Użytkownicy języka angielskiego z wielką chęcią korzystają z bogactwa skrótowców, jakim on dysponuje. Zresztą nie tylko oni! Nawet w języku polskim można się natknąć na angielskie skróty (prawidłowa nazwa to skrótowce), takie jak OK, LOL czy YOLO. Najczęściej tego typu skrótów używamy w SMS-ach (kolejny skrótowiec!) i e-mailach. Posługiwanie się skrótami po angielsku jest bardzo popularne, więc jeśli chcesz wiedzieć, kto i co do Ciebie pisze i mówi, warto znać przynajmniej kilka podstawowych.
Zagłosuj na najpopularniejszy skrótowiec, który słyszysz od swojego dziecka
#Uwaga! Właśnie ruszył nasz plebiscyt na najpopularniejszy skrótowiec wśród dzieci i młodzieży. Jakie skróty słyszysz najczęściej od swojego dziecka i jego znajomych? Co dostajesz w SMS-ach od nastolatka – LOL, BRB, czy może coś, o czym nawet nie masz pojęcia? Porozmawiaj, uchyl rąbka tajemnicy i zagłosuj! Kto wie, może odkryjemy nowe OMG tej dekady?
Ankieta zajmie Ci nie więcej niż 3 minuty. Odpowiedzi zbieramy tylko do końca września. Z góry dziękujemy za udział w naszym plebiscycie!
>> Zagłosuj na najpopularniejszy skrótowiec! <<
Najpopularniejsze angielskie skróty. Czy na pewno są angielskie?
Te dwa skrótowce znasz z pewnością, natomiast ciekawi jesteśmy, czy znasz ich historię i znaczenie. Niewątpliwie najbardziej popularne angielskie skróty, które przyjęły się na całym świecie, to OK i SOS.
Ten drugi to tak naprawdę międzynarodowe wezwanie o pomoc w alfabecie Morse’a, ale są i tacy, którzy chcą w tym haśle widzieć skrót od angielskiego „save our souls”, czyli „ocal nasze dusze”. Nie ma jednak żadnego dowodu na taką genezę tego skrótu.
SOS to więc fałszywy angielski skrótowiec. Pierwszy jednak nikogo nie powinien zdziwić. OK jest autentycznym i najbardziej rozpowszechnionym na świecie angielskim skrótowcem. Co ciekawe, zapisywany bywa on bardzo różnie – o.k, okay, okey-doke. Zaskoczyć Cię może jednak etymologia tego skrótowca. Nie jest ona do końca jasna, ale wiele wskazuje na to, że OK to skrót od amerykańskiego wyrażenia oll korrect. Coś się jednak nie zgadza, prawda? Poprawnie to sformułowanie powinno być zapisane jako „all correct”, natomiast w tej niepoprawnej formie było używane w latach 30. XIX wieku i wtedy najprawdopodobniej powstał także sam skrót, który karierę zrobił jednak dopiero w wieku XX.
Więcej tak ciekawie zapisanych sformułowań znajdziesz w naszym artykule o łamańcach językowych. Oll korrect wydaje Ci się śmieszne? Sprawdź też zebrane przez nas zabawne idiomy angielskie!
Sprawdź też:
Najpopularniejsze angielskie skróty – co znaczy BTW, NGL, TBH?
Skrótów w codziennej angielszczyźnie używa się bardzo dużo, tym bardziej że wiadomości SMS, komunikatory internetowe, a także maile zachęcają nas do maksymalnej skrótowości.
Co znaczy BTW?
Jednym z najsłynniejszych jest z pewnością BTW, czyli „by the way”, który oznacza „poza tym”, „przy okazji” i stosowany jest jako sygnał dygresji.
Co to znaczy IMO?
Swoje zdanie sygnalizujesz natomiast przez IMO, co jest skrótem od „in my opinion” – „moim zdaniem”.
Przykłady:
- IMO ta lekcja była ciekawa.
- Ta gra IMO nie nadaje się dla dzieci.
Jest jeszcze wersja IMHO – „in my humble opinion” – „moim skromnym zdaniem”.
Co to znaczy TBH?
TBH („to be honest”) oznacza po prostu „mówiąc szczerze”, „prawdę mówiąc”.
Przykłady:
- TBH, nie mam pojęcia, co on miał na myśli.
- Nie wiem, czy to dobry pomysł, TBH.
Co to znaczy NGL?
NGL – „not gonna lie” oznacza dosłownie: „nie zamierzam kłamać”. W treści posta czy wiadomości można to przetłumaczyć po prostu jako: „szczerze mówiąc”. Warto dodać przed szczerą wypowiedzią, która potencjalnie mogłaby kogoś urazić albo przed powiedzeniem czegoś, co może wywołać zażenowanie.
Przykłady:
- NGL, to mnie wkurzyło.
- Wybierałam te zdjęcia przez godzinę, NGL.
Co to znaczy YOLO?
Warto również rozszyfrować YOLO, czyli „you only live once”, co oznacza „raz się żyje”.
Co to znaczy DGMW?
„Don’t get me wrong”, a więc stwierdzenie podkreślające dwuznaczność wypowiedzi i sygnał „nie zrozum mnie źle” oznacza się skrótem DGMW.
Co znaczy TTYL?
Sygnałem, że ktoś chce porozmawiać później, będzie skrót od „talk to you later”, czyli TTYL.
Co to znaczy NOYB?
Skrótowcem, za pomocą którego możesz komuś zasygnalizować, aby zajął się swoimi sprawami, jest NOYB – „none of your business”.
Co to znaczy KWIM?
Podtrzymanie rozmowy może natomiast sprowokować KWIM – „know what I mean” – „wiesz, co mam na myśli”.
Co to znaczy IOW?
Wyjaśnienie danej kwestii oznacza się IOW – „in other words”, co tłumaczy się na „innymi słowy”.
Co to znaczy WFM?
Aprobatę możesz wyrazić za pomocą skrótu WFM – „works for me”, czyli „pasuje mi”.
W podróży – jakie skrótowce angielskie warto znać?
Znajomość skrótów angielskich bardzo przydaje się w podróży, w planowaniu wyjazdu, samodzielnym zwiedzaniu.
Co to znaczy B&B?
Kiedy wynajmujesz nocleg, bardzo często możesz spotkać się z opisem apartamentów jako B&B, co po angielsku znaczy „bed & breakfast” – „łóżko ze śniadaniem”, a więc nocleg, ale nie w wersji hotelowej, tylko z reguły prywatne apartamenty przeznaczone dla turystów.
Co to znaczy PM?
Na portalu rezerwacyjnym możesz znaleźć skrót PM, który oznacza „private message”, a więc wiadomość prywatną, którą możesz wysłać do osoby oferującej na przykład apartamenty B&B.
Co to znaczy CMB?
CMB to kolejny ciekawy anglojęzyczny skrót, który może sformułować osoba, która próbuje się z Tobą skontaktować, aby potwierdzić twój przyjazd – „call me back”, czyli oddzwoń do mnie.
Co to znaczy CTN?
Jeśli chcesz zasygnalizować, że nie możesz rozmawiać, sięgnij po skrót CTN, czyli „can’t talk now”.
Co to znaczy OMW?
W końcu warto także znać skrót OMW, czyli „on my way” oznaczający, że ktoś właśnie dociera na spotkanie z Tobą i warto na niego poczekać.
Te angielskie skróty warto znać w pracy
W międzynarodowych firmach funkcjonuje bardzo dużo skrótowców angielskich, szczególnie marketing jako dział firmy to miejsce, w którym w korespondencji między pracownikami aż roi się od branżowych skrótów. Osoba z zewnątrz czasami nie może się zupełnie w nich odnaleźć.
Co to znaczy ASAP?
W korporacji najczęściej chyba używanym angielskim skrótem jest oczywiście wszechobecne ASAP, czyli „as soon as possible”, a więc „tak szybko, jak to tylko możliwe”, co najczęściej oznacza „na wczoraj”.
Co to znaczy DIY?
Wśród osób ceniących rękodzieło, robótki domowe i rzeczy typu „hand made” popularnym skrótem jest DYI, czyli „do it yourself” – „zrób to sam”.
Co to znaczy ATB?
Przy życzeniach warto zwrócić uwagę na skrót ATB – „all the best”, czyli „wszystkiego najlepszego”.
Co to znaczy OMG?
W końcu wszyscy prawie posługujemy się słynnym OMG, czyli „Oh my God”, co na polski tłumaczymy „O mój Boże”, natomiast najczęściej oznacza ten zwrot szok, zaskoczenie i niedowierzanie.
Jeśli ciekawi Cię potoczna angielszczyzna, koniecznie sprawdź:
7 vlogów na YouTube, które pomogą w nauce potocznego angielskiego
Swobodna komunikacja po angielsku jest możliwa ze szkołą angielskiego Early Stage. Warto do nas dołączyć! Znajdź placówkę najbliżej Ciebie:
- Sprawdź szkoły językowe w województwie mazowieckim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie małopolskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie lubelskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie podkarpackim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie pomorskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie wielkopolskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie dolnośląskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie kujawsko-pomorskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie zachodniopomorskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie łódzkim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie śląskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie warmińsko-mazurskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie opolskim!
Zdjęcie: Miguel Á. Padriñán | Pexels