Na jakie zajęcia dodatkowe w Warszawie warto zapisać dziecko? Gdzie szukać ofert? Kiedy najlepiej wziąć się za poszukiwania? Czy w ogóle warto? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców, ale nie martw się – odpowiemy na nie wszystkie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!
Zajęcia dodatkowe dla dzieci w Warszawie to temat-rzeka. Japoński po lekcjach? Balet? Zajęcia wokalne? A może gra na dowolnym instrumencie? Proszę bardzo! Granice wyznacza tu w zasadzie tylko zasobność portfela i możliwości czasowe. Ale czy zawsze i za wszelką cenę warto dziecko zapisywać na jak najwięcej różnorodnych zajęć?
No niekoniecznie.
Podkreślamy: zapisanie dziecka na zajęcia pozalekcyjne nie jest niezbędne dla jego rozwoju. Dziecko potrzebuje uwagi rodzica, budowania relacji z innymi dziećmi, rozwijania swoich pasji, zabawy i (oczywiście!) nudy.
Zajęcia dodatkowe nie są do tego wszystkiego niezbędne.
Skoro to wyjaśniliśmy, możemy zagłebić się w temat zajęć dodatkowych dla dzieci w Warszawie. Co tu znajdziemy?
Rodzaje zajęć dodatkowych dla dzieci w Warszawie
Jeśli jesteś rodzicem pierwszoklasisty, to wiesz już, że z rozpoczęcia roku szkolnego można powrócić z całym naręczem ulotek i kontaktów do przeróżnych szkół, ognisk, centrów i innych placówek oferujących zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku 7 lat i więcej.
Warszawa jest doskonałym miastem, jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe dla dzieci, młodzieży, a nawet przedszkolaków i młodszych maluchów – oferta jest naprawdę bogata.
Sprawdź też: ⤵️
Zajęcia językowe dla dzieci w Warszawie
W Warszawie możesz też skorzystać z bogatej oferty kursów językowych dla dzieci i młodzieży. Do wyboru masz mnóstwo języków, w tym:
✅ angielski (w Warszawie dostępne są kursy angielskiego dla 3-latków, a nawet młodszych dzieci),
✅ francuski,
✅ japoński (zazwyczaj dla dzieci od 8-10 lat),
✅ włoski,
✅ niemiecki,
✅ hiszpański.
Sprawdź też: ⤵️
Jaki kurs językowy dla dzieci wybrać? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę
Oczywiście, bardzo zachęcamy do zapisania dziecka na angielski, ale nie tylko dlatego, że jesteśmy szkołą angielskiego. 🙂 Znajomość akurat tego języka pozwala na:
- swobodną komunikację niemal na całym świecie,
- możliwość podjęcia pracy na stanowiskach wymagających rozmów z obcokrajowcami, np. w globalnych firmach,
- lepszy dostęp do informacji i wiedzy – większość badań naukowych, nowoczesnych technologii czy najnowszych wiadomości dostępna jest najpierw w języku angielskim,
- poszerzanie horyzontów poprzez kontakt z kulturą – filmy, książki, muzyka, podcasty czy gry komputerowe często są wydawane najpierw po angielsku, a tłumaczenia nie zawsze oddają pełen kontekst.
Dodajmy do tego znany cytat:
„Angielski to język międzynarodowego handlu, dyplomacji i skarbnica bogatej literatury; otwiera przed nami drzwi do zachodniej myśli i kultury”.
K. Gandhi
(tłum. własne)
Zobacz jeszcze, jak wyglądają zajęcia angielskiego dla siedmiolatków w Early Stage: ⤵️
I… chyba już więcej nie trzeba. 🙂
️➡️ Zapisz dziecko do najbliższej szkoły Early Stage w Warszawie
(a poniżej znajdziesz listę warszawskich szkół Early Stage, ale na razie wróćmy do artykułu)
Sprawdź też: ⤵️
Dodatkowy angielski, dlaczego warto dodać go do planu dziecka?
Zajęcia artystyczne dla dzieci w Warszawie
Pierwszą opcją są wszelkiego rodzaju zajęcia artystyczne. Do wyboru masz, między innymi:
✅ Zajęcia teatralne – uczą dzieci swobody w wyrażaniu emocji, poprawiają dykcję i pewność siebie. Dzieci rozwijają umiejętność pracy zespołowej i uczą się lepszego panowania nad stresem – umiejętności, które przydadzą się im i w szkole, i w dorosłym życiu. Warszawa jest świetnym miejscem, jeśli chodzi o ten typ zajęć, dziecko może uczęszczać np. do prawdziwego teatru i tam poznawać tajniki ruchu scenicznego czy dykcji.
✅ Zajęcia malarskie – doskonałe dla rozwoju motoryki małej, koordynacji ręka-oko i wyobraźni przestrzennej. Dzieci uczą się również cierpliwości oraz skupienia, co może później pomóc im w nauce.
✅ Zajęcia muzyczne – rozwijają słuch muzyczny, poczucie rytmu i pamięć. Gra na instrumencie lub śpiewanie wpływają pozytywnie na koncentrację. To także świetny sposób na redukcję stresu i budowanie wrażliwości.️ W Warszawie zajęcia muzyczne mogą się odbywać np. w filharmonii, gdzie dzieci poznają brzmienie instrumentów, ale także same mogą je wypróbować. Na regularne zajęcia można się zapisywać np. do państwowych szkół muzycznych lub niepublicznych ognisk muzycznych.

Na zajęciach muzycznych dla dzieci w Warszawie dostępny jest bogata oferta instrumentów i możliwości.
Sprawdź też: ⤵️
Zajęcia sportowe dla dzieci w Warszawie
Trzecim rodzajem zajęć dodatkowych dla dzieci w Warszawie są zajęcia sportowe. Podobnie jak w przypadku zajęć artystycznych, masz tu mnóstwo opcji do wyboru, na przykład:
✅ piłkę nożną,
✅ tenis,
✅ taniec,
✅ wspinaczkę,
✅ pływanie,
✅ zajęcia narciarskie,
✅ jazdę konną.
Ruch jest dla dzieciaków bardzo ważny. W zasadzie jest ważny dla wszystkich. 🙂 Trzeba tylko wybrać coś, co rzeczywiście będzie sprawiało frajdę. Na szczęście w Warszawie z zajęciami sportowymi nie ma najmniejszego problemu, można przebierać w ofertach. Jeśli nie masz jeszcze pewności co do samej idei, zapraszamy do posłuchania podcastu z pediatrą na temat tego, jak ważna jest aktywność fizyczna dla dzieci. ⤵️
Sprawdź też: ⤵️
Nauki ścisłe
Dodatkowo możesz zapisać dziecko również na dodatkowe zajęcia z nauk ścisłych – nie muszą one być nudne! O jakich zajęciach mówimy? Przykładowo o:
✅ robotyce (zazwyczaj łączy się z programowaniem, zazwyczaj są przeznaczone dla 6-latków i starszych dzieci),
✅ programowaniu dla dzieci (można programować roboty, ale i np. tworzyć własne gry na komputerze),
✅ chemii (często nazywa się je eksperymentami dla dzieci i jako takie mogą, ale nie muszą, poszerzać wiedzy i świadomości dziecka na temat otaczającego go świata).
Sprawdź też: ⤵️
Zabawy sensoryczne — nauka angielskiego może być plastyczną frajdą!
Inne zajęcia dla dzieci w Warszawie, czyli zapisałam sześciolatka na studia…
Podczas naszych warszawskich poszukiwań natrafiliśmy także na innego rodzaju zajęcia dla dzieci, które nie zmieściły się nam w powyższych kategoriach, np. kurs gotowania dla dzieci, warsztaty i wykłady na Uniwersytecie Dzieci, Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy na SGH.
Możliwość pokazania dziecku uniwersytetu od środka i przekazania mu wiedzy (raczej) niedostępnej nigdzie indziej jest dla wielu rodziców bardzo kuszące. Wielu z nich chwali sobie wykłady i warsztaty bardzo przypominające zajęcia uniwersyteckie. Warto jednak pamiętać, że to dziecko musi chceć na nie uczęszczać i np. skorzystać z wykładów otwartych. – Nasza pierwszoklasistka raczej nudziła się na wykładach, podejrzewam, że rok czy dwa lata później więcej by z tych zajęć wyniosła – wspomina Anna z Warszawy. – Ale na jednym z warsztatów w szklarniach dostała roślinkę i dba o nią do tej pory – dodaje.
Dla niemowlaków, czyli dzieci do 1. roku życia, również można znaleźć sporo różnorodnych zajęć, których nie uwzgdlędniliśmy powyżej, m.in.: zajęcia na basenie, gordonki, zajęcia muzyczne. Takie maluszki nie potrzebują zajęć grupowych czy z instruktorem, raczej spędzają czas na zabawie z rodzicami, dlatego jako dodatkowe zajęcia dla nich można potraktować np. regularne wyjścia do sal zabaw (niektóre oferują karnety) czy na place zabaw.
Gdzie szukać zajęć dodatkowych dla dzieci w Warszawie?
Wiesz już, na jakie rodzaje zajęć dodatkowych możesz zapisać dziecko w Warszawie. Pozostaje nam wciąż druga niezwykle ważna kwestia – gdzie szukać takich zajęć?
Jeśli nie otrzymałaś(-łeś) całej góry ulotek z zajęciami dodatkowymi dla Twojego dziecka we wrześniu, to zacznij od sprawdzenia ogłoszeń w szkole lub przedszkolu, do którego chodzi dziecko. Często ogłaszają się tam placówki oferujące dodatkowe zajęcia (szczególnie w okolicy lub nawet w samej szkole). Szkoły Early Stage często działają w salach szkół podstawowych lub w bliskiej od nich odległości (najczęściej oferowane jest wtedy przyprowadzanie najmłodszych dzieci na zajęcia i odprowadzanie ich z powrotem na świetlicę lub na lekcje).
Dobrze będzie też dokładnie przeszukać Internet pod kątem konkretnego rodzaju zajęć (np. dodatkowego angielskiego) – w ten sposób dotrzesz do większej liczby ofert, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednią.
Oprócz tego dobrym źródłem informacji o okolicznych zajęciach dla dzieci są:
- lokalne domy kultury,
- szkoły i ogniska muzyczne,
- szkoły językowe i sportowe,
- centra edukacyjne dla dzieci.
Równocześnie pamiętaj, żeby szukać zajęć lokalnych. Zmęczenie jest jednym z czynników, które mogą rozpraszać dziecko podczas nauki, a nic nie męczy dziecka bardziej niż długie dojazdy (no może poza nadmiarem zajęć dodatkowych – omawiamy to w dalszej części artykułu). Dlatego polecamy postawić na placówki, które zlokalizowane są w miarę blisko domu i szkoły Twojego dziecka.
Kiedy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe w Warszawie?
Rynek zajęć dodatkowych jest bardzo nasycony i bogaty …można zapisać dziecko w zasadzie w każdym momencie roku. Ale te mocniej oblegane, bardzo atrakcyjne lub modne zajęcia mogą się okazać już niedostępne – w takich przypadkach najlepszy jest początek roku szkolnego i drugiego semestru. Zawsze warto napisać maila/zadzwonić, czy nie ma wolnych miejsc.
Kiedy zapisać dziecko na angielski, robotykę lub piłkę nożną, czyli najpopularniejsze zajęcia dodatkowe? Najlepiej zrobić to we wrześniu lub nawet nieco wcześniej, w połowie roku kalendarzowego. Dzięki temu będziesz niemalże pewny(-na), że na wybranych zajęciach znajdzie się miejsce dla Twojego dziecka.
Oczywiście warto też próbować w ciągu roku, gdyż zawsze może okazać się, że wciąż są wolne miejsca – po prostu w trakcie roku szkolnego nie wszędzie uda Ci się dostać (albo ze względu na brak miejsc, albo na postępy z materiałem, których dziecko nie będzie miało jak nadrobić), ale nie oznacza to, że jesteś na straconej pozycji.
Sprawdź też: ⤵️
Jak zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?
Niezależnie od tego, czy szukasz dodatkowych zajęć dla przedszkolaków, czy dla młodzieży w Warszawie, zapisanie dziecka będzie wiązać się z pewnymi formalnościami:
- rejestracją dziecka – ta zazwyczaj odbywa się online i wymaga podania danych kontaktowych oraz imienia, nazwiska i nieraz nr. PESEL dziecka,
- testem umiejętności (opcjonalnie) – np., w szkole pływania trener może sprawdzić umiejętności dziecka, żeby dołączyć je do odpowiedniej grupy, a w szkole językowej starsze dziecko musi napisać test poziomujący, który określi, na jakim poziomie znajomości angielskiego jest Twoje dziecko,
- dostarczeniem dokumentów – tutaj wymagania są różne, ale potrzebne mogą być:
- kserokopia dowodu tożsamości rodzica/opiekuna,
- kserokopia legitymacji szkolnej dziecka,
- zaświadczenie lekarskie – w przypadku np. zajęć sportowych,
- zdjęcie dziecka – jeśli jest ono potrzebne do identyfikacji (np. wydania karty wstępu),
- zgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w zajęciach,
- zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
- uiszczeniem opłaty – jej wysokość, sposób płatności i termin zależy od danej placówki.
Znaczenie zajęć dodatkowych dla rozwoju dziecka i dla… rodzica
Dlaczego warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia w Warszawie? Istnieje ku temu kilka powodów – oto najważniejsze z nich:
- rozwój interpersonalny – na dodatkowych zajęciach dziecko poznaje rówieśników z Warszawy i uczy się z nimi współpracować oraz budować relacje,
- wzmacnianie kreatywności i zdolności twórczych – dodatkowe zajęcia pomagają dziecku rozwinąć kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów,
- wzbogacanie wiedzy i rozwijanie pasji – zajęcia pozalekcyjne są też świetną okazją do rozwinięcia nowych umiejętności i kultywowania pasji dziecka.
Co więcej, dodatkowe zajęcia to też okazja dla Ciebie, żeby odpocząć – w końcu godzina angielskiego lub robotyki, to godzina, w trakcie której możesz odsapnąć, zebrać siły na wieczór lub rozwijać własne pasje.
Sprawdź też: ⤵️
Wakacje bez dzieci? Zrób przerwę w wychowaniu i zadbaj o związek w 5 krokach
Zajęcia dodatkowe dla dzieci – czy na pewno warto?
Jak widzisz, dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży w Warszawie mają mnóstwo plusów. Jednak, czy zawsze warto zapisać na nie Twoje dziecko? Niekoniecznie!
1️⃣ Musisz rozsądnie zaplanować czas dziecka po lekcjach – zajęć nie może być zbyt wiele! Każde dziecko ma indywidualne potrzeby i możliwości, a nadmiar obowiązków pozaszkolnych może je przytłoczyć. Dlatego najlepiej skupić się tylko na takich aktywnościach, które pomogą dziecku rozwijać przydatne umiejętności (np. nauka języków) lub pokrywają się z pasjami dziecka (np. ulubiony sport).
2️⃣ Decyzja o wyborze zajęć dodatkowych powinna uwzględniać zdanie dziecka.
3️⃣ Jeśli nie macie pewności, jaka aktywność pozalekcyjna będzie dziecku najbardziej odpowiadała, skorzystajcie z zajęć próbnych lub lekcji pokazowych. To nic nie kosztuje, a pozwoli dziecku spróbować nowych rzeczy (nawet jeśli nie okażą się strzałem w dziesiątkę). Nie musisz zapisywać dziecka na zajęcia w ciemno.
4️⃣ Nie zapominaj też, że dla niektórych dzieci już sama szkoła jest mocno absorbująca – nie lubią i nie chcą uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne. Może to być także objaw wysokiej wrażliwości dziecka, choć nie musi.
5️⃣ Brak zajęć dodatkowych też jest OK! W Warszawie jest dość duże ciśnienie na zapisywanie dzieci na mnóstwo różnorodnych zajęć, co może być także uznawane za oznakę statusu (nie każdego stać na codzienne dodatkowe zajęcia i dowożenie na nie dziecka). Nie dajmy się zwariować. Dziecko może doskonale się rozwijać i mieć pasje i bez uczęszczania na jakiekolwiek zajęcia dodatkowe.
Podsumowanie
- Warszawa charakteryzuje się bardzo bogatą ofertą zajęć dodatkowych dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży. Masz do wyboru:
-
-
- zajęcia artystyczne,
- zajęcia sportowe,
- zajęcia językowe,
- zajęcia z nauk ścisłych.
-
- Warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, chociażby ze względu na to, że rozwijają one ich umiejętności interpersonalne i pomagają kultywować pasje.
- Nie zapisuj dziecka na dodatkowe zajęcia w Warszawie na siłę – każde dziecko ma własny limit, dla niektórych jest on równy zeru i trzeba go uszanować. Nadmiar zajęć nie tylko nie będzie sprzyjał rozwojowi dziecka, ale też sprawi, że będzie ono nieszczęśliwe.
Sprawdź też: ⤵️
- Jak wywieranie presji wpływa na dziecko – jak wspomóc rozwój dziecka?
- Jak dbać o zdrowie psychiczne dziecka już od najmłodszych lat?
Sprawdź też: ⤵️
Zajęcia dodatkowe w Early Stage w Warszawie
I w końcu obiecana lista naszych warszawskich szkół 🙂
Wybierz szkołę angielskiego najbliżej szkoły Twojego dziecka:
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Bemowo I (Bolkowska, Górczewska)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Bemowo-Jelonki (Brygadzistów, Powstańców Śląskich)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Bemowo Przedszkolaki (Czumy, Górczewska, Szeligowska, Oławska)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Białołęka I (Aluzyjna, Bohaterów, Leśnej Polanki, Myślliborska, Płużnicka, Przaśna, Przytulna, Sprawna)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Białołęka III (Ceramiczna, Antalla)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Białołęka V (Erazma, Świdereska, Strumykowa)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Bielany I (Aspekt, Petofiego, Reymonta, Klaudyny, Kochanowskiego)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Bielany II (Arkuszowa)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Bielany (przedszkolaki)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Grochów II (Chłopickiego, Filomatów, KamionkowskaOsiecka, Osowska, Paca, Szaserów, Tarnowiecka, Zbaraska)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Mokotów I (Etiudy Rewolucyjnej, Żuławskiego)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Mokotów III (Bokserska, Bukowińska, Bytnara, Cieszyńska, Langego, Negocińska, Pułku Baszta, Wałbrzyska, Wiktorska)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Mokotów V (Grottgera, Kazimierzowska, Narbutta, Rakowiecka, Rejtana)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Ochota (Filtrowa, Korotyńskiego)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Powiśle II (Łazienkowska, Fabryczna, Kruczkowskiego)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Praga Północ I (Białostocka, Jagiellońska, Dąbrowszczaków, Kawęczyńska, Otwocka)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Sadyba I (Bernardyńska)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Saska Kępa I (Afrykańska, Stanów Zjednoczonych)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Stara Miłosna I (Cieplarniana, Klimatyczna, Szkolna, Trakt Brzeski)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Śródmieście II (Dow Bera Meiselsa, Konopnickiej, Niska, Nowy Świat)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Śródmieście IV (Karmelicka, Ciasna, Jana Pawła II)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Targówek I (Bartnicza, Kondratowicza, Krasiczyńska, Suwalska)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Ursus (Dzieci Warszawy, Plutonu Torpedy)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Ursynów II (Ekologiczna, Małcużyńskiego, Na Uboczu, Polnej Róży, Wilczy Dół, Żabińskiego, Zaruby)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Ursynów III (Dereniowa, Hawajska, Hirszfelda, Kajakowa, Nugat, Krasnowolska, Magellana, Puławska, Sarabandy, Taneczna, Teligi, Warchałowskiego)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Ursynów V (Cybisa, Dembowskiego, Koncertowa, Pasaż Stokłosy, Wiolinowa)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Włochy (1 Sierpnia, Astronautów, Malownicza, Popularna, Rybnicka, Promienista, Przepiórki)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Wola (Elekcyjna, Redutowa, Olbrachta)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Wola II (Brożka, Ciołka, Deatymy)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Wola V (Esperanto, Grenady, Karolkowa, Kasprzaka, Redutowa, Smocza)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Zacisze (Gilarska, Jórskiego)
✅ Angielski dla dzieci i młodzieży Early Stage Żoliborz (Anny German, Broniewskiego, Smoszewska)