Lekcje gry na instrumencie muzycznym, treningi w klubie sportowym czy dodatkowy angielski – to zaledwie kilka z wielu zajęć pozalekcyjnych, na które możesz zapisać swoje dziecko. Jednakże, na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie możesz przeładowywać swojej pociechy – zbyt wiele zajęć sprawi, że Twoje dziecko będzie przemęczone. Dlatego, warto rozważnie wybierać aktywności pozalekcyjne.
W tym poście, postaramy się pomóc Ci z dokonaniem dobrego wyboru, skupiając się na zajęciach z języka. Czy warto zapisać dziecko na dodatkowy angielski? Przekonaj się, czytając ten artykuł!
Dodatkowy angielski dla dziecka – dlaczego warto
Naszą dyskusję, czy warto zapisać dziecko na dodatkowy angielski, zacznijmy od plusów takiego rozwiązania. Dodatkowe zajęcia są niewątpliwie niezwykle pomocne zarówno w rozwoju zdolności językowych, jak i szeroko pojętych umiejętności „miękkich”. Zerknijmy więc na dokładną listę plusów:
Rozwijanie języka
Angielski osiągnął status lingua franca – języka szeroko rozpowszechnionego i używanego na całym świecie. Stał się on ważnym przyborem, umożliwiającym dostęp do nowych kanałów rozrywki, czy zwiększającym kompetencje na rynku pracy. Mimo to, lekcje w szkołach często nie są wystarczające.
Zastanawiając się, czy warto zapisać pociechę na dodatkowy angielski, musisz brać pod uwagę, że często to jedyny sposób, aby dziecko opanowało ten język na wysokim poziomie i swobodnie się nim posługiwało. Ponadto dodatkowe zajęcia są o wiele ciekawsze, więc mogą sprawić, że Twoje dziecko polubi naukę angielskiego, o co nie zawsze łatwo na lekcjach w szkole.
Rozwijanie kompetencji społecznych
Kolejnym niewątpliwym atutem dodatkowego angielskiego jest rozwój kompetencji społecznych dziecka. Zajęcia te najczęściej odbywają się w grupie rówieśniczej i często ukierunkowane są na rozwój dodatkowych umiejętności, takich jak:
-
- wyrażanie własnego zdania,
- współpraca w grupie,
- otwartość,
- krytyczne myślenie.
Dwujęzyczność
Dodatkowy, regularny angielski jest też kluczowym elementem wychowania dwujęzycznego. Dzięki takim zajęciom, wspartym przez działania rodziców, dziecko szybko staje się dwujęzyczne.
Korzyści dwujęzyczności jest sporo – możesz przeczytać o nich w naszym artykule „Jak wychować dwujęzyczne dziecko?”
Zabawa
Dodatkowy angielski to nie żmudna praca – to przede wszystkim frajda. Dzieci często uczestniczą w grach, rywalizują, młodsze tańczą lub śpiewają, a starsze oglądają filmy, czy urządzają debaty. To wszystko sprawia, że ich pasja do języka rośnie.
Dzięki temu możesz wpleść dodatkowe zajęcia z języka do planu Twojego dziecka, zadbać o jego rozwój, a równocześnie sprawić, że będzie ono zmotywowane i chętne do dalszej nauki – a przy tym wszystkim będzie dobrze się bawić!
Dodatkowy angielski dla dziecka – kiedy unikać
Choć dodatkowy angielski ma wiele plusów, są sytuacje, kiedy zapisanie dziecka na takie zajęcia nie jest najlepszym pomysłem. Nie możesz przecież przeładowywać dziecka dodatkowymi obowiązkami, a i jego własna opinia ma tu duże znaczenie. Zobaczmy w praktyce, o jakich sytuacjach mówimy:
-
- Zbyt dużo zajęć dodatkowych – jeżeli Twoje dziecko chodzi już na robotykę, treningi piłkarskie i lekcje gitary, a dodatkowo uwielbia te wszystkie zajęcia, to może lepiej odpuścić angielski? W końcu Twoja pociecha nie będzie chciała zrezygnować z żadnej z tych aktywności, a dorzucenie kolejnej może sprawić, że będzie przemęczona.
-
- Niechęć do angielskiego – Twoje dziecko buntuje się przed dodatkowym angielskim? Być może warto wtedy z niego zrezygnować. Pamiętaj, nie każ swojej pociesze chodzić na zajęcia na siłę. Jeśli naprawdę nie lubi angielskiego, to lepiej po prostu odpuścić.
Zapisz dziecko na zajęcia w Early Stage!
Wiesz już, czy warto zapisać dziecko na dodatkowy angielski. Jeżeli w Twoim wypadku odpowiedź jest twierdząca, nie czekaj – wybierz jedną z naszych szkół języka angielskiego i dołącz do tysięcy rodziców zadowolonych z naszych ambitnych i skutecznych zajęć z języka angielskiego!
Spodobał Ci się ten artykuł? Koniecznie sprawdź nasze inne posty, a w szczególności: Szkoła językowa czy korepetycje – co wybrać dla dziecka?