Jakie są najlepsze aplikacje do nauki języków? My polecamy Duolingo, lingoKIDS, Quizlet i oczywiście Early Stage MUSIC. Dlaczego właśnie te aplikacje? I dlaczego same aplikacje nie wystarczą do nauki języka? Dowiesz się tego w tym artykule – zapraszamy do lektury!
Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego dla dzieci
Na początek przyjrzyjmy się aplikacjom do nauki słówek i gramatyki dla dzieci. Co konkretnie polecamy?
Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci – lingoKIDS
Pierwszą z aplikacji, które możemy polecić jest lingoKIDS – interaktywna platforma dostępna zarówno na urządzeniach Apple, jak i na Androidzie. W aplikacji tej dostępne jest mnóstwo materiałów, podzielonych tematycznie – od zwierząt czy sportów po angielsku, po zagadnienia bardziej gramatyczne, takie jak idiomy.
Co ważne, lingoKIDS nie oferuje po prostu ćwiczeń. W ramach aplikacji znajdziesz mnóstwo piosenek, kart pracy, audiobooków, gier i filmów. Dzięki temu dzieci mają różnorodność i nie nudzą się ćwicząc angielski.
Musimy też podkreślić, że całość materiałów dostosowana jest do najmłodszych – nie znajdziesz tu poważnych wywodów o gospodarce ani wykładów z gramatyki, tylko przyjemne, nieraz nieco głupiutkie (ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu!) materiały. Wystarczy wspomnieć absolutnie najbardziej ulubioną piosenkę jednego z użytkowników tej aplikacji – piosenkę pod wzniosłym tytułem „The poo song”… 🙂
Między innymi dlatego, aplikacja lingoKIDS raczej nie sprawdzi się w przypadku dorosłych, chociaż jest jedną z lepszych do nauki angielskiego dla dzieci.
Sprawdź też:
➡️ Angielski w domu — darmowe gry i zabawy językowe
➡️ Zabawa DIY ucząca słówek: Zwierzęta, kolory, liczby
➡️ Zabawa ucząca słówek: Zwierzęta, kolory
Early Stage MUSIC
Jaka jest najlepsza, bezpłatna aplikacja do nauki języka angielskiego dla dzieci? Dla nas oczywiście jest to Early Stage Music! 🙂 Zawiera dziesiątki piosenek i nagrań pomagających dzieciom w nauce angielskiego i równocześnie umilających ich czas. Nagrania to profesjonalnie zaaranżowane utwory w wykonaniu Agi Zaryan i Seana Palmera. Teksty piosenek napisała założycielka Early Stage Joanna Zarańska. Aplikacja z taką muzyką sprawdzi się świetnie, na przykład, do nauki języka angielskiego w samochodzie.
Pełna wersja Early Stage MUSIC jest dostępna dla wszystkich naszych uczniów oraz osób, które kupiły nasz podręcznik Grammar Rhymes do gramatyki angielskiej. A więc jest uzupełnieniem i dodatkowym urozmaiceniem nauki, podobnie jak platforma Early Stage Online z ćwiczeniami i testami do dodatkowego wykonywania w domu.
Co ważne, wszystkie piosenki w naszej aplikacji były tworzone pod czujnym okiem naszych doświadczonych metodyków. Dzięki temu masz pewność, że realnie pomogą Twojemu dziecku lepiej opanować angielski.
Nie polegamy wyłącznie na aplikacji, bo wierzymy, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z lektorem i ze zgraną grupą rówieśników. Dopiero dzięki połączeniu najnowszych technologii, świetnych podręczników, również dostępnych tylko dla naszych uczniów (tutaj przeczytasz o naszym najnowszym, 17. podręczniku Challenge Accepted), solidnego przygotowania lektorów, odpowiedniego dobrania grup do zajęć językowych jesteśmy w stanie każdemu dziecku zagwarantować postępy w nauce angielskiego.
Podobnie jak lingoKIDS, apka Early Stage MUSIC jest dostępna zarówno na iPhone, jak i telefony z Androidem.
Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego dla nastolatków i dorosłych
Jakie aplikacje do nauki języka angielskiego sprawdzą się dla nastolatków i dorosłych? Na pewno nieco bardziej „dojrzałe”, a najlepiej takie, które mierzą postępy. Starsze osoby nie pogardzą pewną grywalizacją nauki, ale nie potrzebują już zamieniania nauki w zabawę. I w tym wypadku mamy dla Ciebie kilka propozycji!
Duolingo
Duolingo to chyba najpopularniejsza aplikacja do nauki języków. Jest ona szeroko dostępna na urządzeniach mobilnych i ma wiele plusów, chociaż są też nieco gorsze strony tej appki.
Duolingo wysyła przypomnienia o codziennej nauce. Bywa w tym nieco nachalne, ale możemy to wybaczyć – w końcu chodzi o to, aby podtrzymać regularność. Nadmieńmy tu też w ramach ciekawostki, że przypominajki Duolingo stały się poniekąd kultowe – w Internecie znajdziesz mnóstwo memów z zieloną sową w roli głównej, nawiązujących właśnie do tej funkcji.
Wiele kursów w Duolingo oferuje ćwiczenia, w których kontekst jest…co najmniej dziwny. Ma to swoje zalety i wady: z jednej strony znacznie trudniej Ci będzie domyślić się odpowiedzi z kontekstu, z drugiej nie ćwiczysz konstruowania naturalnych zdań. Przykład? W kursie hiszpańskiego (dla osób anglojęzycznych) jest cały rozdział ze zdaniami poświęconymi nietypowym aktywnościom zwierząt hodowlanych (np. „Zwierzęta razem gotują i sprzątają pokoje”).
Duolingo to apka, która świetnie nadaje się do powtórek czy poznawania słownictwa, wspiera naukę angielskiego, motywuje i sprawia, że uczenie się staje się przyjemne. Nie wystarczy jednak, aby nauczyć się posługiwać językiem.
Gdybym nie nauczyła się podstaw hiszpańskiego na studiach, chyba nie dałabym rady dojść do komunikowania się za pomocą samego Duolingo. Pewnie są osoby, które umiałyby to osiągnąć, ale na pewno nie każdy. Myślę, że potrzeba do tego więcej kontaktu z żywym językiem”
Anna, od lat korzystająca z Duolingo (obecnie 776 dni codziennej nauki)
Językoznawcy również mają mieszane uczucia jeśli chodzi o Duolingo. Poniżej dowiesz się, jak korzystać z Duolingo i faktycznie robić postępy:
Sprawdź też:
➡️ Jak samodzielnie wykonać pomoce do nauki języka angielskiego?
Quizlet
Quizlet wymaga nieco zaangażowania – nie zaserwuje Ci gotowych materiałów, chociaż możesz też takie znaleźć wśród fiszek stworzonych przez użytkowników. Jest to doskonała aplikacja do nauki słówek z języka angielskiego (czy dowolnego innego), gdyż pozwala na tworzenie fiszek i następnie tworzy na ich podstawie zadania.
Przez długi czas Quizlet był darmową aplikacją do nauki angielskiego, ale w 2023 przeszedł na model płatny. Nie chodzi tu o to, że musisz wykupić subskrypcję, żeby korzystać z tej apki – po prostu darmowa wersja została tak okrojona, że korzystanie z niej nie ma zbyt wielkiego sensu. Jest to zdecydowanie największy z minusów tej platformy.
Co oferuje Quizlet?
-
- Możliwość stworzenia własnych fiszek.
- Ćwiczenia oparte na stworzonych fiszkach.
- W przypadku błędu, Quizlet ponownie wrzuca ćwiczenie na dane słowo/frazę do puli, dzięki czemu możesz je powtarzać, dopóki go nie zapamiętasz.
- Quizlet umożliwia Ci ręczne zaakceptowanie odpowiedzi, gdy nie zgadza się litera w literę z tym w fiszkach – funkcja przydatna, gdy masz wiele możliwych odpowiedzi
Sprawdź też:
➡️ Aplikacje przydatne do tworzenia fiszek
Chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się świetnie posługiwać angielskim?
Aplikacje do nauki języka są przydatne, ale nie zastąpią tradycyjnych zajęć (offline!) w szkole językowej. Nauczanie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (mobile-assisted language learning, w skrócie MALL, m-learning) może być świetnym uzupełnieniem nauki języka angielskiego, zwiększając motywację ucznia i wydłużając czas, jaki spędza w kontakcie z językiem (1). Ale zdecydowanie nie wystarczy do osiągnięcia wysokiego poziomu językowego ani do pobudzania rozwoju ogólnego dziecka czy młodego człowieka.
Nie zapominajmy też o tym, ile czasu coraz młodsze dzieci spędzają przed różnego rodzaju monitorami i ekranami. Długotrwałe korzystanie z urządzeń mobilnych może negatywnie odbić się na ich zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zgodnie z zaleceniami WHO, Amerykańskiej oraz Kanadyjskiej Akademii Pediatrycznej, dzieci w wieku do 5. lat powinny korzystać z urządzeń ekranowych do godziny dziennie pod kontrolą dorosłych. A nawet powyżej tego wieku ekrany powinny zajmować dzieciom nie więcej niż dwie (!) godziny dziennie (2).
Dopiero łączenie przeróżnych metod nauczania i technik uczenia się, online i offline, a także mobile, wykorzystywanie wszystkich zmysłów, komunikacja z innymi ludźmi, możliwość otrzymania prawdziwego feedbacku od doświadczonego lektora z humorem i świetną zabawą podczas grupowych zajęć jest według nas najlepszym sposobem na biegłe opanowanie języka angielskiego. To właśnie robimy w naszych szkołach.
Jeżeli więc chcesz zadbać o rozwój językowy (i nie tylko!) swojego dziecka – zapisz je na kurs języka angielskiego dla dzieci w Early Stage!
Sprawdź też:
➡️ Poziomy znajomości języka angielskiego – jak określić, na którym jest dziecko?
➡️ Jak gry i e-sport wpływają na naukę angielskiego?
➡️ Gry bez prądu i zabawy dla najmłodszych
Źródła:
1. Pilar, R.-A., Jorge, A., & Cristina, C. (2013). The Use of Current Mobile Learning Applications in EFL. Procedia – Social and Behavioral Sciences, 103, 1189–1196. DOI: 10.1016/j.sbspro.2013.10.446.
2. Puzio D., Makowska I., Rymarczyk K. (2022). Używanie urządzeń cyfrowych a powszechne problemy zdrowotne u dzieci i młodzieży. Psychiatr Psychol Klin, 22 (1), p. 55–61. DOI: 10.15557/PiPK.2022.0007.