Matura ustna, czy to z angielskiego, czy z polskiego, często budzi postrach wśród uczniów. W końcu wydaje się ona trudniejsza niż egzaminy pisemne. Na szczęście dzięki systematyczności, odpowiednio wczesnemu rozpoczęciu przygotowań oraz dbaniu o relaks i spokój, możesz skutecznie przygotować się do tego egzaminu. Więcej dowiesz się w tym artykule – zachęcamy do lektury!
Z artykułu dowiesz się:
-
- Kiedy odbywa się matura z angielskiego w 2024.
- Jak wygląda matura ustna z języka angielskiego.
- Na jakim poziomie jest matura ustna z angielskiego w 2024.
- Jak zdać maturę ustną z języka angielskiego.
- Jak szybko poćwiczyć przed maturą ustną z AI.
- Jak sobie radzić ze stresem przed maturą i podczas przygotowań.
Materiały dla maturzystów i ich rodziców:
Kiedy odbywa się matura z angielskiego w 2024?
Matury ustne z angielskiego zaczynają się w tym roku 11 maja, a kończą 25 maja.
Jak wygląda matura ustna z języka angielskiego?
Na początek omówmy sam przebieg egzaminu. Matura ustna z angielskiego trwa około 15 minut i składa się z rozgrzewki oraz 3 zadań. Wyglądają one następująco:
-
- Rozgrzewka: trwa około 2 minut. Egzaminator zadaje Ci pytania ogólne, np. o Twoje zainteresowania. To moment na rozkręcenie się, oswojenie i przełamanie pierwszego stresu przed egzaminem.
- Pierwsze zadanie: trwa maksymalnie 4 minuty. Polega na odegraniu scenki wraz z egzaminatorem na podstawie otrzymanych instrukcji – masz 30 sekund na zapoznanie się z instrukcjami. Celem tego zadania jest sprawdzenie zdolności komunikacyjnych, a więc przede wszystkim tego, jak formułujesz wypowiedzi i jak odnosisz się do słów swojego rozmówcy. W poleceniu są cztery elementy, do których musisz się odnieść w czasie rozmowy (każdy element to punkt, więc nie zapomnij o żadnym z nich). Pamiętaj, aby odpowiednio reagować na to, co mówi egzaminator.
- Drugie zadanie: trwa około 3 minuty. Polega na opisaniu ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania egzaminatora. Nie zapomnij określić widocznego na ilustracji miejsca, osoby i czynności (to trzy ważne elementy, o których nie możesz zapomnieć, bo wpływają na liczbę punktów i ostateczną ocenę), którą wykonuje. Staraj się rozwijać swoją wypowiedź na ile jesteś w stanie. Jednozdaniowa wypowiedź może się okazać za krótka.
- Trzecie zadanie: trwa około 5 minut. Masz minutę na przygotowanie. Otrzymujesz zestaw materiałów (np. zdjęć czy plakatów), z których masz wybrać określone ilustracje pasujące do kryteriów z polecenia, uzasadniając swój wybór. Dodatkowo w tym zadaniu otrzymasz dwa pytania od egzaminatora związane z przedstawionymi materiałami. Tutaj też staraj się budować wypowiedzi dłuższe niż jedno krótkie zdanie.
Tematy maturalne na egzaminie ustnym są losowane przed rozgrzewką. Polecenia są w języku polskim.
Na jakim poziomie jest matura ustna z angielskiego w 2024?
Matura ustna z angielskiego nie ma podziału na poziom podstawowy i rozszerzony. W tym egzaminie liczy się umiejętność budowania wypowiedzi na zadane tematy, trzymanie się poleceń (pamiętaj o wszystkich punktach, o których pisaliśmy powyżej!), sprawność komunikacyjna, poprawność i różnorodność struktur gramatycznych i słownictwa, a także wymowa i płynność wypowiedzi.
Jak zdać maturę ustną z języka angielskiego?
Wiedząc, jak wygląda matura z języka angielskiego, możemy skupić się na samych przygotowaniach. Te powinny się rozpocząć jak najwcześniej.
Okres przed maturą to czas na powtórki, a nie uczenie się materiału od zera, dlatego warto zacząć uczyć się znacznie wcześniej, np. już na początku roku szkolnego. Poza tym ważne, aby w przygotowaniach zachować balans między samym uczeniem się a odpoczynkiem – przepracowanie się sprawi, że będziesz przyswajać wiedzę znacznie wolniej.
Nauka do matury
Przygotowując się do matury ustnej z języka angielskiego, możesz korzystać z dowolnych ogólnych strategii uczenia się. Jednak najlepszym sposobem jest połączenie ich z taktykami dostosowanymi do specyfiki samej matury. Jak się za to zabrać?
Po pierwsze, podziel materiał na tematy, takie jak ekologia, sport, czas wolny itp. – dokładnie tak, jak to jest zazwyczaj podzielone w podręcznikach. Dzięki powtarzaniu słownictwa do każdego z tematów osobno będziesz mieć pewność, że żadne pytanie Cię pod tym kątem nie zaskoczy.
Zobacz nasze paczki materiałów do powtórek:
Po drugie, wydziel sobie tygodniowy czas na gramatykę. W tym wypadku również ucz się zagadnieniami, ale nie zapominaj o powtarzaniu większych partii materiału – nie masz po prostu znać form gramatycznych, tylko umieć je dobierać i wykorzystywać zależnie od sytuacji.
Materiały do powtórek gramatyki:
Po trzecie, ćwicz odpowiadanie na pytania typowo egzaminacyjne. Możesz w tym celu umówić się z kolegą lub koleżanką z klasy (lub z ChatemGPT – sprawdź poniżej). Jeśli razem przećwiczycie wszystkie trzy zadania, to nie tylko będziecie lepiej sobie radzili z ich specyfiką, ale przede wszystkim będziecie czuć się pewniej. A pewność siebie to klucz do płynnego posługiwania się językiem obcym w mowie.
Jak szybko poćwiczyć przed maturą ustną z AI?
Jest fajny sposób na to, aby szybko i samodzielnie rozgrzać się przed maturą ustną. Polecamy takie ćwiczenia raz na jakiś czas. Wystarczy zainstalować ChatGPT na telefonie i wkleić następujący prompt:
Lets simulate a conversation: we meet at the Polish matura exam in English and we have an introductory conversation: we say hello and talk about the interests of the examined student. I am the examined student, you are the examiner. Don’t write a conversation, but wait for my responses.
Możesz też dodać:
You can ask me questions like these: • What is the most memorable event from your childhood? • Which TV programmes do you find worth watching? • Do you often visit museums? • What would you do if you won a lot of money in a lottery? • Would you prefer to work in Poland or abroad? • What do you do to keep fit? • What can be appealing about travelling alone? • Who do you usually turn to for advice? • Would you like to run your own company?
Powyższe pytania są przykładowymi pytaniami podawanymi przez CKE.
I teraz ważna sprawa! Zaznacz opcję „Chat with voice” – w końcu ćwiczymy mówienie! Sam/a odpowiadaj po naciśnięciu mikrofonu z prawej dolnej strony okienka. Rozmawianie z AI może być fajnym, rozluźniającym doświadczeniem, przy okazji oswajającym mówienie na zadany temat. Powyższy prompt może pomóc szczególnie w rozgrzewce, ale ona wydaje się najtrudniejsza, bo wymaga przełamania pierwszego stresu. Życzymy ciekawych rozmów ze sztuczną inteligencją! Enjoy!
Też Cię może zainteresować:
Jak sobie radzić ze stresem przed maturą i podczas przygotowań?
Przy całej intensywności ostatniej klasy liceum czy technikum – w końcu nie uczysz się jedynie do ustnej matury z angielskiego, ale również do polskiego, matematyki czy rozszerzeń – łatwo zapomnieć o najważniejszym: odpoczynku. Musisz znaleźć czas na wyciszenie się, relaks, spotkanie ze znajomymi, czy po prostu nicnierobienie. W przeciwnym wypadku nie tylko spadnie Twoja wydajność, ale również zaczniesz mocniej odczuwać stres.
Jak zrelaksować się po wielu godzinach nauki? Dobrymi pomysłami będą sport, mindfulness (uważność) czy spotkania ze znajomymi. Pamiętaj też, żeby zadbać o odpowiednią ilość snu i dobre, pełnowartościowe posiłki.
Posłuchaj naszego podcastu u uważności:
Zobacz też sposoby na stres przed maturą:
Posłuchaj naszego podcastu o radzeniu sobie ze stresem:
Podsumowanie
Wiesz, jak wygląda matura ustna z języka angielskiego i jak się do niej przygotować – świetnie. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje obawy dotyczące tego egzaminu. Jeśli jednak nadal nie czujesz się pewnie, to możesz pomyśleć o korepetycjach – tylko pamiętaj, aby wybrać nauczyciela, który zna się na pomocy przy nauce właśnie do matury. Jeśli jesteś już uczniem/uczennicą Early Stage, nie martwimy się o Twoje przygotowanie. Bez problemu zdasz with flying colours!
A jak Ty przygotowujesz się do matury? Podziel się swoimi sposobami w komentarzu!
Źródło:
Informator CKE dotyczący matury z angielskiego 2023/2024