Nastolatkowie to grupa uczniów, którzy zazwyczaj mają już za sobą przynajmniej kilka lat nauki języka angielskiego i posługują się nim coraz sprawniej. To doskonały moment, by klasyczną naukę w szkole oraz na kursie, uzupełnić oglądaniem filmów dla młodzieży w języku angielskim. Przygotowaliśmy kilka propozycji filmów, które warto zaproponować nieco starszym dzieciom. Zapraszamy!
Dlaczego warto zachęcać dziecko do oglądania filmów po angielsku?
Nauka języka angielskiego to wieloletni proces. Od poznawania pierwszych słów, dzieci przechodzą do kolejnych etapów, by po pewnym czasie osiągnąć poziom, umożliwiający już w swobodną komunikację oraz rozumienie bardziej skomplikowanych treści. W tym czasie bardzo ważne jest, by oprócz uczestnictwa w lekcjach, zadbać o regularny kontakt dziecka z żywym językiem angielskim. Efekt ten można osiągnąć choćby poprzez lekturę, na przykład anglojęzycznych wydań magazynów dla nastolatków lub książek. I choć czytanie w języku obcym przynosi uczącym się dzieciom liczne korzyści, to swoją formą odbiega jednak nieco od codziennego sposobu komunikacji. Aby móc w pełni zanurzyć się w świat języka angielskiego, warto więc oprócz tego skorzystać także z możliwości, które oferują młodzieży filmy po angielsku.
Włączenie do nauki języka angielskiego filmów, pozwala na osłuchanie się z wymową, sposobem formułowania wypowiedzi i komunikacji pomiędzy rozmówcami. To świetne ćwiczenie rozumienia ze słuchu! Oprócz tego oglądanie filmów w angielskiej wersji językowej pozwala zwiększyć zakres słownictwa, poznać idiomy i popularne wyrażenia, które osadzone w kontekście toczącej się akcji zapamiętuje się dużo łatwiej.
YouTube: krótkie filmy po angielsku dla młodzieży
W dzisiejszych czasach ogromną ilość materiałów do nauki języka angielskiego dla nieco starszych dzieci znajdziesz bez problemu w popularnym serwisie YouTube. Możecie wyszukać filmy dotyczące zainteresowań, sprawdzić przepisy na wymarzone dania lub wykorzystać filmy, przygotowane specjalnie dla osób uczących się języka. Formuła krótkich nagrań przygotowanych w sposób ułatwiający nadążenie za tempem dialogów i rozumienie przedstawionych treści, może okazać się strzałem w dziesiątkę, szczególnie jeśli dotychczas dziecko nie miało dużo okazji do wykorzystywania języka angielskiego poza lekcjami.
Warto zajrzeć na przykład na kanał British Council | Learn English – kilkuminutowe scenki oraz cenne porady dotyczące nauki, dostarczą (oprócz okazji do kontaktu z językiem) także nieco praktycznych informacji. Twój nastolatek dowie się między innymi, jak zwiększyć efektywność nauki do egzaminów, będzie miał okazję do powtórki zagadnień gramatycznych lub pozna wybrane dzieła Williama Shakespeara.
Z pełnym przekonaniem możemy również polecić nastolatkom kanał Learn English With TV Series. Znajdziecie tam nieprzebrane ilości materiałów filmowych – fragmentów seriali, przebojów kinowych, programów telewizyjnych czy wywiadów ze znanymi osobami. Filmy opatrzone są czytelnymi podpisami w języku angielskim, w których zadbano o oznaczenie trudniejszych lub wartych zapamiętania słów. To doskonały trening przed obejrzeniem pierwszych, pełnometrażowych filmów w języku angielskim.
Filmy animowane dla nastolatków do nauki języka angielskiego
Nastoletnie dzieci, a często (nie obawiajmy się tego przyznać) również ich rodzice, uwielbiają filmy animowane. Towarzysząca im baśniowa oprawa, piękne ścieżki dźwiękowe i historie z morałem, przyciągają zarówno młodszych, jak i starszych widzów.
Jednym z naszych ulubionych filmów animowanych, które warto obejrzeć po angielsku, jest Kraina Lodu (Frozen). Wciągająca historia sióstr-księżniczek zapewni mnóstwo okazji do śmiechu i wzruszeń, a musicalowa oprawa sprawi, że jeszcze długo będziecie nucić Do you wanna build a snowman? 😊
Młodym miłośnikom zwierząt gorąco polecamy po angielsku Sekretne życie zwierzaków domowych (The Secret Life of Pets). Zobaczcie, czym zajmują się nasi milusińscy, gdy nie ma nas w domu, o czym myślą i jak wygląda świat z perspektywy przyjaciela rodziny. To pozycja, która doczekała się także drugiej odsłony, zatem jeżeli wciągnie Was historia stworzona przez twórców szalonych Minionków, możesz zaproponować dziecku dalsze śledzenie przygód sympatycznego Maxa i jego przyjaciół.
Fanom klocków Lego zaproponować możemy natomiast seans z filmem Lego: Batman. Ta pełna (czasem abstrakcyjnego) humoru opowieść, wartka akcja i świetnie napisane dialogi, sprawiają, że jest to doskonały wybór na rodzinny seans filmowy. Na ekranie zobaczycie, oprócz nieco narcystycznego tytułowego bohatera serii o mrocznym mścicielu, także inne kultowe postaci jak Gremliny, Lord Voldemort, Superman czy niemal pełen skład Ligi Sprawiedliwości.
Dla poszukiwaczy szybkiej akcji mamy również animowany film Spider-Man – Uniwersum z 2018 roku. Wprost genialne grafiki, niesamowicie opowiedziana historia, a przede wszystkim znakomite dialogi okraszone szczyptą charakterystycznego, marvelowskiego humoru.
Nauka języka angielskiego z filmów – filmy aktorskie dla młodzieży
Doktor Dolittle to barwna historia, stanowiąca przedłużenie przygód książkowego miłośnika stworzeń wszelakich z miasteczka Puddleby. Także w najnowszym sequelu z tej serii nie zabraknie wartkiej fabuły, licznych zwrotów akcji i zabawnych zdarzeń z udziałem zwierzaków. A jeśli chcielibyście móc skonfrontować filmową historię z treścią pierwowzoru autorstwa High Loftinga, zachęcamy do wysłuchania audiobooka The Story of Doctor Dolittle.
Kontynuacja znanej i lubianej historii to sprawdzony sposób na sukces. Twórcy filmu Czarownica (Maleficent) oraz Czarownica 2 (Maleficent: Mistress of Evil) to rozwinięcie baśni o Śpiącej Królewnie, autorstwa Charlesa Perraulta, która po raz pierwszy pojawiła się w zbiorze Bajki Babci Gąski… w 1697 roku! Ta ponadczasowa opowieść o przyjaźni, miłości, walce ze złem, w nieco odmienny niż w oryginale sposób przedstawia losy bohaterów, uwikłanych w tę pełną magii historię przez ludzi pragnących władzy za wszelką cenę. Ostatecznie dobro jak zwykle zwycięży, a my nauczymy się, że nie zawsze ten, kto zły nosi rogi 😉
Nieco starszych nastolatków można zaprosić na serię seansów, na przykład z niezwykłym rozmachem zrealizowanej ekranizacji Hobbita J. R. R. Tolkiena. Sama książka stanowi wprowadzenie do trylogii serii Władca Pierścieni, która paradoksalnie doczekała się przeniesienia na ekrany kin wcześniej, niż sam Hobbit. Niezwykle rozbudowane uniwersum stworzone przez autora cyklu, zostało w filmie odtworzone w najdrobniejszym detalu, od wioski Hobbitów, przez mroczny Mordor, a wybór Nowej Zelandii jako lokalizacji planu filmowego, zapewnia nam niezapomniane widoki. Obejrzenie ekranizacji może być zatem świetną zachętą do sięgnięcia po książkowe wydanie historii o Bilbo Bagginsie.
Życzymy przyjemnego oglądania… to znaczy, przyjemnej nauki języka angielskiego 😊
Zdjęcia autorstwa:
C Technical
cottonbro