnej.
Nie oznacza to jednak, że aby nauczyć się mówić po angielsku trzeba „zakuwać”. Wszystkie te trzy zakresy można ćwiczyć na przeróżne sposoby; kluczowa jest przy tym regularność (w metodzie Early Stage jest to spiralność – czyli powtarzanie i utrwalanie, ale na różne sposoby).
Sprawdź też:
- Jak wykorzystać mnemotechniki w nauce angielskiego?
- Dodatkowy angielski, dlaczego warto dodać go do planu dziecka?
Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?
Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku? Potrzeba do tego kilku kroków.
- Zanurzenie w języku – skuteczność ekspozycji, czy też immersji w języku została udowodniona naukowo w wielu badaniach – ich wyniki skompilował Jim Cummins (2000). Zadbaj, aby dziecko miało jak najwięcej angielskiego w otoczeniu, chociażby poprzez bajki, piosenki, filmy, zmianę języka na komputerze czy w telefonie.
- Powtarzanie słów i zdań – ważne jest też powtarzanie zasłyszanych wyrazów, zwrotów i zdań, chociażby za lektorem w szkole czy też oglądając bajki i filmy.
- Próby samodzielnego używanie języka – nie musi być perfect! Nie da się nauczyć mówienia bez… mówienia, więc pozwól dziecku ćwiczyć swobodnie i bez stresu.
- Nauka w kontekście społecznym – abstrakcyjne zasady i zdania, których raczej nie zastosujesz w prawdziwym życiu, mogą nie wystarczyć, aby nauczyć się komunikować w obcym języku – Twoje dziecko musi nauczyć się mówić w praktyce, w kontekście realnych sytuacji społecznych.
- Regularne powtórki – nie bez powodu spiralność jest jedną z naszych 12 supermocy; bez regularnych powtórek Twoje dziecko nie opanuje dobrze języka. Warto postawić tu na microlearning, czyli skuteczne metody, które zmieniają powtórki w dobrą zabawę i budują nawyk codziennego kontaktu z językiem.
- Zróżnicowane powtórki, „produkowanie” języka – powtarzanie materiału tylko jedną metodą (np. czytaniem czy słuchaniem, które są ważnymi umiejętnościami, ale nie wymagają aktywnego używania języka) nie będzie skuteczne. Postawcie z dzieckiem na różnorodność i aktywność, np. samodzielne pisanie, mówienie, uzupełnianie ćwiczeń.
- Ćwiczenie z kimś – partner językowy motywuje do nauki i pomaga odtworzyć kontekst społeczny. Dlatego ćwicz mówienie razem z dzieckiem… lub pozwól mu ćwiczyć z rodzeństwem, kolegami lub koleżankami. Fajnym urozmaiceniem może być także wykorzystanie AI do rozmówek po angielsku.
Sprawdź też:
- 5 najpopularniejszych i skutecznych metod nauki języka angielskiego
- Jak się uczyć, żeby się nauczyć języka? 4 techniki efektywnych powtórek
Jak pokonać barierę językową i mówić po angielsku bez stresu?
Jednym z największych wyzwań w nauce mówienia po angielsku jest przełamanie bariery językowej – strachu przed mówieniem w obcym języku. Najmłodsze dzieci nie mają z tym zazwyczaj problemu, jednak inaczej jest w przypadku młodzieży – nawet jeśli dziecko uczy się angielskiego od małego i świetnie się nim posługuje, to może doświadczyć takiego strachu. Jak przełamać barierę językową? Przede wszystkim należy zbudować odpowiednie środowisko, w którym dziecko czuje się komfortowo i nie odczuwa stresu – dbamy o to na zajęciach w Early Stage!
Pomoce i narzędzia do nauki mówienia po angielsku
Do nauki mówienia po angielsku można wykorzystać wiele materiałów i narzędzi, które ułatwią dziecku przyswajanie języka i zmienią naukę w dobrą zabawę. Co polecamy?
Piosenki, rymowanki, rapy
Korzystanie z obcego języka może okazać się łatwiejsze, jeśli zaczniesz od piosenek, rymowanek czy rapów. Ważne, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł z bezbłędnym angielskim. 🙂 Oczywiście, polecamy naszą aplikację Early Stage MUSIC, w której znajdziecie piosenki po angielsku do nauki i inne nagrania. Na naszym YouTube także publikujemy filmy i piosenki dla najmłodszych po angielsku.
Sporo piosenek i materiałów do ćwiczenia zawartych w nich słówek mamy też w naszym serwisie dla nauczycieli Teachers’ Universe. Tutaj posłuchasz przykładowej piosenki:
A tutaj znajdziesz zadania dla dzieci wykorzystujące zawarte w niej angielskie słówka.
Sztuczna inteligencja
ChatGPT i podobne narzędzia mają funkcję nagrywania i odtwarzania mowy. Dzięki temu możesz zaprogramować je tak, aby odtwarzały prawdziwe sytuacje z życia. Sprawdzą się więc doskonale do nauki mówienia po angielsku, jeśli Twoje dziecko nie ma partnera do ćwiczeń.
Sprawdź też:
Tokeny na lekcjach angielskiego w Early Stage
W Early Stage stosujemy tokeny komunikacyjne w różnych formach, na przykład:
- feedback tokens – żetony dla starszych dzieci, pomagające im w dawaniu feedbacku. Na takich żetonach znajdują się przydatne zwroty, na przykład „I hear what you’re saying, but I lean more towards…”, które dziecko może wpleść w ocenę wypowiedzi kolegi lub koleżanki,
- appreciation tokens – żetony służące pozytywnemu wzmocnieniu ucznia, zawierające pochwały, np. „Great work!” czy „Nice cooperation!”.
Takie żetony, połączone z zajęciami w grupach, świetnie łagodzą stres, pozwalając dziecku przełamać barierę językową i skupić się na rozwoju mówienia po angielsku w kontekście społecznym.
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?
Sprawdź więcej artykułów na temat stresu:
- Stres u dzieci – jak wpływa na proces uczenia się?
- Twórcze pomysły na redukcję stresu
- Lęk, strach i stres przed szkołą. Jak go pokonać lub… wykorzystać?
- Szybkie sposoby na stres przed egzaminem
Od jakich słówek zacząć naukę mówienia po angielsku?
Jak zacząć naukę mówienia po angielsku? Na początek konieczne będzie opanowanie podstawowych słówek i zwrotów. Na ten temat przygotowaliśmy już wiele artykułów i pomocy edukacyjnych – listę znajdziesz poniżej. ⤵️
- Dni tygodnia po angielsku. Jak je pisać, czytać, zapamiętać?
- Daty po angielsku – jak je prawidłowo zapisywać i odczytywać?
- Miesiące po angielsku: wymowa, pochodzenie, sposoby na zapamiętanie nazw
- Zwroty grzecznościowe po angielsku – jak ich używać?
- Sporty po angielsku: Nazwy sportów zimowych, ekstremalnych, wodnych…
- Państwa i stolice Europy po angielsku. Wszystkie kraje + wymowa
- Wakacje po angielsku – holidays, vacation, workation, staycation… Wszystko, co musisz wiedzieć
- Angielski jest super! Zabawne idiomy angielskie
Pamiętaj, że słówka najlepiej zapamiętuje się w kontekście. Połączenie ich z obrazem lub dźwiękiem pomoże Twojemu dziecku osiągnąć lepsze efekty. Możesz zastosować fiszki, piosenki, rapy lub nawet gry na platformach online – sky is the limit! Skąd wziąć takie materiały? Znajdziesz je, między innymi, na stronie naszego projektu Animals Rock czy w appce Early Stage MUSIC!
Sprawdź też:
- Zasady czytania po angielsku. Wymowa angielska bez tajemnic
- Fonetyka angielska – PDF, znaki fonetyczne, ćwiczenia dla dzieci i nie tylko
Podsumowanie
- Aby nauczyć się mówić po angielsku, trzeba… mówić.
- Słuchanie i otaczanie się językiem też jest ważne, pod warunkiem że aktywnie starasz się używać j. angielskiego.
- Do nauki mówienia po angielsku potrzeba czasu – efekty nie będą widoczne od razu, musisz uzbroić się w cierpliwość.
FAQ
Jak ćwiczyć mówienie po angielsku w domu?
Sposobów jest mnóstwo – możesz, na przykład:
- nagrywać dziecko, a następnie odsłuchiwać wspólnie jego wypowiedzi,
- zachęcać dziecko do rozmowy z kolegami/rodzeństwem/Tobą po angielsku,
- wykorzystać AI do nauki angielskiego,
- grać w gry po angielsku (tutaj znajdziesz darmowe gry do nauki angielskiego w domu, a tu: gry słowne do nauki angielskiego).
Czy da się nauczyć mówić po angielsku w domu?
I tak i nie. Na pewno łatwiej jest uczyć się angielskiego, chodząc na zajęcia dopasowane do swojego poziomu językowego – dzięki nim jest zapewniona regularność oraz skuteczność. Bez pracy w domu jednak zajmie to więcej czasu. Osoba zmotywowana i systematyczna poradzi sobie z samodzielnym uczeniem się mówienia po angielsku.
Źródła:
- Pinker, S. (2003). The language instinct: How the mind creates language. New York, NY: Penguin UK.
- Pegado, F. (2022). Written language acquisition is both shaped by and has an impact on brain functioning and cognition. Frontiers in Human Neuroscience, 16. https://doi.org/10.3389/fnhum.2022.819956
- Dos Santos, L. M. (2020). The discussion of communicative language teaching approach in language classrooms. Journal of Education and e-Learning Research, 7(2), 104-109. https://doi.org/10.20448/journal.509.2020.72.104.109
- Cummins, J. (2000). Immersion education for the millennium: What we have learned from 30 years of research on second language immersion.