Początki nauki dziecka w szkole bywają trudne. Malec nie umie się skupić, szybko się nudzi i frustruje, a przecież szkoła podstawowa to dopiero początek edukacji. Po programowych zajęciach dziecko wraca do domu, gdzie odrabia zadania domowe. Znany problem niejednego rodzica. Co możemy zrobić, aby pomóc dziecku się skupić? Jakie czynności podjąć, by nauka była efektywna? Czy można wypracować nawyki, które będą procentowały przez lata edukacji? Opowiemy Wam dzisiaj o prostych sposobach na lepsze wyniki w nauce.
Miejsce do nauki dla dziecka
Pierwszym, bardzo ważnym nawykiem, jaki trzeba wypracować u dziecka jest utrzymywanie porządku w miejscu nauki. Sami dobrze wiemy, że łatwiej jest nam się skupić w miejscu, gdzie jest czysto i nie ma zbyt wielu rzeczy rozpraszających uwagę. Maluch reaguje tak samo jak my, dorośli. Jeśli na biurku jest bałagan, położone są zabawki i zarysowane kartki to dziecko nie będzie skupione na odrabianiu pracy domowej, czy nauce, lecz zajmie się zabawą lub przeglądaniem swoich skarbów. Nauczmy więc malucha odkładać rzeczy na miejsce, aby jego kącik do nauki był czysty i schludny.
Skupianie uwagi na jednej rzeczy
Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko, by skupiało swoją uwagę na jednej rzeczy w jednym czasie. Jeśli maluch jednym okiem będzie czytał polecenia w książce, drugim zaś zerkał na telewizor lub telefon, nigdy jego nauka nie będzie dawać zadowalających efektów. Zadbajmy więc o to, aby dziecko w wyznaczonym miejscu nauki miało ciszę, spokój i jak najmniej „rozpraszaczy uwagi”.
Odpowiednia organizacja
Przychodząc ze szkoły dziecko ma do odrobienia zadania, niejednokrotnie nie tylko z jednego przedmiotu. Ponadto, uczestniczy w zajęciach dodatkowych, podczas których doskonali się w wybranych dziedzinach. Nauczmy malucha określać priorytety i planować, dzięki czemu godzenie czasu na obowiązki i przyjemności będzie po prostu łatwiejsze. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie odrabiania lekcji od tych najbardziej lubianych przedmiotów. Wpływa to pozytywnie na motywację ucznia.
Jak odpowiednio dobrać czas nauki?
Jak powszechnie wiadomo, to nie czas nauki jest najważniejszy, a jej efektywność. Dziecko może spędzić wiele godzin przy biurku, jeśli jednak przez większość czasu będzie rozkojarzone, nie uda mu się przyswoić wiedzy. Tu pokutować będzie brak odpowiedniego przygotowania miejsca do nauki. Ponadto, warto korzystać z kreatywnych rozwiązań, takich jak mapy myśli czy fiszki. Niezmiernie ważne, nie tylko dla efektywności nauki, ale również dla wzroku dziecka, są krótkie przerwy. Optymalna długość przerwy w nauce to od 5 do 15 minut na każdą godzinę spędzoną nad książkami lub ćwiczeniami.
Czy ruch może pomóc w nauce?
Ruch, w szczególności na świeżym powietrzu, wpływa na skuteczność przyswajania wiedzy. Postarajmy się o to, by po powrocie dziecka ze szkoły zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Zabierzmy go na plac zabaw, pozwólmy iść z kolegami pograć w piłkę lub pobawić się na dworze. „Przewietrzenie” głowy pomaga odpocząć po lekcjach i nabrać energii do dalszego zdobywania wiedzy. Więcej o tym, dlaczego ruch jest ważny w nauce, dowiesz się z artykułu metodyczki Early Stage, Beaty Wysockiej.
Głodny maluch, zły maluch
Zanim dziecko zasiądzie do odrabiania lekcji, upewnij się, że zjadło obiad. Z pustym brzuszkiem trudniej o skupienie. Mózg, któremu brakuje „paliwa” nie da z siebie 100% zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Wypracujmy więc u dziecka nawyk siadania do lekcji po lekkim posiłku. Jeśli maluch nie jest głodny wystarczy, że zje mały owoc, a już skuteczność nauki będzie wyższa. Z kolei ciężki i obfity posiłek sprawi, że mały uczeń stanie się ospały, dlatego warto poszukać złotego środka. Więcej przeczytasz w artykule na temat diety dla mózgu.
Jak długość i jakość snu wpływają na naukę u dziecka?
Kolejnym nawykiem pomagającym w nauce jest odpowiednio długi sen, podczas którego malec wypocznie. Zadbajmy o to, by dziecko uczęszczające do szkoły przesypiało odpowiednią liczbę godzin co noc. Starajmy się kłaść dziecko do łóżka o podobnej porze. Tak wypracowany nawyk spowoduje, że nasza pociecha będzie wstawać do szkoły wypoczęta i zrelaksowana. To z pewnością zwiększy efektywność nauki. Dodatkowo – co również jest ważne dla rodziców – nie będziemy mieć problemów z porannym wyciągnięciem dziecka z łóżka 🙂 Na blogu czeka artykuł na temat roli odpoczynku i jego wpływu na mózg. Warto przeczytać!
Odpowiednia atmosfera do nauki
Jako rodzice powinniśmy u dziecka wyrobić nawyk poszanowania edukacji. Nie powinniśmy nigdy sugerować dziecku, że uczy się „za karę”, porównywać z osiągnięciami innych dzieci lub wywierać presji. Jeśli maluch od najmłodszych lat będzie czuł, że nauka jest czymś bardzo ważnym, przynoszącym korzyści, z pewnością będzie robił to chętniej. Przede wszystkim musi rozumieć, dlaczego się uczy – i robić to dla siebie. Warto budować w dziecku poczucie własnej wartości, tak aby czuło, że może osiągnąć naprawdę wiele. Zamiast skupiać się na błędach, lepiej jest skupiać się na sukcesach dziecka. Dostrzegać to, ile włożyło pracy w naukę i mówić na głos, że dostrzega się postępy. Warto zaszczepić w dziecku tzw. growth mindset, czyli nastawienie na rozwój. Takie myślenie powoduje, że nie uciekamy od błędów, ponieważ są one wpisane w proces uczenia się. Nastawienie na rozwój pomaga podchodzić do błędów z otwartością, wyciągać z nich wnioski i iść dalej.
Nawyk wieczornego pakowania plecaka
Bardzo ważnym nawykiem po skończeniu nauki i odrabianiu zajęć domowych jest przygotowanie się do kolejnego dnia w szkole. Zadbajmy o to, by dziecko spakowało swój plecak zgodnie z planem zajęć na następny dzień. Rano maluch wstanie wypoczęty i spokojniejszy, a my do plecaka dołożymy tylko drugie śniadanie.
Dla dzieci rozpoczynających edukację szkolną nauka i systematyczność to nowość, do której muszą się przyzwyczaić. Choć z początku może nie być łatwo, nie powinniśmy wyręczać dzieci w ich szkolnych obowiązkach. Dobrze wypracowane nawyki z pewnością zaprocentują w kolejnych latach nauki, a także w dorosłym życiu 🙂
Zdjęcie: olia danilevich | Pexels