Wieczorne rytuały to niezmiernie ważna część dnia dziecka. Dobrze zaplanowany wieczór pozwala maluchom wyciszyć się, szybciej zasnąć i po prostu lepiej spać. Istotnym elementem wyciszania i usypiania dziecka jest wieczorna bajka. To ważne, by opowieść pobudziła dziecięcą wyobraźnię i delikatnie przeniosła dziecko w świat sennych marzeń. Wybierając wieczorną czytankę warto zdecydować się na lekturę lekką i przyjemną. A więc co czytać dziecku na dobranoc? Poznaj kilka publikacji, które ułatwią zasypianie i pomogą osiągnąć maluchowi wieczorne wyciszenie.
Dlaczego warto czytać dzieciom?
Jest wiele korzyści, które płyną z czytania dzieciom. Słuchanie opowieści czytanych przez rodziców pomaga maluchom rozwijać wyobraźnię, poszerzać zasób słownictwa, ćwiczy koncentrację oraz poprzez bajkowe morały kształtuje prawidłowe postawy etyczne. Dzieci, których rodzice dbają o dochowanie zwyczaju wieczornego czytania, a także widzą jak mama i tata sami spędzają czas zanurzeni w lekturze, same chętniej sięgają po książki.
Wieczorne czytanie oraz w późniejszym okresie wspólne czytanie książek, pogłębia więź między rodzicami a dziećmi. W przypadku maluszków nie musimy poszukiwać długich, nużących dzieci opowieści do czytania – nie chcemy bowiem dziecka znudzić, lecz wyciszyć je tak, aby potrafiło samodzielnie zasnąć. Na stronie kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” jej twórcy apelują: „Wielokrotnie czytajcie dziecku wierszyki – rym i rytm to świetny budulec pamięci”. To dokładnie tak jak u nas w Early Stage! Nasze supermoce rym i rytm pomagają nam na co dzień w nauczaniu języka angielskiego dla dzieci – warto korzystać z nich również w domu.
Co czytać dziecku na dobranoc? – 5 pomysłów na wieczorną czytankę
Spośród książek dostępnych w księgarniach i bibliotekach wybraliśmy dla Was te, które obecnie cieszą się ogromną popularnością wśród dzieciaków. Z naszej listy propozycji z pewnością każde dziecko wybierze coś dla siebie.
„Pamiętnik grzecznego psa” – Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
Zwierzęta to uwielbiani przez dzieci bohaterowie bajek. Nic więc dziwnego, że opowieść o kudłatym szczeniaku Winterze i jego zabawnych przygodach, cieszy się wśród dzieci tak ogromną popularnością. „Pamiętnik grzecznego psa” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza został opatrzony pięknymi rysunkami autorstwa Joanny Rusinek. Warto wspomnieć, że książka została nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.
Główny bohater opowiadania, szczeniak malamuta imieniem Winter, trafia do nowej rodziny, gdzie poznaje zasady bycia psem domowym, które są dalece odmienne od jego dzikiej natury psa zaprzęgowego. Przygody Wintera w połączeniu z jego nieokrzesaniem i alergią na słowo „tresura” to zbiór mniejszych i większych kłopotów, z których Winterowi zazwyczaj udaje się wyjść obronną… łapą 🙂 A wszystko dzięki Alkowi, który obdarza szczeniaka prawdziwą przyjaźnią. „Pamiętnik grzecznego psa” to świetna propozycja dla małych miłośników czworonogów.
„Bajki po polsku i po angielsku” – wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej
Bajkowa klasyka! „Bajki po polsku i po angielsku” to znane i uwielbiane baśnie i bajki opowiedziane w dwóch językach. Opowiadania o Królowej Śniegu, Jasiu i Małgosi, Brzydkim Kaczątku, Czerwonym Kapturku i Dziewczynce z zapałkami zostały przedstawione na kartach książki wraz z przecudownymi ilustracjami i pomocnym słowniczkiem obrazkowym wraz z fonetycznym zapisem poszczególnych słów. Gdy otworzymy książkę, znajdziemy wersję polską po lewej stronie i angielską po prawej. Książka ta będzie idealnym wyborem na wieczorne czytanie przed snem, ale również znakomitą pozycją do nauki angielskich słówek w domu.
Sprawdź też: Książki dla najmłodszych „czytelników”
„Kurczę blade!” i „Smok ze smoczej jamy” – polsko-angielskie książeczki dla dzieci
Kolejną propozycją, która przypadnie do gustu szczególnie najmłodszym dzieciom (choć i my świetnie bawiliśmy się czytając „What a cheek!”) są dwie pozycje wydawnictwa Babaryba.
„Kurczę blade! What a cheek!” to popularny wiersz dla dzieci autorstwa Wandy Chotomskiej w dwóch wersjach językowych wraz z przezabawnymi obrazkami ilustrującymi przygodę dziadka i sprytnego kurczaczka. To kolejna z pozycji, które wprawiają w dobry nastrój, a jednocześnie pozwalają przemycić język angielski w zabawie. Dzieci słuchają opowieści z uśmiechem, bez trudu zapamiętując słowa wierszyka i poznając nowe wyrazy i wyrażenia.
„Smok ze smoczej jamy” („The dragon from the dragon’s den”) – książeczka, która pozwoli nam poznać historię Smoka Wawelskiego i dzielnego Szewczyka Dratewki zapisaną w języku polskim i angielskim. Dzieci chętnie wracają do lektury o krakowskim smoku również ze względu na ilustracje autorstwa Edwarda Lutczyna – znanego polskiego artysty i karykaturzysty, który jak nikt inny potrafił zobrazować zabawne perypetie bajkowych postaci. Czytając dzieciom opowieść o Smoku Wawelskim w języku polskim i angielskim pozwalamy im osłuchać się z językiem oraz poznawać nowe słowa ukryte w twórczości Wandy Chotomskiej.
„Arka Czasu” – Marcin Szczygielski
Powróćmy na chwilę do tematu kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Fundacja o tej samej nazwie stworzyła tzw. Złotą Listę, czyli spis książek szczególnie polecanych do czytania dzieciom. Rekomendację członków kapituły Złotej Listy otrzymała nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży „Arka Czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz”.
Opowieść o dziewięcioletnim Rafale, miłośniku książek, który przez niesprzyjające okoliczności zmuszony jest spędzać większość czasu jedynie w domu lub w bibliotece, przerywa niespodziewany zwrot akcji. Gdy Rafał otrzymuje od bibliotekarki powieść „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa, opowieść zaczyna nabierać tempa, a bohater przeżywa niesamowitą przygodę.
Historia chłopca umiejscowiona jest w warszawskim getcie. To głęboka, pełna nadziei historia, która porusza zarówno małych, jak i dużych czytelników. Prawdziwa literacka perełka, do której warto wracać!
Włoski powieściopisarz Umberto Eco powiedział niegdyś: „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – pozwólmy więc i naszym dzieciom odkrywać krainę książek i fantazji, dbając o wieczorny rytuał czytania książek na dobranoc.
Zdjęcie: Olya Kobruseva