O tym, jak ważna w dzisiejszych czasach jest doskonała znajomość języka angielskiego, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. W szkole, w pracy czy w życiu codziennym – spotykamy się z nim niemal na każdym kroku. Czasem jednak same umiejętności, to nie wszystko. Konieczne może okazać się udokumentowanie swoich kwalifikacji, na przykład podczas rekrutacji na wymarzoną uczelnię. Do tego przydatne może być posiadanie międzynarodowego certyfikatu językowego Cambridge English.
Co to są certyfikaty językowe Cambridge?
Certyfikaty językowe Cambridge to uznawane na całym świecie dokumenty, potwierdzające znajomość języka angielskiego na wskazanym w treści certyfikatu poziomie. Wydawane są po uprzedniej wszechstronnej weryfikacji kompetencji językowych kandydata, podczas sesji egzaminacyjnej, w której ocenie podlegają wszystkie cztery kompetencje językowe: czytanie, pisanie, mówienie oraz rozumienie ze słuchu. Ujednolicenie ram oceniania kandydatów, a także sama forma wieloetapowego egzaminu sprawiają, że uzyskana w toku egzaminowania ocena znajomości języka jest kompleksowa, rzetelna i niezależna. Dlatego taka forma udokumentowania umiejętności jest szczególnie cenionym poświadczeniem kwalifikacji.
Warto podkreślić, że certyfikaty Cambridge English są ważne bezterminowo, zatem po pozytywnym zaliczeniu danego poziomu, nie trzeba przystępować do niego ponownie. Chyba, że ktoś chciałby poprawić uzyskany rezultat. 😊 To cenna informacja, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu, certyfikaty uzyskane jeszcze na etapie nauki szkolnej, pozwalają wejść w dorosłość z dokumentami poświadczającymi znajomość języka angielskiego.
A te mogą okazać się pomocne na przykład podczas poszukiwania pracy – większość pracodawców weryfikuje co prawda umiejętności kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych, ale certyfikat wpisany do CV stanowi niejednokrotnie ważny argument by daną osobę bliżej poznać. Certyfikat może wręcz otworzyć drzwi do kariery – za przykład niech posłuży nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które egzaminy C1 Advanced i C2 Proficiency uznaje jako wystarczające do potwierdzenia znajomości języka, wymaganej do nadania stopnia dyplomatycznego.
Oprócz możliwości zawodowych, także wiele uczelni wyższych honoruje certyfikaty Cambridge English – w zależności od kierunku i kraju nauki można uzyskać zwolnienie z obowiązkowych lektoratów, dodatkowe punkty w toku rekrutacji lub możliwość aplikowania na anglojęzyczne studia.
Czytaj też: Matura z języka angielskiego – jak zaplanować i efektywnie wykorzystać czas na powtórki?
Certyfikaty językowe Cambridge – jakie certyfikaty można uzyskać?
Egzaminy językowe Cambridge English obejmują wszystkie etapy nauki języka, od początkujących, po poziom bliski temu, prezentowanemu przez native speakerów:
- Key English Test (KET) – poziom podstawowy, odpowiadający poziomowi A2 w skali CEFR. To pierwszy z rodziny egzaminów Cambridge egzamin, którego jednak nie należy nie doceniać. Choć najczęściej uczniowie już w krótkim czasie gotowi są przystąpić do kolejnych poziomów egzaminacyjnych, to podejście do egzaminu o najniższym poziomie trudności pozwala zapoznać się z formułą egzaminu. To również okazja, by się sprawdzić i zobaczyć postępy, a widoczne efekty pracy są doskonałym motywatorem do dalszej nauki.
- Preliminary English Test (PET) – poziom ponadpodstawowy, odpowiadający poziomowi B1 w skali CEFR. Cambridge English szacuje, że do przygotowania się do tego egzaminu potrzebne będzie 350-400 godzin nauki. Ten egzamin doskonale przygotowuje do pierwszego, poważnego egzaminu Cambridge, czyli FCE.
- First Certificate in English (FCE) – poziom średniozaawansowany, odpowiadający poziomowi B2 w skali CEFR. To pierwszy z trzech, obok C1 Advanced oraz Proficiency, najważniejszych egzaminów Cambridge. Jego zdanie jest jednoznaczne ze stwierdzeniem znajomości języka angielskiego na poziomie umożliwiającym zarówno naukę, jak i podjęcie pracy w języku angielskim. Jest to jednocześnie jeden z najbardziej popularnych egzaminów Cambridge English.
- C1 Advanced (CAE) – poziom zaawansowany, odpowiadający poziomowi C1 w skali CEFR. Czterogodzinny egzamin C1 Advanced to niemałe wyzwanie – często stanowi uwieńczenie nauki języka angielskiego. W Polsce jeszcze niedawno był to egzamin wybierany najczęściej przez osoby pracujące, jednak wzrost wymagań rynku pracy oraz dostępność wysokiej jakości kursów językowych, skłania obecnie coraz większą grupę uczniów szkół ponadpodstawowych do przystąpienia do sesji egzaminacyjnych C1 Advanced. Obecnie stanowią oni już około 40% ogólnej liczby kandydatów.
Według informacji Cambridge English corocznie do egzaminu na tym poziomie przystępuje około 60 000 kandydatów w 60 krajach świata. W Polsce najmłodszy z nich miał zaledwie… 13 lat!
- C2 Proficiency (CPE) – poziom biegły, odpowiadający poziomowi C2 w skali CEFR. Ten egzamin to wisienka na torcie dla każdego, kto w toku edukacji pokocha język angielski całym sercem. To jeden z najtrudniejszych egzaminów językowych na świecie, a jego pozytywne zaliczenie to dowód na opanowanie języka angielskiego w stopniu porównywalnym do tego, który prezentuje wykształcona osoba, dla której angielski jest językiem ojczystym.
Ciekawostką jest fakt, że to właśnie ten egzamin zapoczątkował powstanie wszystkich egzaminów Cambridge English. Pierwszą sesję egzaminacyjną przeprowadzono już w roku 1913! Wówczas przystąpiło do niego tylko trzech kandydatów, dla których niestety egzamin nie zakończył się wynikiem pomyślnym. W dzisiejszych czasach zdawalność na szczęście jest na dużo wyższym poziomie. 😊 W roku 2018 tylko 4,7% kandydatów otrzymało wynik negatywny, a w Polsce zaledwie 2,1%!
Jak się przygotować do egzaminów Cambridge?
Choć do przystąpienia do egzaminów Cambridge nie jest wymagane formalne udokumentowanie okresu nauki, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym solidnie i kompleksowo przygotować się do egzaminu, jest zapisanie się na kurs językowy. Współpraca z doświadczonym lektorem pozwoli uporządkować oraz uzupełnić wiedzę, a kontakt z innymi kursantami umożliwi częste i regularne ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych oraz rozumienia ze słuchu, także w okolicznościach, gdy wiele osób mówi jednocześnie. To doskonale przygotowuje do zmierzenia się z zadaniami egzaminacyjnymi.
Ponadto, w toku kursów przygotowujących do egzaminów Cambridge English, często organizowane są testy i egzaminy próbne, podczas których można zmierzyć się z zadaniami występującymi podczas prawdziwego egzaminu. W ten sposób możemy oswoić się z ich formułą i nauczyć prawidłowo gospodarować czasem na wykonanie poszczególnych zadań, tak by w tym najważniejszym dniu móc zaprezentować swoje umiejętności na optymalnym poziomie.
Jeżeli szukasz szkoły językowej dla dziecka, która oferuje kursy przygotowujące do egzaminów Cambridge English, zapraszamy do poznania bliżej oferty naszych kursów dla dzieci i młodzieży.
Zdjęcie: Green Chameleon | Unsplash