Zastanawiasz się skąd czerpać sprawdzoną wiedzę o mądrym rodzicielstwie? A może poszukujesz konkretnych informacji o tym, w jaki sposób postępować ze swoim nastoletnim dzieckiem? O ileż prościej byłoby, gdyby do dzieci dodawano instrukcję obsługi Na szczęście na polskim rynku wydawniczym znajdziemy kilka pomocnych pozycji, które zawierają cenne wskazówki wychowawcze. Sięgnij po książki dla rodziców, które polecamy i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
-
Książki dla rodziców – „Bogate dzieci. Przewodnik dla mądrych rodziców” Corley Tom
„Bogate dzieci” to bardzo pożyteczny poradnik dla rodziców, którzy poszukują sprawdzonych informacji o tym, w jakie umiejętności wyposażyć swoje dziecko oraz jak to zrobić. Poradnik traktuje o 10 kluczowych nawykach, które idą zazwyczaj w parze z wybitnymi osiągnięciami i satysfakcją z życia. Autor książki opracował je w oparciu o wieloletnią praktykę, badania i obserwacje ludzi, którzy mogą pochwalić się życiowymi sukcesami.
Dzięki książce możemy zweryfikować także własne przekonania, oczekiwania, nastawienie czy umiejętność podejmowania trafnych decyzji. Posiadając tę wiedzę, będziemy w stanie przekazać ją dalej – naszym dzieciom. Będzie to bogactwo o wiele cenniejsze niż jakakolwiek suma na koncie.
-
„Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” Małgorzata Musiał
Nie od dziś wiadomo, że to właśnie relacja z dzieckiem jest najwyższą wartością w wychowywaniu młodego pokolenia. Nic nie jest bowiem cenniejsze niż więź rodzica z dzieckiem, wzajemne zaufanie i radość ze spędzania czasu razem.
Niestety nie zawsze posiadamy dość wiedzy i umiejętności, by właściwie zadbać o relację i aby w mądry sposób rozwijać ją na poszczególnych etapach rozwoju dziecka. Często mamy także do czynienia ze sprzecznymi informacjami płynącymi z otoczenia. Inni wciąż powtarzają nam „nie kołysz”, „nie noś na rękach”, „nie możesz ustąpić i popuścić”… Bardzo trudne staje się wtedy pogodzenie wyznawanych wartości z tym, czego wymagają od nas rodzice, teściowie, życzliwe sąsiadki czy… nasze własne dzieci.
Nic więc dziwnego, że gdy próbujemy odpowiedzieć na potrzeby każdego z członków rodziny czujemy się po prostu przytłoczeni. Autorka tej książki dla rodziców uspokaja, że wszystkie uczucia pojawiające się u rodziców są całkowicie normalne. Co więcej, nie warto za wszelką cenę próbować być idealnym rodzicem. Zawsze natomiast warto być rodzicem kochającym i wspierającym. Jak to zrobić? Autorka książki pozostawia rodzicom do użytku całkiem pokaźną skrzynkę z narzędziami
A o tym, dlaczego dzieci nie potrzebują idealnych rodziców przeczytasz również na naszym blogu w artykule psycholożki dziecięcej Justyny Rokuszewskiej (Kobyry).
-
„NIE z miłości. Mądrzy rodzice. Silne dzieci” Jesper Juul
To książka o sztuce mówienia mądrego i stanowczego „nie” swoim dzieciom. Dowiemy się z niej, jak odmawiać i zabraniać swoim pociechom pewnych rzeczy, jednocześnie nie będąc przy tym zbyt surowym i ostrym.
Ponadto, autor książki udowadnia, że mówienie „nie” jest potrzebne zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Wyznaczanie granic i konsekwentne wypełnianie swoich obietnic, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.
Nie można również zapomnieć o tym, że jedną z najważniejszych umiejętności, w jakie musimy wyposażyć nasze dziecko przed wejściem w dorosłość, jest sztuka odmawiania innym i asertywne stawianie własnych granic, a także poszanowanie granic innych ludzi. Niewątpliwie pożądaną cechą każdego człowieka jest zdolność robienia tego w łagodny i stanowczy sposób, bez agresji i przemocy.
-
„Idealny rodzic nie istnieje” Kamil Nowak
To propozycja książki dla rodziców, w której zaczytują się fani blogera Kamila Nowaka (Blog Ojciec). Jej autor w przystępny i zabawny sposób, bez owijania w bawełnę, przedstawia realia macierzyństwa i tacierzyństwa. Kamil Nowak wprost przyznaje, że nie jest idealnym rodzicem, bo tacy jego zdaniem zwyczajnie nie istnieją. Udowadnia to twierdzenie na wiele sposobów, zdejmując z rodziców ciężar oczekiwań społeczeństwa.
„Idealny rodzic nie istnieje” nie daje prostych odpowiedzi i gotowych receptur. Książka ta skłania do refleksji i zmusza do przemyślenia wielu kwestii, rozjaśnia pewne sprawy, porządkuje przekonania i pokazuje, co jest naprawdę ważne w wychowywaniu i opiece nad dziećmi.
-
„Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko” Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis
Jedną z naszych propozycji jest niezmiernie ważna książka „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko”. Dotyka ona problemu, o którym mówi się niezbyt dużo i niezbyt chętnie. Złość – uczucie, które w różnych momentach, częściej lub rzadziej towarzyszy bez wątpienia każdemu rodzicowi – wyrażana w nieodpowiedni sposób działa niczym miecz obusieczny.
Książka wyjaśnia, jak niekontrolowane wybuchy złości czy agresji ze strony rodzica wpływają na rozwój i kształtowanie się przekonań, nastawienia czy osobowości młodego człowieka. Autorzy w przystępny sposób tłumaczą, dlaczego brak kontroli dorosłego nad własnymi emocjami przekłada się na kompetencje emocjonalne dziecka. Na tym jednak nie koniec – książka „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko?” pozwala również na poszukiwanie przyczyn i źródeł niepohamowanej złości rodzica. Pomaga w dotarciu do sedna problemu i spojrzenia na wszystko oczami dziecka.
Często przyjrzenie się swoim emocjom i sytuacjom, w których się pojawiają, to już połowa sukcesu w dążeniu do spokojnego stanu ducha. To publikacja, z którą warto się zmierzyć dla zapewnienia dziecku bezpiecznego rozwoju i szczęśliwego dzieciństwa.
-
„Złe matki są najlepsze” Matylda Kozakiewicz
Przewrotny tytuł książki Matyldy Kozakiewicz idealnie pasuje do tej publikacji. Jeśli potrzebujesz sporej dawki zdroworozsądkowej wiedzy o macierzyństwie i wychowywaniu dzieci, zdecydowanie sięgnij po tę zabawną i wciągająca niczym najlepszy kryminał książkę o rodzicielstwie. Gwarantujemy, że książka dla rodziców „Złe matki są najlepsze” pozwoli Ci na chwilę odetchnąć i oderwać się od trudów rodzicielstwa.
A Wy, jakie książki dla rodziców polecacie? Podzielcie się swoimi ulubionymi tytułami w komentarzu!
Zdjęcie: Kelly Sikkema | Unsplash