Zastanawiasz się skąd czerpać sprawdzoną wiedzę o mądrym rodzicielstwie? A może poszukujesz konkretnych informacji o tym, w jaki sposób postępować ze swoim nastoletnim dzieckiem? O ileż prościej byłoby, gdyby do dzieci dodawano instrukcję obsługi 🙂 Na szczęście na polskim rynku wydawniczym znajdziemy kilka pomocnych pozycji, które zawierają cenne wskazówki wychowawcze. Sięgnij po książki dla rodziców, które polecamy i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
-
Książki dla rodziców – „Bogate dzieci. Przewodnik dla mądrych rodziców” Corley Tom
„Bogate dzieci” to bardzo pożyteczny poradnik dla rodziców, którzy poszukują sprawdzonych informacji o tym, w jakie umiejętności wyposażyć swoje dziecko oraz jak to zrobić. Poradnik traktuje o 10 kluczowych nawykach, które idą zazwyczaj w parze z wybitnymi osiągnięciami i satysfakcją z życia. Autor książki opracował je w oparciu o wieloletnią praktykę, badania i obserwacje ludzi, którzy mogą pochwalić się życiowymi sukcesami.
Dzięki książce możemy zweryfikować także własne przekonania, oczekiwania, nastawienie czy umiejętność podejmowania trafnych decyzji. Posiadając tę wiedzę, będziemy w stanie przekazać ją dalej – naszym dzieciom. Będzie to bogactwo o wiele cenniejsze niż jakakolwiek suma na koncie.
-
„Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” Małgorzata Musiał
Nie od dziś wiadomo, że to właśnie relacja z dzieckiem jest najwyższą wartością w wychowywaniu młodego pokolenia. Nic nie jest bowiem cenniejsze niż więź rodzica z dzieckiem, wzajemne zaufanie i radość ze spędzania czasu razem.
Niestety nie zawsze posiadamy dość wiedzy i umiejętności, by właściwie zadbać o relację i aby w mądry sposób rozwijać ją na poszczególnych etapach rozwoju dziecka. Często mamy także do czynienia ze sprzecznymi informacjami płynącymi z otoczenia. Inni wciąż powtarzają nam „nie kołysz”, „nie noś na rękach”, „nie możesz ustąpić i popuścić”… Bardzo trudne staje się wtedy pogodzenie wyznawanych wartości z tym, czego wymagają od nas rodzice, teściowie, życzliwe sąsiadki czy… nasze własne dzieci.
Nic więc dziwnego, że gdy próbujemy odpowiedzieć na potrzeby każdego z członków rodziny czujemy się po prostu przytłoczeni. Autorka tej książki dla rodziców uspokaja, że wszystkie uczucia pojawiające się u rodziców są całkowicie normalne. Co więcej, nie warto za wszelką cenę próbować być idealnym rodzicem. Zawsze natomiast warto być rodzicem kochającym i wspierającym. Jak to zrobić? Autorka książki pozostawia rodzicom do użytku całkiem pokaźną skrzynkę z narzędziami 🙂
A o tym, dlaczego dzieci nie potrzebują idealnych rodziców przeczytasz również na naszym blogu w artykule psycholożki dziecięcej Justyny Rokuszewskiej (Kobyry).
-
„NIE z miłości. Mądrzy rodzice. Silne dzieci” Jesper Juul
To książka o sztuce mówienia mądrego i stanowczego „nie” swoim dzieciom. Dowiemy się z niej, jak odmawiać i zabraniać swoim pociechom pewnych rzeczy, jednocześnie nie będąc przy tym zbyt surowym i ostrym.
Ponadto, autor książki udowadnia, że mówienie „nie” jest potrzebne zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Wyznaczanie granic i konsekwentne wypełnianie swoich obietnic, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.
Nie można również zapomnieć o tym, że jedną z najważniejszych umiejętności, w jakie musimy wyposażyć nasze dziecko przed wejściem w dorosłość, jest sztuka odmawiania innym i asertywne stawianie własnych granic, a także poszanowanie granic innych ludzi. Niewątpliwie pożądaną cechą każdego człowieka jest zdolność robienia tego w łagodny i stanowczy sposób, bez agresji i przemocy.
-
„Idealny rodzic nie istnieje” Kamil Nowak
To propozycja książki dla rodziców, w której zaczytują się fani blogera Kamila Nowaka (Blog Ojciec). Jej autor w przystępny i zabawny sposób, bez owijania w bawełnę, przedstawia realia macierzyństwa i tacierzyństwa. Kamil Nowak wprost przyznaje, że nie jest idealnym rodzicem, bo tacy jego zdaniem zwyczajnie nie istnieją. Udowadnia to twierdzenie na wiele sposobów, zdejmując z rodziców ciężar oczekiwań społeczeństwa.
„Idealny rodzic nie istnieje” nie daje prostych odpowiedzi i gotowych receptur. Książka ta skłania do refleksji i zmusza do przemyślenia wielu kwestii, rozjaśnia pewne sprawy, porządkuje przekonania i pokazuje, co jest naprawdę ważne w wychowywaniu i opiece nad dziećmi.
-
„Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko” Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis
Jedną z naszych propozycji jest niezmiernie ważna książka „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko”. Dotyka ona problemu, o którym mówi się niezbyt dużo i niezbyt chętnie. Złość – uczucie, które w różnych momentach, częściej lub rzadziej towarzyszy bez wątpienia każdemu rodzicowi – wyrażana w nieodpowiedni sposób działa niczym miecz obusieczny.
Książka wyjaśnia, jak niekontrolowane wybuchy złości czy agresji ze strony rodzica wpływają na rozwój i kształtowanie się przekonań, nastawienia czy osobowości młodego człowieka. Autorzy w przystępny sposób tłumaczą, dlaczego brak kontroli dorosłego nad własnymi emocjami przekłada się na kompetencje emocjonalne dziecka. Na tym jednak nie koniec – książka „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko?” pozwala również na poszukiwanie przyczyn i źródeł niepohamowanej złości rodzica. Pomaga w dotarciu do sedna problemu i spojrzenia na wszystko oczami dziecka.
Często przyjrzenie się swoim emocjom i sytuacjom, w których się pojawiają, to już połowa sukcesu w dążeniu do spokojnego stanu ducha. To publikacja, z którą warto się zmierzyć dla zapewnienia dziecku bezpiecznego rozwoju i szczęśliwego dzieciństwa.
-
„Złe matki są najlepsze” Matylda Kozakiewicz
Przewrotny tytuł książki Matyldy Kozakiewicz idealnie pasuje do tej publikacji. Jeśli potrzebujesz sporej dawki zdroworozsądkowej wiedzy o macierzyństwie i wychowywaniu dzieci, zdecydowanie sięgnij po tę zabawną i wciągająca niczym najlepszy kryminał książkę o rodzicielstwie. Gwarantujemy, że książka dla rodziców „Złe matki są najlepsze” pozwoli Ci na chwilę odetchnąć i oderwać się od trudów rodzicielstwa.
A Wy, jakie książki dla rodziców polecacie? Podzielcie się swoimi ulubionymi tytułami w komentarzu!
Zdjęcie: Kelly Sikkema | Unsplash