Jaki kurs językowy dla dziecka – i tego najmłodszego, i starszego – wybrać? Aby ułatwić wybór odpowiedniego kursu angielskiego, przygotowaliśmy poradnik, w którym odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące tego, na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Kiedy dziecko potrzebuje indywidualnych zajęć, aby nauczyć się swobodnie porozumiewać po angielsku? Czy grupy na lekcjach w szkole językowej powinny być jak najmniejsze? Czego szukać, aby znaleźć dobre miejsce do rozwoju dziecka – nie tylko tego językowego, ale i ogólnego.
Szukając kursu angielskiego dla dziecka czujesz się jak John Travolta w słynnej scenie z „Pulp Fiction” (i jeszcze słynniejszym GIF-ie)?
Nie martw się! W tym poradniku znajdziesz wszystkie czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, aby trafić z zajęciami w dziesiątkę!
W dzisiejszych czasach dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego to w zasadzie norma. Wystarczy wspomnieć, że samym językiem angielskim porozumiewa się około 20% populacji świata. To 1,5 miliarda ludzi! Aby i Twoje dziecko mogło dołączyć do tego grona (a tym samym bez obaw zdawać egzaminy czy certyfikaty i… swobodnie dogadywać się na wycieczkach zagranicznych 🙂 ), postaw na naukę języka już od najmłodszych lat – to najlepsza inwestycja w przyszłość!
Wybierz szkołę językową z kompleksowym programem dydaktycznym
Wybierając kurs językowy dla dzieci, warto zwrócić uwagę, czy szkoła językowa oferuje zajęcia na wszystkich poziomach zaawansowania. Nie chcesz przecież zmieniać jej co rok lub dwa – dobrze, żeby to był wybór na lata. Przemyślany i długofalowy program dydaktyczny pozwoli dziecku płynnie przechodzić przez kolejne etapy nauki – od przedszkola, aż do matury.
Poziom uczniów Early Stage w porównaniu z poziomem wymaganym na egzaminie ósmoklasisty:⤵️
Możesz wtedy spokojnie obserwować stały rozwój językowy Twojego dziecka – bez problemu tzw. false beginners. Dziecko w sytuacji częstej zmiany szkół – z uwagi na różnice programowe – może nie zrealizować części materiału lub zacząć naukę od tematu, do którego nie zostało wcześniej przygotowane. Może pojawić się luka, braki w podstawach, co zwykle prowadzi do spowolnienia rozwoju językowego. Może również pojawić się frustracja spowodowana koniecznością nadgonienia tematów we własnym zakresie (więcej na ten temat piszemy w tym artykule).
Poziom uczniów Early Stage w porównaniu z poziomem wymaganym na maturze z angielskiego:⤵️
Poniżej dowiesz się, czego uczą się dzieci i młodzież w szkołach Early Stage i jakie umiejętności rozwijają na poszczególnych poziomach edukacji. W naszej autorskiej metodzie 12 supermocy jest sporo miejsca na kompetencje przyszłości, czyli umiejętności pozajęzykowe, które przydadzą się dzieciom na każdym etapie życia (są to m.in. otwartość, nastawienie na rozwój, krytyczne myślenie). ⤵️
Zajrzyj też do naszego najnowszego podręcznika, aby przekonać się, jak rozwijamy w dzieciakach krytyczne, samodzielne myślenie. ⤵️
Nowy podręcznik dla uczniów szkół Early Stage. Poznajcie 17. część serii „Challenge Accepted”!
Sam program nauczania to również źródło cennych informacji o tym, czego i jak będzie uczyć się Twoje dziecko, a także oznaka profesjonalnego przygotowania szkoły językowej do prowadzenia kursów językowych. Warto także sprawdzić, czy wybrana szkoła w ramach swoich kursów, przygotowuje również do egzaminów językowych, takich jak Cambridge English.
Z poniższego ebooka dla rodziców dowiesz się, jak wygląda ścieżka rozwoju ucznia Early Stage dla rodziców: ⤵️
Jaki kurs językowy wybrać? Zwróć uwagę na opinie innych rodziców o szkole
Cennym źródłem informacji o kursie językowym dla dzieci, mogą być inni rodzice. Sprawdź opinie w Internecie, spytaj znajomych lub rodziców rówieśników Twojego dziecka, co sądzą o wybranej przez siebie szkole językowej i kursie. Dzięki temu zyskasz lepsze rozeznanie, który kurs spełni oczekiwania Twoje i Twojego dziecka.
Wybierz kurs językowy z doświadczoną kadrą pedagogiczną
Nieco trudniej sprawdzić kompetencje i przygotowanie lektora do nauczania języka. Możesz jednak, sprawdzając informacje pojawiające się na stronie internetowej szkoły, dowiedzieć się więcej o sposobie rekrutacji i szkolenia lektorów. Jeśli placówka ma opracowaną właściwą strategię w tym zakresie, czyli dba o zatrudnienie najlepszych oraz nieustannie wspiera ich rozwój zawodowy, to szanse na naprawdę dobrego lektora są na odpowiednio wysokim poziomie, by móc jej zaufać.
Filmik poniżej nagrali pracownicy i lektorzy Early Stage, aby pokazać who we are: ⤵️
Kurs językowy grupowy czy indywidualny?
Wybierając kurs językowy dla dzieci, warto postawić na zajęcia w grupie. Choć lekcje indywidualne mogą wydawać się kuszące – z uwagi na całą uwagę skierowaną na jedno dziecko – to dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym lepsze efekty przynoszą zajęcia grupowe. Gwarantują one wysoką energię, która jest kluczowa, aby utrzymać zainteresowanie dziecka. Podczas zajęć z rówieśnikami dziecko ma możliwość ćwiczenia komunikacji w języku obcym w szerszym gronie, interakcji z innymi dziećmi oraz uczestnictwa w grach i zabawach językowych, a to może stanowić dodatkową zachętę do aktywnego brania udziału w dodatkowych lekcjach języka angielskiego. Zajęcia pozalekcyjne rozwijają w dziecku również kompetencje społeczne – dzięki nim uczy się nawiązywać relacje z nowymi osobami – otwiera się na inny świat niż ten, który zna dzięki swojej szkole.
Dzieci zdecydowanie powinny uczyć się w grupie. Potrzebują rówieśników, aby było dynamicznie, wesoło i po prostu ciekawie.
Tonia Bochińska, współwłaścicielka i CEO sieci szkół Early Stage
Sprawdź też:
Angielski po angielsku, czyli pamiętajmy o sprawdzeniu języka nauczania
Zapisanie dziecka na kurs języka angielskiego, nie zawsze oznacza, że zajęcia będą prowadzone wyłącznie po angielsku. Lekcje, podczas których nadmiernie wykorzystywany jest język ojczysty, nie sprzyjają pogłębieniu więzi z językiem nabytym, osłuchaniu się i zachęceniu dziecka do spontanicznej komunikacji.
Lektorzy w Early Stage nawet w najmłodszych grupach starają się mówić wszystko, co dotyczy lekcji po angielsku. Wyjątki: niebezpieczne zachowania dzieci i smutki dzieci – wtedy lektorzy reagują najskuteczniej jak się da, czyli po polsku.
Agnieszka Gajewska, metodyczka Early Stage
Wybierz szkołę językową, w której doświadczeni i doskonale przygotowani lektorzy, stawiają na porozumiewanie się głównie po angielsku. Zasada jest prosta – im częstszy i dłuższy kontakt z językiem, tym szybciej przyjdą zadowalające efekty nauki.
Sprawdź też:
Postaw na ciekawe zajęcia z wykorzystaniem interesujących materiałów dydaktycznych
Kurs językowy dla dziecka powinien być nie tylko okazją do poznawania języka – to czas, w którym buduje się motywację do nauki i kształtuje zainteresowanie danym kręgiem kulturowym. Inspirujące i budzące dziecięcą ciekawość materiały dydaktyczne są ważnym uzupełnieniem lekcji. Sprawdź, w jaki sposób wyglądają zajęcia w wybranej szkole językowej, na przykład podczas lekcji próbnej lub oglądając przykładowe zajęcia udostępnione na jej stronie internetowej. Zwróć uwagę, w jaki sposób lektor utrzymuje kontakt z uczniami oraz z jakich korzysta materiałów – atrakcyjna forma przekazywania wiedzy to klucz do sukcesu w nauce języka przez dzieci.
Zajęcia Early Stage dla najmłodszych grup wyglądają tak:⤵️
Dla 7-latków i nieco starszych dzieci z kolei tak:⤵️
Młodsze nastolatki na lekcjach w Early Stage:⤵️
I nasze najstarsze grupy Masters:⤵️
Kontakt z lektorem i szkołą
Analizując oferty szkół językowych, warto wykonać kilka telefonów lub wysłać parę maili. Jeśli już na tym etapie napotkasz trudności w komunikacji z placówką, może okazać się, że w późniejszym czasie równie trudno będzie zgłosić ewentualne uwagi czy też zapytać o postępy w nauce dziecka. Dobra szkoła językowa dba o regularny kontakt z rodzicami i pozwala im na bieżąco śledzić ważne informacje z życia szkoły.
Sprawdź, w jaki sposób szkoła językowa reaguje na wyjątkowe sytuacje
Choć niezbyt często spodziewamy się utrudnień, to czasy pandemii wyraźnie pokazały, że organizacja zajęć w niezwykłych okolicznościach nie wszędzie przebiega tak samo. A w nauce języka systematyczność ma szczególne znaczenie. Dlatego tak ważne jest, by wybrana szkoła językowa potrafiła elastycznie dopasowywać się do zmieniających się warunków – na przykład przenosząc kurs do świata wirtualnego, przy zachowaniu wysokiego poziomu nauczania.
Lokalizacja i dopasowanie do planu zajęć dziecka
Dowożenie dziecka na zajęcia oraz skoordynowanie ich harmonogramu z planem lekcji, może stanowić niemałe wyzwanie logistyczne. Wybierając szkołę językową, sprawdź jej lokalizację oraz gotowość do dostosowania do planu lekcji dziecka – oszczędzisz sobie w ten sposób stresu i nerwowego zerkania na zegarek podczas stania w popołudniowych korkach.
Jeśli szukasz odpowiedniego kursu językowego dla dzieci, koniecznie sprawdź ofertę szkoły języka angielskiego Early Stage, szkoły z innej bajki! Dzięki autorskiej metodzie 12 supermocy, przyjaznej atmosferze i kreatywnym lektor(k)om nasi uczniowie lubią się z językiem angielskim już od przedszkola, maturę zdają śpiewająco, a w dorosłość wchodzą pewnym krokiem. Zapraszamy!✨✨✨
Warto do nas dołączyć! Szkoły Early Stage działają w całej Polsce. Znajdź placówkę najbliżej Ciebie:
- Sprawdź szkoły językowe w województwie mazowieckim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie małopolskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie lubelskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie podkarpackim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie pomorskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie wielkopolskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie dolnośląskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie kujawsko-pomorskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie zachodniopomorskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie łódzkim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie śląskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie warmińsko-mazurskim!
- Sprawdź szkoły językowe w województwie opolskim!
Sprawdź też:
- 12 supermocy Early Stage – komunikacja
- 12 supermocy Early Stage – autorskie materiały
- 12 supermocy Early Stage – współpraca
- 12 supermocy Early Stage – krytyczne myślenie
- 12 supermocy Early Stage – rym
Zdjęcie: CDC | Unsplash