Jakie metody nauki języka angielskiego są najlepsze? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – w końcu często nie dysponujemy szczegółowymi wynikami badań pozwalającymi nam wybrać to, co jest „naj”. Wiemy jednak, że do skutecznych metod należą między innymi: śpiew, taniec, fiszki, oglądanie filmów z napisami czy organizacja mini debat oksfordzkich. Chcesz się dowiedzieć więcej? Czytaj dalej i sprawdź naszą najnowszą listę skutecznych metod nauki języka angielskiego!
5 skutecznych metod nauki języka angielskiego
Muzyka, taniec, śpiew a nauka angielskiego
Na pierwszy rzut weźmy muzykę, a wraz z nią taniec i śpiew. Są to jedne z najskuteczniejszych metod do nauki języka angielskiego u najmłodszych, głównie przedszkolaków. Dzięki muzyce nauczyciel może połączyć angielski z ruchem i równocześnie sprawić, że sama lekcja stanie się dla najmłodszych frajdą.
Posłuchaj naszego podcastu o tym, jak ruch wpływa na uczenie się:
Zobacz też:
Gry i zabawy przy okazji uczące języka
Ruch, humor, komunikacja, kreatywność, relacje i współpraca z rówieśnikami – to aż 6 z naszych 12 supermocy! Całą tę szóstkę można połączyć w ramach gier i zabaw, dorzucając jeszcze do nich rywalizację. Dzięki temu dzieci szybciej zapamiętają nowy materiał, nauczą się działać razem, nie będą się bały popełniania błędów i, przede wszystkim, będą się świetnie bawić!
Gry i zabawy mogą mieć przeróżną formę: od najprostszych kalamburów ze słówkami z danej lekcji, przez quizy na Kahoocie aż po skomplikowane gry terenowe. Niezależnie od rodzaju, sprawdzą się one świetnie, więc warto postawić na szkoły językowe takie jak nasza, w których lektorzy wplatają gry i zabawy w program zajęć. Poza tym łatwo takie gry przeprowadzić w warunkach domowych – będą one doskonały dodatkiem do wychowania dwujęzycznego!
Zobacz też:
Filmy i bajki po angielsku
Oglądanie filmów i bajek (w zależności od wieku) po angielsku to również skuteczna metoda nauki. W ten sposób dziecko pozna nowe słownictwo i osłucha się samego języka. Co więcej, ten sposób nie jest męczący – ot, oglądanie seriali czy bajek, tylko w innym języku.
Wprowadzając filmy, seriale czy bajki w języku angielskim pamiętaj o napisach – oczywiście angielskich. Sprawią one, że dziecko równocześnie nauczy się pisowni nowych słówek i będzie w stanie zrozumieć sens dialogów, nawet jeżeli nie wyłapie czegoś ze słuchu. U przedszkolaków lepiej sprawdzi się wspólne oglądanie i tłumaczenie trudniejszych zwrotów na bieżąco i w razie potrzeby.
Zobacz też:
Fiszki do nauki angielskich słówek
Nie bez powodu każdy student filologii angielskiej myśląc o nauce słówek ma w głowie fiszki – jest to niezwykle skuteczny sposób nauki tej części języka angielskiego. Same fiszki mogą mieć formę cyfrową (np. zrobione w Quizlecie) czy fizyczną (wycięte kartki). Będą one świetne zarówno do bieżącej nauki, jak i do powtórek – w końcu można się z nich uczyć nawet w drodze z/do szkoły.
Zobacz też:
Dyskusje i debaty
Ta metoda nauki języka angielskiego jest najskuteczniejsza w szkołach językowych, a ciężka do przeprowadzenia w domu – w końcu potrzeba do niej kilku uczniów. Równocześnie, jest ona bardzo ważna.
Dyskusje i debaty pobudzają krytyczne myślenie, a równocześnie uczą dzieci wyrażania własnych myśli. Dodatkowo, w trakcie takich mini debat oksfordzkich czy dyskusji, dzieci ćwiczą naturalne wykorzystanie języka angielskiego w praktyce. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, to koniecznie wypróbuj tę metodę.
Zobacz też:
Najskuteczniejsze metody nauki języka angielskiego są różnorodne!
Choć często może Cię to kusić, to korzystanie z tylko jednej metody nauki języka angielskiego, jakkolwiek skuteczna by nie była, nigdy nie jest dobre. Dla najlepszych efektów musisz zadbać o różnorodność. Zachęcaj dziecko do oglądania filmów po angielsku, ale równocześnie stwórz razem z nim fiszki; śpiewaj z dzieckiem po angielsku, ale też organizuj mu angielskie kalambury. Brak urozmaicenia powoduje nudę, a ta sprawia, że dziecko przyswaja mniej wiedzy.
Wybierając różnorodne metody, pamiętaj, że podział na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków jest jedynie mitem dotyczącym stylów uczenia się. Łączenie metod skupiających się na innych zmysłach jest skuteczne, gdyż pobudza różne części mózgu do pracy. Tym samym, zachęcamy do korzystania z metod mieszających różne z tych stylów!
Zobacz też: