Czy dodatkowy angielski dla dziecka powinien odbywać się online czy stacjonarnie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – obie opcje mają plusy i minusy, a ostateczna decyzja, co wybrać zależy głównie od potrzeb samego dziecka. W tym artykule omówimy to zagadnienie w szczegółach i pomożemy Ci dokonać wyboru. Zapraszamy do lektury!
Dodatkowy angielski dla dziecka stacjonarnie
Zacznijmy od stacjonarnych zajęć z angielskiego. Są one wciąż najpopularniejszą metodą w szkołach językowych, szczególnie dla młodszych dzieci. Jakie mają plusy i minusy?
Zalety stacjonarnych zajęć z angielskiego dla dziecka
-
- Dzieci uczą się w grupie – mają żywy kontakt z rówieśnikami, a dzięki temu uczą się od siebie nawzajem, zdobywają kompetencje społeczne i budują relacje.
- Dynamiczne zajęcia – zajęcia stacjonarne pozwalają na większą dynamikę i włączenie aktywności fizycznej do lekcji, co jest szczególnie ważne dla młodszych uczniów – ruch należy do jednej z naszych 12 supermocy, a jest często niemożliwy przy zajęciach zdalnych.
- Bycie offline – screen time (czas spędzany przed ekranem) wśród dzieci jest niezwykle wysoki i ciągle rośnie. Badania przeprowadzone przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom mówią, że moment, w którym dzieci zaczynają korzystać z urządzeń mobilnych, przychodzi coraz wcześniej. W najmłodszej grupie badanych są to już półroczne niemowlęta. Z wiekiem dziecka wydłuża się też czas spędzany na zabawie elektroniką. Dzięki zajęciom stacjonarnym uczniowie mogą odpocząć od ekranów emitujących niebieskie światło i przede wszystkim wyjść do świata offline.
- Bezpośredni kontakt z nauczycielem – wiele dzieci (ale również dorosłych) po prostu preferuje naukę „na żywo”. Ponadto, dzięki takiemu trybowi, uczniowie mogą znacznie szybciej dostawać feedback, na bieżąco otrzymywać od nauczyciela informację o swoich postępach.
- Skupienie – dzieci najczęściej łatwiej skupiają się na zajęciach stacjonarnych. Wynika to głównie z tego, że w klasie jest o wiele mniej czynników rozpraszających niż w domu. Potwierdzili to m.in. badacze z Cardiff: badana przez nich młodzież w wieku od 11 do 18 roku życia odczuła zauważalny spadek koncentracji, efektywności uczenia i zadowolenia z siebie i swoich postępów. Jeszcze gorzej czuli się uczniowie ze specyficznymi trudnościami w nauce. Dodatkowo w trakcie zajęć stacjonarnych nauczyciel może łatwiej zauważyć, że uwaga uczniów spada i dzięki temu szybciej ją ponownie przyciągnąć.
Minusy zajęć stacjonarnych z angielskiego
-
- Dojazdy – zajęcia stacjonarne zwykle wiążą się z dojazdami, czy to Twoimi, czy też nauczyciela (jeżeli zdecydujesz się na korepetycje/lekcje indywidualne). Nie jest to więc najwygodniejsze rozwiązanie, chociaż wszystko zależy od tego, jaka odległość dzieli Twój dom i szkołę Twojego dziecka od miejsca, w którym będzie uczyć się angielskiego. Chociaż, nie zawsze musi to być problemem – na przykład, nasze zajęcia w Early Stage często odbywają się w szkołach, w czasie świetlicowym, więc nie musisz przejmować się dojazdem. Dodatkowo w niektórych przypadkach odprowadzamy i przyprowadzamy dzieci do/z naszego lokalu w pobliżu szkoły.
- Konieczność dopasowania godzin – zajęcia stacjonarne w grupach odbywają się o określonych godzinach w konkretne dni tygodnia. To sprawia, że musisz czasem dostosować do nich resztę dodatkowych aktywności dziecka. Jednak ma to też swoje plusy – dziecko w ten sposób uczy się zarządzania czasem.
Dodatkowy angielski dla dzieci online
Przejdźmy teraz do zdalnych zajęć z angielskiego, które często organizowane są w mniejszych grupach niż te stacjonarne. Jakie mają zalety a jakie wady?
Plusy zajęć z języka angielskiego online
-
- Brak konieczności dojazdów – dzięki temu dziecko ma więcej siły w trakcie dnia, a Ty jako rodzic masz większy wybór szkół językowych, gdyż lokalizacja nie gra roli.
- Wygoda – warunki domowe są nieraz lepsze od tych w klasach, bo dziecko czuje się w nich swobodniej. Zna przestrzeń, w której odbywają się zajęcia, czuje się lepiej. Otoczenie i atmosfera odgrywają olbrzymią rolę na lekcjach angielskiego, więc zajęcia z domu mają pewną przewagę. Jednak, jeżeli sam lektor i reszta grupy są świetnie zgrani i tworzą przyjemną, motywującą atmosferę, to zajęcia stacjonarne mogą być równie wygodne.
Minusy zajęć online dla dzieci
-
- Brak fizycznego kontaktu z rówieśnikami – czy angielski jest online, czy stacjonarnie, to na pewno na zajęciach pojawią się rówieśnicy. Niestety, na tych zdalnych kontakt z nimi będzie ograniczony, a co za tym idzie, Twoje dziecko nawiąże inny rodzaj relacji z kolegami i koleżankami niż w przypadku zajęć stacjonarnych.
- Ograniczona dynamika – wielu ćwiczeń po prostu nie da się przeprowadzić na zajęciach online, co jest olbrzymim minusem. Tyczy się to w szczególności lekcji z młodszymi uczniami, gdzie taniec czy śpiew odgrywają olbrzymią rolę, a są trudne do uskutecznienia zdalnie.
- Nadmierny screen time – angielski online dokłada dodatkowe godziny do już i tak dużej ilości czasu spędzanej przez dzieci przed ekranem.
- Problemy z koncentracją – nie każde dziecko będzie w stanie skupić się w trakcie zajęć online. Wynika to z dużej ilości rozpraszaczy – od pozostałych domowników po przedmioty w pokoju czy aplikacje na komputerze.
Angielski online czy stacjonarnie – co wybrać?
Znając zalety i wady obu opcji, możemy dojść do konkluzji. Młodsze dziecko zdecydowanie zapisz na zajęcia stacjonarne – maluchy potrzebują więcej kontaktu z rówieśnikami i bardziej dynamicznych zajęć. W przypadku nastolatków, kieruj się preferencjami swojego dziecka – obie opcje są dobre pod warunkiem, że Twoje dziecko się w nich odnajduje.
Czy ten artykuł był pomocny? Przeczytaj również:
- Szkoła językowa czy korepetycje – co wybrać dla dziecka?
- Dodatkowy angielski, dlaczego warto dodać go do planu dziecka?
- Jak sprawić, by dziecko polubiło naukę angielskiego?
Źródła:
Thomas Walters, Nicola J. Simkiss, Robert J. Snowden, Nicola S. Gray