Samodzielna nauka angielskiego w domu, jako dopełnienie zajęć szkolnych lub pozalekcyjnych, może kojarzyć się dziecku z doskonałą zabawą. Aby tak było, warto poznać kreatywne metody nauki angielskiego w domu. Przygotowując dla swojego dziecka angielskie zadania, które proponujemy, możesz się trochę ubrudzić, jednak ciekawa forma i efekty płynące z wykonywania tych zadań, powinny Ci to wszystko wynagrodzić!
Metody nauki angielskiego w domu – poznaj kreatywne zadania językowe
Będziesz potrzebować:
torebka strunowa
kolorowe lub białe kartki papieru
marker
mąka
płyn do mycia naczyń
ewentualnie piasek
Zacznij od przygotowania zadana językowego! Zajrzyj do podręcznika do języka angielskiego dziecka i umieść wybrane zagadnienie, które chcecie utrwalić na kartkach.
Dzięki temu wyzwaniu możecie utrwalić:
słownictwo – zapisz na kartce słowa (wtedy ćwiczycie czytanie) lub narysuj obrazki
odpowiedzi na pytania – zapisz na kartce pytania pojawiające się w materiale lekcyjnym
historyjkę – zapisz na kartce początki kolejnych wersów historyjki
Tym razem warto, aby w przygotowanie kart nie angażować dziecka – odkrywanie kolejnych ukrytych zadań powinno być dla dziecka zaskoczeniem i niewiadomą. Pamiętaj, że zamiast rysowania możesz wykorzystać małe obrazki z książek przeznaczone do wycinania.
Tak wyglądają moje karty:
Następny krok, to brudna część całego zadania. Do torebki strunowej wsyp mąkę. Na torebkę o wielkości niewiele mniejszej niż kartka A4 potrzeba około szklanki mąki. Kolejno dodaj płyn do mycia naczyń tak, aby powstała po wymieszaniu masa konsystencją przypominała pastę do zębów. Przed zamknięciem strun torebki na dobre, wypuść z niej nadmiar powietrza.
Po zamknięciu śmiało wymieszaj masę, by była jednolita i nieprzeźroczysta. Pamiętaj, by uprzedzić dziecko, że przygotowanej substancji nie wolno spożywać. Najlepiej znasz swoje dziecko i jeśli widzisz jakiekolwiek zagrożenie – asystuj mu przy tej zabawie.
Gdy torebka będzie już gotowa rozprowadź masę w środku równomiernie, a pod torebkę podłóż kartę z wyzwaniem językowym. Zadaniem dziecka jest odnalezienie (poprzez odpowiednie naciskanie torebki i przesuwanie masy) ukrytych słów/ obrazków/ pytań i nazwanie ich/ udzielenie odpowiedzi. Możesz doprecyzować swoje polecenie prosząc, aby dziecko odnalazło np. 6 zwierząt, albo aby odnalazło kota itd.
Zamiast masy z mąki i płynu do mycia naczyń możesz również użyć piasku. Całość niestety nie przesuwa się równie płynnie, ale wykonanie zadania nadal jest możliwe, a odkopywanie kolejnych słów również może dostarczyć wiele radości.
Karty z zadaniami pod torebką możesz zmieniać, by utrwalić różne zagadnienia. Jeśli dziecko bardzo kusi podniesienie torebki i podejrzenie zawartości karty możesz całość przykleić do stołu przeźroczystą taśmą klejącą.
Trzymam kciuki, by dzieciom udało się odnaleźć i rozwiązać ukryte zadania!
1 comment
Świetne, kreatywne pomysły! Na pewno wykorzystam do nauki języka ze swoim dwulatkiem! 🙂 Oczywiście niekoniecznie wyrazy, ale zastąpię je obrazkami i zadanie gotowe 🙂