Zastanawiasz się, jaki wpływ na rozwój Twojego dziecka ma kontakt z naturą? Czy rzeczywiście może on pomóc mu w nauce i przyswajaniu wiedzy? Co się stanie, kiedy Twoja pociecha cały swój czas wolny będzie jednak spędzać w czterech ścianach? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Przygotowaliśmy dla Ciebie również kilka pomysłów na spędzanie czasu na świeżym powietrzu 🙂
Wpływ kontaktu z naturą na zdrowie człowieka
Kontakt z naturą jest niezmiernie ważny dla zdrowia każdego z nas. Niestety, szybsze tempo życia i zawrotny rozwój technologii sprawiają, że spędzamy dużo mniej czasu na łonie natury – i nie dotyczy to tylko osób mieszkających w dużych miastach. Coraz częściej nawet osoby mające tereny zielone tuż „pod nosem”, wybierają oglądanie telewizji, spędzanie czasu w mediach społecznościowych, granie na konsoli czy maratony filmowe na platformach streamingowych. Brzmi znajomo?
Niestety nie wpływa to pozytywnie ani na zdrowie fizyczne, ani na funkcjonowanie poznawcze czy emocjonalne. Kontakt z naturą jest szczególnie istotny dla dzieci oraz młodzieży – nie sposób zastąpić go jakąkolwiek aplikacją, grą czy programem przyrodniczym w telewizji.
Spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu jest tak niepowtarzalne, pożyteczne dla naszego umysłu i zdrowe dla ciała, że próżno szukać innych form odpoczynku, które będą niosły ze sobą równie wiele zalet i korzyści, co najzwyklejszy nawet spacer po lesie.
Czy człowiek potrzebuje kontaktu z naturą do prawidłowego funkcjonowania na co dzień?
Przypadki, w których człowiek zostaje pozbawiony możliwości obcowania z naturą i stan ten utrzymuje się permanentnie, dowodzą, jak wiele zalet i korzyści płynie ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co daje nam bliskość natury?
-
-
- Odpoczynek dla zmysłów
- Wyostrzenie wzroku, słuchu i węchu
- Wyciszenie i relaksację
- Redukcję poziomu stresu
- Poczucie wewnętrznego spokoju
-
To jednak tylko niektóre z dobrodziejstw, jakie zawdzięczamy systematycznemu obcowaniu z naturą. Ogromne korzyści możemy zauważyć również w kontekście kontaktu naszych dzieci z przyrodą.
Jaki wpływ na rozwój Twojego dziecka ma kontakt z naturą?
Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu natury na rozwój i funkcjonowanie dzieci. Wynika z nich jasno, że do prawidłowego i zrównoważonego rozwoju najmłodszych niezbędny jest im kontakt z przyrodą i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Zalety kontaktu z naturą zaobserwowane u dzieci:
-
-
- Wzrost kreatywności i twórczego myślenia oraz rozwój wyobraźni.
- Odpoczynek i regeneracja zmysłów, które notorycznie są przebodźcowywane podczas korzystania ze smartfonów, tabletów czy komputerów.
- Wzmocnienie umiejętności skupiania się tylko na jednym zadaniu.
- Wzrost ogólnej koncentracji i zdolności utrzymywania uwagi.
- Wyciszenie psychoruchowe, dzięki okazji do aktywności fizycznej.
- Poznawanie świata w sposób bezpośredni i przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów.
- Szybsze i łatwiejsze przyswajanie wiedzy.
- Redukcja napięcia i stresu, jaki na co dzień odczuwają dzieci.
-
Jak widzisz, kontakt Twojego dziecka z naturą to same plusy dla jego zdrowia i rozwoju. Nie warto więc zaniedbywać wspólnych spacerów i harców na placu zabaw. Kiedy to tylko możliwe, korzystajcie z wycieczek do lasu, parku czy innych miejsc, w których będziecie mogli pobyć na łonie natury.
Zwykły piknik nad rzeką okaże się o wiele lepszą inwestycją niż kolejny tablet czy gra na konsolę. Obcowanie z naturą zaprocentuje zarówno w życiu Twoim, jak i Twojego dziecka.
Jak pożytecznie wykorzystać kontakt Twojego dziecka z naturą?
Znasz już wpływ obcowania z naturą na rozwój i zdrowie Twojego dziecka – zastanawiasz się jednak, jak pożytecznie go wykorzystać? Mamy kilka pomysłów!
Przede wszystkim postaraj się, by Twoje dziecko systematycznie spędzało czas w otoczeniu przyrody. Dzięki temu z czasem samo będzie upominało się o wycieczki do lasu czy nad wodę, a długi spacer wśród drzew potraktuje jak najlepszą rozrywkę i odpoczynek od codziennego zgiełku i pośpiechu.
W dzisiejszych czasach to niezwykle wartościowe przyzwyczajenia, coraz częściej dzieci i młodzież wolą bowiem spędzać czas w swoim pokoju, podłączeni przez wiele godzin do sieci. Nawyk aktywnego spędzania czasu na łonie natury jest więc niebywale pożyteczny.
Aby owocnie wykorzystać kontakt Twojego dziecka z naturą, postaraj się o urozmaicanie Waszych wycieczek i aktywności – szukajcie nowych miejsc na piknik, odkrywajcie nieznane Wam ścieżki rowerowe, rozbijcie namiot, zróbcie sobie rodzinne wyzwanie z poznawania nazw i pochodzenia roślin, które Was otaczają. Dzięki takim zabiegom wykształcisz w swoim dziecku przekonanie, że przyroda jest nie tylko piękna, ale również intrygująca i niezmiernie ciekawa!
Jeśli tylko istnieje taka możliwość, zachęcaj swoje dziecko do nauki na świeżym powietrzu, w ogrodzie lub na tarasie. Być może okaże się, że o wiele łatwiej przyswaja mu się trudny materiał w otoczeniu zieleni.
5 pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem na łonie natury
1. Wycieczka rowerowa
Wycieczki rowerowe to świetny sposób na obcowanie z naturą, aktywność i ruch na świeżym powietrzu, a także poznanie najbliższej okolicy. Pamiętajcie o wodzie i postojach oraz trasie dostosowanej do możliwości dziecka.
2. Piknik
Korzystajcie z ładnej pogody i kiedy to tylko możliwe, urządzajcie pikniki z prawdziwego zdarzenia – nad rzeką lub w parku. Rozkoszujcie się wspólnie przygotowanym jedzeniem i zielenią wokół.
3. Lekcja przyrodnicza
Pójdźcie na tematyczny spacer – wybierzcie miejsce z ciekawymi okazami roślin lub drzew i sprawdźcie, które z nich uda Wam się dostrzec. Do wyboru macie naprawdę wiele Parków Narodowych i Krajoznawczych, których jest w Polsce pod dostatkiem. A może stworzycie zielnik, w którym umieścicie przykłady lokalnej roślinności?
4. Jesienny spacer
Złota polska jesień to czas, gdy drzewa płoną kolorami żółci i czerwieni. Gdy tylko nie pada deszcz, warto wybrać się na przechadzkę po parku lub lesie. Zbierajcie kasztany i żołędzie, aby stworzyć z nich ludziki, zwierzątka i inne jesienne figurki. Bukiet z różnobarwnych liści i korale z owoców jarzębiny staną się wyjątkową dekoracją Waszego domu.
5. Wyprawa na grzyby
Choć z zasady najmłodszym dzieciom nie podaje się grzybów, nawet maluchy uwielbiają grzybobranie. Poszukiwanie w lesie prawdziwków i maślaków to świetny sposób na ćwiczenie spostrzegawczości i okazja do rozmowy o tym, jak należy zachowywać się w lesie. Miło spędzony czas gwarantowany!
Zdjęcie: JESSICA TICOZZELLI | Pexels