Dłuższe dni, więcej słońca i kolorów na zewnątrz – wiosna coraz śmielej pokazuje swoje atuty, wprowadzając optymizm do naszej codzienności. Energię, którą dostajemy wraz z przebijającymi się przez deszczowe chmury promieniami, warto dobrze wykorzystać, np. spędzając czas ze swoimi pociechami! Sprawdź 6 wiosennych zabaw dla dzieci, podczas których poćwiczycie także język angielski!
Wiosenne zabawy – przeskakiwanie kałuż
Kwiecień potrafi być kapryśny, dlatego dobrze przygotuj się na deszczowe dni! Aby bawić się w przeskakiwanie kałuż, nie musisz jednak wychodzić z domu. Jak to możliwe? Wystarczy, że narysujesz lub wydrukujesz karty z obrazkami i wytniesz z nich koła. Następnie, wymieniaj po angielsku rzeczy/ludzi/zjawiska, które przedstawione są na ilustracjach. Zadaniem dziecka jest wskoczenie na odpowiednią „kałużę”. Dodatkową atrakcją może być położenie pod kartką folii bąbelkowej, która będzie głośno pękać przy skokach, sprawiając wszystkim wielką frajdę (zapewniamy, że dorośli wskakują jeszcze chętniej niż dzieci).
Zabawa ta jest niezwykle uniwersalna i pobudza wiele zmysłów – równowagę, wzrok, słuch, a przy użyciu folii lub innego, sensorycznego podłoża – także dotyk. Możesz wracać do niej regularnie, poruszając różne tematy: zwierzęta, kolory, pory roku, zawody, pojazdy, wakacje itp.
Wiosenna zabawa w bociana
Jednym z dowodów na przybycie wiosny jest pojawienie się na niebie pierwszych bocianów. Z niecierpliwością oczekujemy na długonogie ptaki, wypatrując ich – lecących lub siedzących w swoich gniazdach. Podobno ujrzenie pierwszego w roku bociana w locie oznacza, że będziemy dużo podróżować, a przebywającego w gnieździe – że wyjazdy nie będą nam dane. Niektórzy z kolei przypisują kołującym nad domem ptakom magiczną moc powiększania rodzin! My jednak wolimy skupić się na aktywnej zabawie.
Zabawa w bociana to ruchowa aktywność z elementem równowagi. Potrzebujemy do niej muzyki – najlepiej jakiejś wiosennej, angielskiej piosenki (z pomocą przychodzi aplikacja muzyczna Early Stage). Zadaniem dzieci jest maszerowanie w rytm melodii po sali/pokoju, z wysoko uniesionymi kolanami – na podobieństwo chodzącego po łące bociana. Kiedy muzyka zostanie nagle zastopowana, uczestnicy muszą stanąć na jednej nodze i rozłożyć ręce na bok, utrzymując równowagę przez kilka sekund. Kto się przewróci lub podeprze, odpada z gry. Maszerowanie i stawanie na jednej nodze powtarzamy aż do momentu, gdy na środku pozostanie tylko jedno dziecko. Wygrywa ten, kto dotrwa do samego końca.
Angielski wiosenny spacer
Kolejna propozycja świetnie sprawdzi się w ładną, bezdeszczową pogodę. Zabieramy dzieci na spacer do parku, na łąkę, do ogrodu i wyznaczamy kilka zadań (po kolei, nie wszystkie naraz), dzięki którym poszerzą swoje słownictwo. Pierwszym może być policzenie wszystkich kwiatków w kolorze żółtym i czerwonym w określonym czasie. Po kilku minutach dzieci schodzą się i podsumowują swoje wyniki, a następnie jeszcze raz, wspólnie liczymy po angielsku i sprawdzamy, kto podał właściwy wynik.
W przypadku starszych dzieci możemy poprosić o kilkuminutowy spacer po ogrodzie i wypisanie po angielsku 10 rzeczy/roślin, które zaobserwowaliśmy. Następnie dobieramy się w pary i przedstawiamy swoje zapiski koledze/bratu/siostrze. Wymieniamy się kartkami. Robimy przeparowanie i tak do momentu aż kartka wróci do swojego właściciela. Po powrocie do klasy lub domu spisujemy wszystkie słówka i mamy gotowy materiał do powtarzania na kolejnych zajęciach.
Mapa wiosny
Każdy z nas kojarzy wiosnę z czymś innym – dla jednych to zieleń, która dosłownie zalewa nasze otoczenia, dla innych zapach kwiatów, jeszcze ktoś powie, że wiosna to nowalijki i kolorowe ubrania. Zachęć dziecko do stworzenia wspólnej mapy wiosny. Na środku kartki napiszcie hasło „SPRING” i po kolei wypisujcie po angielsku swoje skojarzenia ( rodzic także), jednak tak, aby się nie powtarzały. Możecie użyć różnokolorowych mazaków, naklejek i innych pomocy, które sprawią, że mapa stanie się barwną, graficzną interpretacją tej wyjątkowej pory roku.
Gotowy plakat możecie powiesić w pokoju, kuchni , korytarzu, co pomoże łatwo utrwalić nowe słownictwo.
Wiosenne kółko
Jeśli lubicie się ruszać, to świetna opcja na aktywną zabawę! Potrzebne będą nam obrazki związane z wiosną, np. te, które wykorzystaliśmy w zabawie z kałużami. Tutaj jednak to dzieci będą mówić po angielsku!
Do tej gry potrzebujemy nieco przestrzeni, najlepiej na dywanie lub podłodze. Rozkładamy ilustracje, tworząc koło. Dzieci maszerują w rytm dowolnej muzyki (np. angielskiej piosenki) wzdłuż obrazków. Kiedy muzyka przestanie grać, uczestnik zatrzymuje się przy ilustracji i głośno mówi, co się na niej znajduje. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Zabawa z rzodkiewką
Wiosna to idealny moment na wprowadzenie do diety kolorów. Warzywa i owoce mogą okazać się przydatne także w trakcie nauki angielskiego! Zabawa wymaga stworzenia dwóch drużyn, dlatego zaangażuj wszystkich domowników albo wykorzystaj pomysł podczas kinderbalu! Drużyny ustaw w dwóch rzędach. Tym razem pobawimy się w wyścigi. Pierwsze osoby z obydwu drużyn muszą w jak najszybszym tempie przebiec slalom z rzodkiewką położoną na łyżeczce (łyżeczkę trzymamy w ręku), zawrócić i przekazać ją kolejnej osobie z drużyny, wymieniając przy tym jakieś warzywo lub owoc w języku angielskim. Jeśli w trakcie zabawy rzodkiewka upadnie, uczestnik musi wrócić na start i rozpocząć slalom jeszcze raz. Podobnie, gdy powtórzy się powiedziane już słowo (nie mogą się powtarzać, chodzi o to, aby poszerzyć słownictwo). Wygrywa drużyna, która jako pierwsza ukończy sztafetę.
Życzymy świetnej zabawy! 🙂
Zdjęcie: Rodnae Production