Jeżeli jesteś rodzicem, z pewnością obiło Ci się o uszy pojęcie „metody Montessori”. Zakłada ona m.in. wsparcie twórczości dzieci, ich niezależności i umożliwienie wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. W ramach tej idei funkcjonuje wiele żłobków, przedszkoli i szkół, ale nie oznacza to, że jest ona związana wyłącznie z placówkami oświatowymi. Koncepcja ta może dotyczyć również sposobu, w jakim urządzasz i dekorujesz przestrzeń swojego dziecka! Jak urządzić pokój dziecka w stylu Montessori? Oto 5 wskazówek, od czego możesz zacząć.
Pokój dziecka w stylu Montessori – wszystko w zasięgu ręki
Chociaż pomysłów na przepiękne dekoracje ścienne czy designerskie meble są setki, naszym zadaniem w ramach sposobu myślenia Montessori, jest dostosowanie wystroju pokoju do rzeczywistego wzrostu dziecka. Co to oznacza w praktyce? Jakiej wysokości półki wybrać oraz jakie rozwiązania będą najlepsze? Nie ma ustalonych konkretnych wymiarów czy szczegółowych parametrów – chodzi o to, abyśmy przy projektowaniu potrafili wyobrazić sobie pozycję roczniaka czy dwulatka. Najlepiej usiąść na podłodze, aby osiągnąć podobny do niego wzrost i rozejrzeć się dookoła. Zastanówmy się, do czego małe rączki powinny mieć dostęp, a co lepiej schować dla ich bezpieczeństwa. Starajmy się urządzić miejsce, które nie będzie w żaden sposób utrudniało zabawy i jednocześnie – inspirowało do samodzielnego odkrywania świata.
Łóżko w pokoju dziecka w stylu Montessori
Zastanawiasz się, jakie łóżko wybrać do pokoju swojego malucha? Spośród tylu przepięknych modeli mebli najlepszym będzie łóżko podłogowe, które może być w zasadzie wygodnym materacem rozłożonym na ocieplonej podłodze. Choć to niepopularne rozwiązanie, bo dzieci do 2 r.ż. raczej kładzie się do głębokich łóżeczek ze szczebelkami, to w przypadku stylu Montessori stawia się na całkowitą wolność od ram i blokad. W przeciwieństwie do łóżeczek, które wymagają od rodziców „zarządzania” wzorcami snu swoich dzieci, łóżko podłogowe daje maluchowi kontrolę, umożliwiając mu mobilność i niezależność. Nawet malutkie dzieci mogą wychodzić ze swoich łóżek i wracać do nich, jak im się podoba, bez pomocy drugiej osoby. Celem takiego rozwiązania jest uczenie dzieci wolności myśli, ponieważ kiedy się budzą, mogą skierować się do przedmiotu, zabawki, która je najbardziej interesuje i zacząć samodzielnie się nią bawić.
Oczywiście opcja ta powinna być przemyślana pod kątem bezpieczeństwa malucha – jeśli mieszkamy na parterze, tego typu koncept może się sprawdzić. W przypadku piętrowych domów lub mieszkań, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby swobodne poruszanie się brzdąca nie zagrażało jego zdrowiu (np. ryzykiem spadnięcia ze schodów czy innych wypadków).
Zabawki w stylu Montessori – im mniej, tym lepiej
Podejście Montessori zakłada dobór przedmiotów i zabawek, które naturalnie wpasowują się w potrzeby rozwojowe dziecka. I nie chodzi o grające sprzęty, które po naciśnięciu klawisza odśpiewują lub recytują jakiś wierszyk, ale o starannie wyselekcjonowane rzeczy, będące „narzędziem” do odkrywania świata. Dużą uwagę warto skierować na ich jakość – najlepiej wybierać produkty ekologiczne, drewniane, trwałe i ponadczasowe. Zrezygnujmy z jednorazowych plastików i ograniczmy ilość sprzętów, aby maluch potrafił odnaleźć się w swojej przestrzeni i łatwo z niej korzystać. Dzięki umieszczeniu wszystkich zabawek w zasięgu ręki, dajemy naszemu szkrabowi pole do majsterkowania, wymyślania różnych konfiguracji zabaw czy eksperymentów.
Oprócz strefy do zabaw, zaaranżuj także kącik z biblioteczką oraz z krzesełkami i stoliczkiem, przy którym Twoja pociecha będzie mogła czytać, rysować, układać, czyli po swojemu pracować!
Ściany i obrazki w pokoju w stylu Montessori
Na jaki kolor pomalować ściany w pokoiku w stylu Montessori? Najlepszym wyborem jest biały lub naturalny, stonowany odcień (beż, krem, bardzo jasne pastele). Takie nienachalne i neutralne barwy pomogą stworzyć spokojną i relaksującą atmosferę, a do tego nie przeciążą dziecka dodatkowymi bodźcami. Aby rozweselić przestrzeń, możesz powiesić obrazki ze zwierzątkami, alfabetem czy roślinami, ale – podobnie jak w przypadku mebli – również na poziomie wzroku dziecka, a nie wysoko na ścianie. Daj maluchowi możliwość spojrzenia oko w oko z ulubionym tygrysem albo przejechania palcem po kształcie literki.
Z wiekiem możesz modyfikować ozdoby, wieszając bardziej szczegółowe plakaty związane z zainteresowaniami dziecka (np. kosmosem, anatomią człowieka czy geografią).
Garderoba dziecka w stylu Montessori
Jednym z założeń metody Montessori jest umożliwianie dzieciom samodzielnego ubierania się i tzw. samoobsługi. Dlatego oprócz miejsca do zabawy, odpoczynku i nauki, możesz stworzyć także kącik, przy którym Twoje dziecko będzie mogło ubrać się, przejrzeć w lustrze czy uczesać się. Ważne, aby miało łatwy dostęp do swoich skarpetek lub innych elementów garderoby. Takim działaniem dajemy kilkulatkowi możliwość wzięcia odpowiedzialności i zachowania niezależności, która jest kluczowym punktem opisywanej metody wychowawczej albo po prostu – stylu życia.
Zdjęcie: Tatiana Syrikova | Pexels