Czym jest microlearning? Jest to metoda na przyswajaniu wiedzy w postaci drobnych, łatwo przyswajalnych porcji. Dzięki temu lekcje nie męczą dzieci i łatwo jest wpleść w zajęcia elementy grywalizacji. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!
Czym jest microlearning?
Microlearning opiera się na teorii bite-sized chunks of knowledge czy też chunk learning – w dosłownym tłumaczeniu jest to porcja wiedzy wielkości kęsa, a nieco prościej: wiedza „na raz”, prosta, przyswajalna . Microlearning polega na podawaniu informacji w małych, łatwo przyswajalnych kawałkach. Dzięki temu nauka staje się bardziej efektywna: mózg dziecka nie jest przeciążony dużą ilością informacji naraz, a zamiast frustracji ucząca się głowa doświadcza przyjemności ze zdobywania wiedzy.
A to jeszcze nie wszystko! Microlearning często wykorzystuje grywalizację, czyli elementy gry, aby naukę uczynić bardziej atrakcyjną i angażującą.
Przykładem microlearningu mogą być fiszki (czy to online, czy w formie fizycznej – na karteczkach), aplikacje edukacyjne (np. popularne Duolingo), krótkie filmiki instruktażowe czy gry językowe wplatane naturalnie w rutynę dnia.
Sprawdź też:
Zalety microlearningu. Dlaczego warto uczyć się w małych porcjach?
Krótkie lekcje nie męczą dzieci i pozwalają im utrzymać koncentrację. A pamiętaj, że to dużo bardziej naturalne niż spędzenie nad otwartą książką godziny, z czego niewielki procent jest tak naprawdę produktywny.
Efektywna nauka małymi porcjami sprawia, że zdobywana wiedza jest łatwiej przyswajalna.
Grywalizacja motywuje dzieci do nauki – może sprawić, że z nielubianego obowiązku nauka gramatyki stanie się wyczekiwaną częścią codziennej rutyny!
Microlearning daje możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie. Ulubioną aplikację do nauki języków obcych można uruchomić nawet w tramwaju, a fiszki szybko ściągnąć z Internetu. To zresztą kolejna ważna zaleta: dostępność wielu darmowych materiałów edukacyjnych, takich jak np.:
Wady microlearningu. Co może pójść nie tak?
Microlearning może być na początku mniej efektywny w przypadku dzieci, które trudno zachęcić do rozpoczęcia nauki – zdarza się, że maluchy wolą zrobić coś raz i mieć „święty spokój”. I my to rozumiemy! Ale na dłuższą metę to właśnie te drobne elementy nauki wplatane w codzienny rytm są bardziej skuteczne, nie męczą tak dziecka i nie budują negatywnych skojarzeń.
Ważne jest, aby dobrać odpowiednie materiały edukacyjne do wieku i poziomu dziecka – w innym wypadku microlearning może być po prostu nieskuteczny.
Microlearning nie zastąpi wszystkich tradycyjnych metod nauki języka – pomoże dziecku nauczyć się słówek w bardziej przystępny sposób czy pokonać opór przed nauką, ale warto uzupełniać go o naturalne, dłuższe rozmowy po angielsku, czy chociażby obcowanie z językiem poprzez podróże, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Nie zapominajmy też o zajęciach języka angielskiego, które powinny sprawiać dziecku frajdę i dobrze się kojarzyć.
Czy microlearning jest dobry dla dzieci?
Uważamy, że tak – jak najbardziej! Microlearning może być bardzo skutecznym, dodatkowym sposobem nauki języka angielskiego dla dzieci, o ile jest stosowany prawidłowo, ale o to nietrudno. Jeśli tylko wybierzesz materiały edukacyjne dostosowane do wieku i poziomu dziecka i zadbasz o to, by sesje microlearningu były przeplatane innymi formami nauki, najlepiej zajęciami w dobrej szkole językowej, Twoje dziecko czekają widoczne postępy i mnóstwo dobrej zabawy!
Microlearning dla rodziców – 5 wskazówek
Jako rodzic możesz zachęcać swoje dziecko do nauki angielskiego za pomocą microlearningu, udostępniając mu materiały edukacyjne i (to bardzo ważne!) kontrolując czas spędzony przed ekranem.
Oto 5 wskazówek, jak wykorzystać microlearning w nauce angielskiego dziecka:
-
- Zacznij od krótkich, 5-minutowych lekcji.
- Wybieraj gry i aplikacje, które są edukacyjne i zabawne, dopasowane do wieku i zainteresowań malucha.
- Ucz się razem z dzieckiem – razem raźniej!
- Chwal swoje dziecko za wysiłek włożony w naukę – niech wie, że jego starania są docenione (tutaj przeczytasz, jak dawać wspierający feedback).
- Zaproponuj dziecko microlearning w formie fiszek zamiast klasycznego „wkuwania” słówek przed kartkówką.
Sprawdź też:
Microlearninig w zależności od wieku
Dla młodszych dzieci (3-6 lat) idealne będą gry i aplikacje edukacyjne, które skupiają się na nauce słownictwa i podstawowych zwrotów. Czytajcie razem proste książeczki i oglądajcie krótkie filmy animowane w języku angielskim. Na tym etapie dziecko może niekoniecznie będzie się złościło, że czegoś nie rozumie.
Zobacz, jak wyglądają lekcje angielskiego w Early Stage:⤵️
https://www.youtube.com/watch?v=5F80NYx-EpY
➡️ Zapisz dziecko na angielski dla przedszkolaków (3-6 lat)
Sprawdź też:
Dla dzieci w wieku szkolnym (7-10 lat) sprawdzają się fiszki online i aplikacje do nauki gramatyki i słownictwa. Zachęcaj dziecko do oglądania filmików w języku angielskim z napisami!
Tak wyglądają zajęcia w Early Stage dla dzieci w wieku szkolnym:⤵️
➡️ Zapisz dziecko na angielski dla dzieci w wieku 7-10 lat
Sprawdź też:
Dla nastolatków (11-19 lat) optymalne mogą być aplikacje i strony internetowe, które pozwolą im uczyć się języka angielskiego w kontekście, który ich interesuje, a więc powiązane z hobby. Dodatkowo zachęcaj dziecko do rozmów z native speakerami (to większe wyzwanie, niż rozmawianie z osobami uczącymi się języka i znającymi polski).
Zobacz, jak wyglądają zajęcia dla młodszych nastolatków (11-14 lat) w Early Stage:⤵️
➡️ Zapisz dziecko na angielski dla nastolatków w wieku 11-14 lat
I lekcje dla najstarszych uczniów:⤵️
➡️ Zapisz dziecko na angielski dla nastolatków w wieku 15–19 lat
Sprawdź też:
-
- Nauka angielskiego z native speakerem czy polskim lektorem? Co jest lepsze dla dziecka?
- Early Stage poleca: książki dla nastolatków<
- Angielski dla nastolatków – szybka nauka słówek i zwrotów<
- Gdy nastolatkowi „nic się nie chce”
- Jak zmotywować nastolatka do nauki?
- Jak rozmawiać z nastolatkiem? 5 kroków do sukcesu
Microlearning to świetne (i sprawdzone) narzędzie, które może pomóc Twojemu dziecku w nauce angielskiego. Samo jednak nie wystarczy, by komunikatywnie opanować język.
Sprawdź też: