Dzięki medytacji dzieci mogą się wyciszyć, skoncentrować na swoim ciele i prawdziwie zrelaksować. Często jest to jeden z nielicznych momentów w ciągu dnia, kiedy pełna energii pociecha na chwilę zatrzymuje się, próbuje skupić na spokojnym, miarowym oddechu lub stara się przez moment trwać w zupełnej ciszy.
W dzisiejszym świecie dzieci zdecydowanie potrzebują efektywnych form relaksu. Otoczenie wręcz zalewa je ogromną porcją bodźców płynących z różnych stron. W konsekwencji, maluchy często bywają przebodźcowane i w ciągu dnia brakuje im okazji, by poćwiczyć koncentrację na jednym tylko zadaniu (króluje bowiem przeświadczenie o niezwykłej sile wielozadaniowości). Z tego powodu dzieci omija sposobność do ćwiczenia autentycznego zaangażowania, skupienia się na jednej konkretnej rzeczy przez dłuższy czas i bycia „tu i teraz”. Brak tych umiejętności nie pozostanie jednak bez wpływu na przyszłość naszego dziecka.
Czym różni się medytacja dla dzieci od medytacji dla dorosłych?
Medytacja dla dzieci różni się od tej, którą praktykują dorośli. Przede wszystkim, w przypadku małych uczestników czas trwania jednej sesji medytacyjnej jest o wiele krótszy niż u dorosłych. Na początku dziecięcej przygody z medytacją, poświęcanie przez dziecko zaledwie kilku minut dziennie na ćwiczenia medytacyjne będzie jak najbardziej wystarczające i – co najważniejsze – nie zniechęci malucha do dalszej aktywności oraz takiej formy wyciszenia i relaksu.
Medytacja dla dzieci powinna być dostosowana do wieku i możliwości malucha. Nie może zabraknąć w niej elementów zabawy i gier. Należy również pamiętać o wyrozumiałości i docenianiu postępów, jakie czyni dziecko z każdą sesją medytacyjną. Praktykowanie medytacji przez malucha jest pod pewnymi względami wymagające również dla opiekunów. Muszą oni uzbroić się w cierpliwość, wyrozumiałość, zaangażowanie i dystans.
Tym, co może dziwić rodziców we wdrażaniu malucha w świat relaksu i wyciszenia jest fakt, iż medytacja dla dzieci jako proces różni się znacząco od statycznej medytacji dorosłych. Nie polega ona bowiem na siedzeniu lub leżeniu w ciszy i bezruchu przez dłuższy czas. Dotyczy ona nauki skupiania uwagi, ćwiczenia koncentracji i świadomego oddechu. Często odbywa się to poprzez różnego rodzaju wyzwania („kto będzie najdłużej cicho”). Dzięki temu dzieci o wiele chętniej biorą udział w sesjach i angażują się we współpracę z osobą prowadzącą.
Dlaczego warto wprowadzić medytację w życie dziecka?
Praktykowanie medytacji przez dziecko daje mu szereg możliwości i korzyści. Maluch rozwija samoświadomość ciała i uczy się prawdziwego zaangażowania w wykonywane zadanie. Doskonali procesy poznawcze, takie jak uwaga czy pamięć robocza. Ćwiczy przetwarzanie informacji i podejmowanie decyzji. Dodatkowo, dziecko staje się bardziej refleksyjne i opanowane, a ruchy jego ciała są płynniejsze i lepiej zaplanowane. Ponadto, dzieci dzięki medytacji podnoszą swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Systematyczne uczestniczenie w sesjach medytacyjnych sprawia, że wzrasta ich poczucie sprawstwa i samoocena – tak ważne w okresie dorastania i w życiu dorosłym.
Medytacja posiada udowodnione, zbawienne działanie nie tylko na zdrowie psychiczne i nastrój czy samopoczucie, ale również na zdrowie fizyczne. Systematyczne medytowanie pomaga m.in. zmniejszać stany zapalne, pomaga zapobiegać astmie i reumatoidalnemu zapaleniu stawów, ułatwia zarządzanie ADHD, łagodzi padaczkę, normuje poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. A to tylko kilka z wielu zalet praktykowania medytacji na co dzień!
Już kilkuminutowe, systematyczne sesje medytacyjne pomagają wielu rodzicom w okiełznaniu wulkanów energii i zniecierpliwienia, jakimi bywają ich dzieci. Zazwyczaj korzyścią z takich zajęć jest również większa dojrzałość dziecka. Dzięki chwili refleksji i odseparowaniu pociechy od, nader często, „ogłupiających” bodźców, maluch ma czas na przemyślenia i oczyszczenie umysłu, ćwiczy słuchanie poleceń ze zrozumieniem i ich sumienne wykonywanie. Nie można zapomnieć również o nauce pokory i cierpliwości, która towarzyszy medytującemu dziecku.
Medytacja dla dzieci – jak zachęcić dziecko do medytacji?
Twoje żywe srebro nie może usiedzieć w miejscu i zastanawiasz się, jak zachęcić je do medytacji? Tajemnicą sukcesu operacji „zaczynamy medytować” jest odpowiednie wprowadzenie dziecka w tę formę relaksu. Jak to z dziećmi bywa, jednym z niezawodnych sposobów na zainteresowanie pociechy nową aktywnością jest… zabawa!
Przedstawienie medytacji jako oryginalnej, wspólnej zabawy z rodzicem lub instruktorem, może wzbudzić w dzieciach ciekawość, zainteresowanie i – charakterystyczną dla maluchów – chęć wypróbowania „nowości” na własnej skórze. Medytacja może dostarczyć maluchowi o wiele większej frajdy niż korzystanie z telefonu czy tabletu. Pamiętajmy, że w skład sesji medytacyjnych wchodzi kontakt z drugim człowiekiem. W naszym zabieganym świecie dzieciom czasem zwyczajnie brakuje relacji, które rekompensują sobie aktywnością w sieci.
Aby jednak medytacja nie znudziła się dziecku, zwróćmy uwagę na to, jak ważne jest jej ciągłe urozmaicanie i dostosowywanie do wieku naszej pociechy. Rozpocznijcie od wspólnych ćwiczeń w domu, np. filmami na portalu YouTube, a z czasem, w miarę rozwoju umiejętności dziecka, pomyślcie o skorzystaniu z medytacji dla dzieci w formie zajęć dodatkowych. Dzięki temu medytacja stanie się nie tylko ciekawą rozrywką, zabawą i odskocznią od codziennych spraw, ale także zdrowym stylem życia Waszej pociechy.
Zdjęcie: Yan Krukov | Pexels