Aby zwiększać możliwości naszego mózgu, należy go systematycznie trenować. Podobnie jak ćwiczymy, by wzmocnić nasze mięśnie, powinniśmy stawiać przed mózgiem wyzwania, które pomogą mu stworzyć nowe połączenia między neuronami. Co możemy osiągnąć poprzez naukę drugiego języka? Czy to prawda, że ucząc się angielskiego, zwiększamy swoje szanse na poznanie kolejnych języków? Jakie inne korzyści niesie ze sobą nauka angielskiego? W tym wpisie opowiemy Wam o tym, jaki wpływ na mózg ma nauka języków obcych.
Nauka angielskiego – w jaki sposób uczy się mózg?
Według najnowszych badań mózg człowieka zbudowany jest z około 86 miliardów neuronów, których zadaniem jest przesyłanie impulsów nerwowych. W ten sposób neurony komunikują się ze sobą i na różne sposoby przekazują między sobą informacje. Droga impulsu między neuronami ma wpływ na rodzaj naszych reakcji i zachowań. Każdy neuron może stworzyć około 10 tysięcy połączeń (synaps). Najprościej rzecz ujmując, dane w naszym mózgu są przesyłane po ścieżkach neuronowych niczym prąd w instalacjach elektrycznych. Na tworzenie się dróg, którymi przepływają impulsy, mają wpływ nasze emocje, doświadczenia i nawyki. To nie od liczby neuronów zależy poziom inteligencji człowieka, ale właśnie od ich zdolności do wypracowana połączeń między sobą.
Co ważne, impuls nerwowy zawsze wybierze najszybszą drogę, a więc tę, która została przez mózg wcześniej opracowana (podczas nauki). Doświadczanie i systematyczne powtarzanie sprawiają, że neurony stają się bardziej wydajne. Niektóre, często używane połączenia synaptyczne, z czasem rozwijają tzw. otoczkę mielinową. Jej zadaniem jest zwiększenie wydajności połączeń nerwowych. Gdyby porównać synapsę z otoczką mielinową do tej „zwykłej” ścieżki neuronowej to porównywalibyśmy pocisk odrzutowy do kulki wystrzelonej z procy. Oznacza to, że im częściej mózg jest stymulowany, tym lepiej dla naszej inteligencji, a im więcej razy nasz mózg napotyka wyzwania, tym szybciej radzi sobie z kolejnymi.
Co stymuluje mózg?
Jak już wiemy, do zwiększania efektywności pracy naszego mózgu, konieczne są systematyczne ćwiczenia. Istnieje wiele metod stymulacji mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych. Poznajmy część z nich:
- Używanie lewej ręki podczas pisania i codziennych czynności (prawej w przypadku osób leworęcznych)
- Sztuka i twórczość artystyczna
- Granie na instrumentach
- Dbanie o dobry, odpowiednio długi sen
- Medytacja
- Uprawianie sportu
- Ćwiczenia umysłu (krzyżówki, sudoku, łamigłówki, gry słowne)
- Podróżowanie
- Taniec
Tymczasem jednym z najpowszechniejszych i najskuteczniejszych sposobów na pobudzanie tworzenia nowych ścieżek neuronowych w mózgu jest… nauka języków obcych! Poznawanie nowego języka zwiększa zdolności komunikacyjne, a także poszerza słownictwo w języku ojczystym. Ogromną korzyścią płynącą z uczenia się języka obcego jest to, że stymulacja ta tworzy sieć nowych połączeń neuronowych. Nauka angielskiego przygotowuje więc nasz mózg do szybszego poznawania następnych języków.
Efekty nauki angielskiego widoczne w budowie mózgu
Według badań naukowców ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund nauka języków, jak żadna inna, ma wpływ na kondycję, a nawet budowę naszego mózgu. Zgodnie z doświadczeniami przeprowadzonymi przez badaczy pod kierownictwem dr Johana Martenssona na kursantach Akademii Tłumaczy Szwedzkich Sił Zbrojnych, intensywna nauka języków skutkuje… powiększaniem się mózgu.
Badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego wykazały, że po trzymiesięcznym, intensywnym kursie językowym, w mózgach tłumaczy doszło do powiększenia pewnych rejonów, odpowiedzialnych za posługiwanie się mową, uczenie się i orientację przestrzenną. Powiększony był również hipokamp, który odpowiada za pamięć przestrzenną i długotrwałą. Wyniki zestawiono z badaniami mózgów innych, równie intensywnie uczących się studentów (z Uniwersytetu Umea). U tych osób, które nie rozwijały swych kompetencji językowych podobne zjawisko nie wystąpiło.
Co wyróżnia osoby dwujęzyczne?
Jak już wiemy, nauka języków obcych ma realny wpływ na budowę mózgu. Mózgi osób posługujących się dwoma językami wykształcają dwa osobne systemy językowe, pomiędzy którymi dana osoba może się dowolnie przełączać. Efektem tego jest zwiększenie zdolności adaptacji do nowych sytuacji oraz efektywności pracy mózgu. Ponadto, konieczność przełączania się między dwoma „słownikami” w głowie, wymaga pomijania podczas rozmów w jednym języku przychodzących nam na myśl słów, zwrotów i struktur gramatycznych w drugim języku.
Czytaj też: Dwujęzyczność zamierzona – w jaki sposób dwujęzyczność wpływa na umysł dziecka?
To znakomite ćwiczenie skupienia, pracy przy rozproszeniach i doboru niezbędnych informacji. Osoby dwujęzyczne cechuje również większa kreatywność. Mają one także lepszą pamięć długotrwałą, szybciej się uczą i z większą łatwością radzą sobie z zagadnieniami logicznymi.
Odpowiadając na pytanie z dzisiejszego artykułu, nauka angielskiego nie tylko pomaga w uczeniu się innych języków, ale wpływa także na ogólną sprawność naszego mózgu. Jeśli więc poszukujesz zajęć dodatkowych dla swojego dziecka, które pomogą mu w rozwijaniu jego potencjału, zajrzyj do Early Stage i sprawdź kurs języka angielskiego dla dzieci i młodzieży.
Zdjęcie: Annie Spratt | Unsplash