Ubieranie choinki, pieczenie ciasteczek, wykonywanie ozdób – sposobów na wprowadzenie do domu świątecznej atmosfery jest wiele. Oprócz manualnych zajęć, możemy postawić także na lekturę najciekawszych książek lub obejrzenie filmów animowanych o tematyce bożonarodzeniowej, które umilą grudniowy czas. Sprawdź ciekawe świąteczne bajki dla dzieci!
Książki świąteczne: „Święta na świecie”
Łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, czekanie na pierwszą gwiazdkę, pozostawienie jednego wolnego miejsca przy stole – te tradycje są nam doskonale znane. Ale jakie zwyczaje panują w innych krajach? Kto przynosi dzieciom prezenty, jak dekoruje się domy i co podaje się na świątecznym stole? Oto kilka niesamowitych przykładów:
-
-
- meksykańska stajenka nie jest ozdobiona choinkami a… kaktusami,
- na Islandii grasują skrzaty, które na uciechę dzieciom, robią różne psikusy,
- we Włoszech nie spotkamy żadnego Mikołaja, ponieważ prezenty roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach,
- z kolei na norweskim wigilijnym stole możemy spróbować dania, którego zapach raczej nie zachęca, ale smak wynagradza wszystko (to lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze),
- w Rosji natomiast na wigilijną kolację zjada się słodką kaszę, a tuż po niej rzuca się łyżką o sufit.
-
Po co to wszystko? Skąd wzięły się konkretne tradycje? Które z nich przetrwały setki lat, a które wytworzyły się całkiem niedawno? Wszystkiego dowiecie się w książce wydawnictwa Natuli – „Święta na świecie”, autorstwa Sofie Marii Brand.
Świąteczne bajki dla dzieci: „Jak ratowaliśmy Wigilię”
Kolejna propozycja to literacki kalendarz adwentowy. Opowieść po brzegi wypełniona świątecznymi tradycjami, toczącymi się w ramach 25 rozdziałów, idealnych do czytania w grudniowe wieczory aż do Świąt Bożego Narodzenia. W książce znajdziemy także styczniowy, bonusowy rozdział na Nowy Rok. Akcja opowiadania toczy się w zerówce, a jego główni bohaterowie to Tim i jego koleżanka Esme. W klasie trwają przygotowania do świątecznych ferii, ale wydarza się coś, co może sprawić, że święta w ogóle się nie odbędą! Odważna dwójka dzieci robi wszystko, aby je uratować!
„Jak ratowaliśmy Wigilię”, autorstwa Karlsson Ellen (ilustracje Cecilia Heikkilä), to kolejny tytuł wydawanego co roku przez wydawnictwo Zakamarki literackiego kalendarza adwentowego. Wcześniej ukazały się także:
-
-
- „Wierzcie w Mikołaja” – Lotta Olsson, il. Benjamin Chaud
- „Prezent dla Cebulki” – Frida Nilsson, il. Maria Nilsson Thore
- „Święta dzieci z dachów” – Mårten Sandén, il. Lina Bodén
- „Hurra, są Święta!” – Ulf Nilsson, il. Emma Adbåge
- „Kosmiczne święta” – Ingelin Angerborn, il. Per Gustavsson
- „Grudniowy gość” – Siri Spont, il. Alexander Jansson
-
Książki świąteczne dla dzieci: „Jak schować Lwa w Święta”
„Jak schować Lwa w Święta”, okrzyknięta najlepszą książką 2018 roku przez „Times”, to jedna z tych lektur, do której bardzo chętnie wracają zarówno dzieci, jak i dorośli. Przygody małej Malwinki i jej z pozoru groźnego przyjaciela bawią, wzruszają i wprowadzają w prawdziwie świąteczny nastrój. Niezwykle ciepła i pełna niesamowitych zdarzeń opowieść pokazuje siłę przyjaźni i magii Bożego Narodzenia. Świetne ilustracje i przewrotny język to coś, co wyróżnia serię o Malwince i Lwie. Wcześniej powstały także tytuły: „Jak schować Lwa”, „Jak schować Lwa przed babcią”, „Jak schować Lwa w szkole”.
Książka o Mikołaju: „Opowiem ci, mamo o Świętym Mikołaju”
„Opowiem ci, mamo” to popularna seria dla dzieci, która porusza różne tematy (znajdziemy zarówno pozycje o dinozaurach, pociągach, samolotach, jak i narzędziach czy pająkach). Tym razem głównym motywem lektury jest ktoś wyjątkowy, na kogo każde dziecko czeka z utęsknieniem przez cały rok. Oczywiście chodzi o Świętego Mikołaja! Z książki dowiemy się, jak powstają prezenty, jak są dostarczane, co skrzaty i Mikołaj robią latem, kto pomaga Mikołajowi w roznoszeniu podarunków, co Święty lubi podjadać oraz wielu innych, ciekawych tajemnic z jego życia. To rozwijająca wyobraźnię dziecka propozycja, idealna na grudniowe popołudnia i poranki!
Autorka: Aleksandra Woldańska-Płocińska, wydawnictwo: Nasza Księgarnia.
Filmy świąteczne dla dzieci: Ekspres Polarny
Kultowa historia, nagrana w 2014 roku, opowiadająca o 8-letnim chłopcu, który zaczyna powątpiewać w istnienie Świętego Mikołaja i magię Świąt Bożego Narodzenia. W Wigilijny wieczór zostaje on wybudzony ze snu przez nadjeżdżający pociąg, który pędzi aż na Biegun Północny! Do wagonu zaprasza go osobliwy Konduktor, a w podróży towarzyszy mu troje innych dzieci, z którymi zaprzyjaźni się i przeżyje przygodę życia. A na końcu… odzyska pewność, że Mikołaj istnieje!
To bardzo wzruszający film świąteczny dla dzieci, opowiadający o nadziei i przyjaźni oraz co najważniejsze – o prawdziwej magii, która potrafi całkowicie odmienić postrzeganie świąt!
Świąteczne bajki dla dzieci: Pada Shrek
Shreka nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten zabawny ogr skradł serca dzieci i dorosłych już dawno temu! Jednak zbliżające się święta to dobra okazja, aby obejrzeć go w nieco innej odsłonie.
W krainie Shreka zbliża się Boże Narodzenie i choć wszyscy z ekscytacją czekają na świąteczne dni, główny bohater zdecydowanie nie podziela ich entuzjazmu i jedyne o czym marzy, to spokój. Zielony ogr nie chce jednak zepsuć rodzinnej atmosfery i postanawia przełamać swoją niechęć – dla ukochanej Fiony i ich dzieci. Angażuje się w przedświąteczne przygotowania, ale nie wszystko idzie po jego myśli. Osioł, Kot w Butach i Ciastek obserwują jego wysiłki i zażenowani niezdarnością kumpla postanawiają mu pomóc. Z jakim skutkiem? Warto obejrzeć!
Filmy animowane dla dzieci: Renifer Niko ratuje święta
Tata tytułowego renifera pracuje w elitarnym zaprzęgu Świętego Mikołaja. Niestety rzadko bywa w domu – w końcu wykonuje bardzo ważną pracę! Kiedy na wioskę reniferów napada wataha wilków, mały Niko i jego przyjaciele postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Ruszają zatem na poszukiwania taty renifera, który rozprawi się z zagrażającymi rodzinie i mieszkańcom zwierzętami. Niko, wiewiór i łasica muszą uratować nie tylko wioskę, ale przede wszystkim święta Bożego Narodzenia! Czy im się uda? Okaże się w trakcie świątecznego seansu, który możesz zorganizować dla swoich pociech! 🙂
Zdjęcie: Марина Вотинцева | Pexels