Mówi się, że ruch to życie, a badania potwierdzają, że codzienny, umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale również na nasz sen i samopoczucie. Nic dziwnego, że naturalną potrzebą człowieka jest właśnie ruch – jako przykład weźmy najmłodsze dzieci, które tylko szukają okazji, by móc się poruszać. Spontaniczne bieganie, skakanie, próby wspinania się na meble czy zjeżdżanie na poręczy – można długo wyliczać. Warto więc skierować tę potrzebę w dobrą stronę i rozważyć zapisanie dziecka na zajęcia sportowe. Które sporty dla dzieci wybrać? I co zrobić, jeśli dziecko nie ma ochoty wziąć w nich udziału?
Dlaczego dzieci nie chcą uprawiać sportów i ćwiczyć?
Pamiętajmy, że im młodsze dziecko, tym łatwiej jest zachęcić je oraz zmobilizować do ruchu i uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Wszystko dzięki temu, że małe dzieci mają w sobie bardzo dużo ciekawości dotyczącej nowych firm aktywności, również sportowych. Wszystko jest dla nich nowe i interesujące, często chcą naśladować starsze dzieci lub swoje rodzeństwo. Aktywność fizyczna jest dla nich formą zabawy i im dłużej właśnie tak będą ją postrzegać, tym lepiej. Istnieje jednak druga strona medalu, mianowicie maluchy ze względu na swój wiek szybko tracą zainteresowanie i są mało wytrwałe w swoich działaniach. Nie należy się jednak poddawać – najważniejszy jest sam fakt bycia w ruchu.
Ze starszymi dziećmi bywa trudniej. Mają one już za sobą pierwsze, doświadczenia związane z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych na lekcjach wychowania fizycznego. Niekiedy lekcje WF-u demotywują dziecko, a fakt tego, że zostaje mu narzucone odgórnie, w co ma grać i jak ćwiczyć, rodzi w nim bunt i niechęć. Jest to swego rodzaju urok okresu dorastania.
Czas ten ma to do siebie, że w wielu przypadkach dzieci unikają sportu i aktywności fizycznej – w grę wchodzą niejednokrotnie ich kompleksy i obawy przed przegraną na oczach klasy. Na całe szczęście nie zawsze tak jest! Zdarza się, że miłość do sportu i danej dyscypliny ma swoje początki właśnie w szkole.
Ponadto, niechęć do uprawiania sportu bierze się również z siedzącego trybu życia, który coraz częściej prowadzą nasze dzieci. Rozwój technologiczny sprawił, że kolegów i koleżanki oraz rozrywkę mają oni na wyciągnięcie myszki od komputera. Nie muszą wysilać się fizycznie, grając w gry na komputerze, a doświadczają podobnego poczucia satysfakcji, gdy wygrywają i pokonują rywali. Gry komputerowe dają dzieciom i młodzieży iluzorycznie poczucie bycia w ruchu. Niestety, nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistą aktywnością fizyczną.
Z tego powodu bardzo ważne jest zachęcanie naszych pociech do aktywności ruchowej już od najmłodszych lat, jeszcze zanim zaczną szkołę i poznają gry komputerowe. W ten sposób zbudujemy w nich pozytywny obraz aktywności fizycznej jako czegoś przyjemnego i fajnego. Gdy poznają uczucie zadowolenia po wysiłku fizycznym, trudno będzie im zamienić to na cokolwiek innego. Jak jednak sprawić, by w ogóle spróbowały?
Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu?
Gdy argumenty dotyczące prozdrowotnego wpływu uprawiania sportu nie docierają do naszego dziecka, czas zmienić taktykę 🙂 Wiele zależy od wieku dziecka i jego dotychczasowego trybu życia oraz doświadczeń, jakie posiada w kwestii aktywności fizycznej. Jeśli od najmłodszych lat włączaliśmy w życie dziecka sport i ruch, będzie on dla dziecka całkowicie naturalny i z chęcią spróbuje ono różnych dyscyplin sportowych, szukając dla siebie tej najbardziej satysfakcjonującej. Już kilkuletnie dzieci warto zachęcać do kopania piłki lub ćwiczeń w domu. Dzięki temu maluchy uczą się, że wysiłek fizyczny może być przyjemny i – przy udziale innych osób, np. mamy – staje się świetną zabawą.
Jeśli zaś chodzi o starsze dzieci, często czekają one tylko na zachętę i impuls do działania. Być może trudno im oderwać się od komputera i samodzielnie zapisać na treningi sztuk walki, wyjść na podwórko z piłką czy przełamać się i wyruszyć na pierwsze zajęcia taneczne. Może się jednak okazać, że nasze dziecko wystarczy tylko ośmielić i dodać mu odwagi w pierwszych, sportowych krokach. Zawsze możemy mu towarzyszyć w początkowych treningach, brać w nich udział lub kibicować z trybun. Takie wsparcie bywa nieocenione dla nieśmiałego nastolatka.
Sporty dla dzieci – jak wybrać najodpowiedniejszą dyscyplinę sportową?
Wybierając dyscyplinę sportową dla dziecka, należy kierować się przede wszystkim jego preferencjami i predyspozycjami. W żadnym wypadku nie należy narzucać dziecku formy aktywności fizycznej, jaką ma uprawiać. Możemy jedynie zaproponować mu kilka opcji oraz umożliwić spróbowanie każdej z nich, decyzja powinna jednak należeć do naszej pociechy. W końcu to ona będzie wylewać siódme poty na boisku czy sali gimnastycznej. Do wyboru mamy naprawdę wiele opcji – zarówno gry zespołowe, których jest naprawdę sporo (koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka), jak i sztuki walki, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka czy taniec.
Czy znasz wszystkie zalety uprawiania sportu przez dziecko?
Korzyści płynących z uprawiania sportu przez dziecko jest naprawdę wiele i nie dotyczą one jedynie sfery fizycznej, czyli poprawy kondycji, rozbudowywania masy mięśniowej czy doskonalenia celności w rzutach do kosza lub strzelaniu bramek. Są to rzecz jasna najłatwiejsze do przewidzenia, pozytywne skutki aktywności fizycznej w życiu dziecka, my chcielibyśmy jednak wspomnieć o tych mniej oczywistych na pierwszy rzut oka zaletach uprawiania sportu przez dziecko.
Systematyczna aktywność fizyczna uczy dziecko wytrwałości i pokonywania trudności oraz przełamywania własnych barier
Sporty zespołowe są świetnym trenerem umiejętności takich jak współpraca, otwarta komunikacja czy wypracowywanie kompromisów w drużynie. Ponadto, dzieci uczą się odpowiedzialności, lojalności i poczucia obowiązku względem swoich kolegów. Często wartością dodaną są zawierane na wiele lat przyjaźnie i poczucie przynależenia do grupy, w której jest się w pełni akceptowanym.
Sporty indywidualne natomiast rozwijają w dziecku samodzielność i niezależność. Umożliwiają mu stawianie sobie celów i konsekwentne dążenie do ich osiągania. Doskonalenie swoich umiejętności daje dziecku ogromną satysfakcję, dodaje pewności siebie i podnosi samoocenę. Uprawianie sportu pomaga często nieśmiałemu dziecku przeobrazić się w odważnego, przebojowego i spełnionego nastolatka.
Zalety uprawiania sportu przez dzieci dotyczą więc wielu sfer ich życia. Sport może być rozwiązaniem problemów nie tylko związanych z otyłością czy słabą kondycją ogólną, ale również okazać się panaceum na samotność, nieśmiałość czy niskie poczucie własnej wartości. Chyba nie musimy więc powtarzać, że naprawdę warto! 🙂
Zdjęcie: Jyotirmoy Gupta | Unsplash