Czas, gdy dziecko rozpoczyna naukę języka angielskiego to szczególny moment. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą zbudować przyjazne środowisko sprzyjające nauce i solidne podstawy do jej kontynuacji w kolejnych latach.
Język angielski dla najmłodszych to okazja do świetnej zabawy
Dzieci zwykle bardzo chętnie angażują się w naukę języka angielskiego. Warto jednak pamiętać, że zajęcia nie mogą być nudne. Wręcz przeciwnie! Włączenie do nauki elementów zabawy, gier językowych lub łamigłówek, pozwala utrzymać dziecięcą koncentrację i zainteresowanie. Także w domu możemy zadbać o to, by nauka kojarzyła się pozytywnie. Jednocześnie możemy wciąż systematycznie pracować nad kolejnymi partiami materiału.
Warto również rozejrzeć się za zajęciami angielskiego, na które nuda nie dostała zaproszenia 🙂 . Early Stage to szkoła angielskiego z innej bajki.✨ Dzieciaki wracają na zajęcia z uśmiechami od ucha do ucha. Dzięki temu, że dobrze się bawią, przyswajają język angielski w doskonałym tempie!
Warto wraz z dzieckiem opracować swój indywidualny system krótkich gier z językiem angielskim w tle. Na przykład, możemy umilać sobie jazdę samochodem popularną grą w zgadywanie „I spy” lub idealną na każdym etapie nauki „The Alphabet Game” (obie gry opisujemy na końcu artykułu*). W poszukiwaniu inspiracji na urozmaicenie wspólnej nauki można również zasugerować się propozycjami opisanymi w jednym z naszych wcześniejszych wpisów.
Sprawdź też:
Nauka angielskiego dla najmłodszych – Mamo, Tato, doceniajcie zaangażowanie!
Pamiętajmy o tym, jak istotną rolę w rozwoju dzieci pełnią rodzice. Wsparcie, jakie mogą zapewnić swoim pociechom, ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci uczących się języka angielskiego. Należy podkreślić, że chodzi nie tylko o zapisanie na kurs lub pomoc w odrabianiu lekcji. Bardzo ważne jest także motywowanie i docenianie postępów, nawet wtedy, gdy „The Itsy Bitsy Spider” słyszymy po raz piętnasty w ciągu godziny 🙂 Dzieci, które są często chwalone, budują poczucie własnej wartości, są odważniejsze i chętniej podejmują wyzwania. Cieszmy się wspólnie małymi sukcesami!
Warto także wspomnieć, że równie ważne jak wspieranie i motywowanie, jest odpowiednie korygowanie ewentualnych błędów i reakcja na niepowodzenia. Nigdy nie wyśmiewaj dziecka, jeśli wypowiada coś niepoprawnie lub nie uda mu się zbudować prawidłowego zdania. Dużo lepsze efekty przynosi powtórzenie wypowiedzi, ale już w poprawionej formie. Zamiast zawstydzać, buduj pozytywną więź opartą na zaufaniu. To szalenie istotne, aby dziecko nie wykształciło w sobie lęku przed komunikacją, a jednocześnie korzystało z nadarzających się okazji do ćwiczenia swoich umiejętności. Poczucie bezpieczeństwa ma dla dzieci niebagatelne znaczenie i dając im prawo do popełniania błędów, tak naprawdę pozwalamy im w pełni rozwinąć skrzydła.
Przerwy i relaks istotne w nauce języka angielskiego
Nieustannie przypominamy, jak ważne jest możliwie częste powtarzanie i powracanie do opanowanych już części materiału. Systematyczna nauka jest bowiem kluczem do sukcesu. Nie możemy jednak pomijać czasu niezbędnego na odpoczynek i relaks. Możemy na przykład zaplanować sobie dwa wybrane dni w tygodniu, w których odpuszczamy wszystkie powtórki. Dzięki temu unikniemy efektu znużenia oraz budowania nadmiernej presji, a dziecko będzie mogło korzystać z efektu świeżości, wracając po codziennych zajęć po krótkiej przerwie.
Czytaj też: Przerwy w nauce – mózg będzie Ci za nie wdzięczny
Warto także pamiętać o aktywnym wypoczynku, szczególnie na świeżym powietrzu. Mózg do efektywnej pracy potrzebuje tlenu, a szczególnie ruchliwe maluchy dużo chętniej zabiorą się do lekcji, gdy będą miały okazję się wyszaleć. Ponadto zwróćmy także uwagę na odpowiednie odżywianie oraz długość i jakość wypoczynku nocnego. To elementy niezmiernie ważne dla zapewnienia koncentracji oraz efektywnej pracy umysłowej.
Angielski dla dzieci – zaufaj profesjonalistom
Decydując o rozpoczęciu nauki języka angielskiego przez dziecko, warto zadbać o wybór dobrej szkoły języków obcych. Odpowiednia placówka będzie dysponowała doświadczoną kadrą dydaktyczną oraz programem językowym, zaplanowanym w taki sposób, aby móc zapewnić kontynuację nauki w kolejnych latach oraz płynne przejście do następnych etapów edukacyjnych (także w kontekście towarzyszących temu egzaminów).
Należy również zwrócić uwagę na stosowane metody nauczania, podejście do powtórek materiału oraz pracy indywidualnej ucznia. Gdy znajdziesz odpowiednią szkołę – zaufaj doświadczeniu lektorów, a przypadku wątpliwości dotyczących postępów naszej pociechy, zasięgnij porady nauczyciela prowadzącego kurs. Harmonijna współpraca z nauczycielem pomoże zapewnić dziecku niezbędne wsparcie i stworzy warunki sprzyjające osiąganiu pożądanych efektów.
Zapraszamy do odwiedzenia zakładki Kreatywna nauka, gdzie znajdziesz jeszcze więcej wskazówek oraz sprawdzonych porad dotyczących wspierania rozwoju i nauki języka angielskiego u dzieci.
Zabawy po angielsku, o których mowa w tym artykule:
„I spy”
To niesamowicie prosta gra łącząca spostrzegawczość z powtórką słownictwa z otaczającego nas świata. Idealna na krótkie czy dłuższe podróże samochodem. Jeden z graczy wybiera obiekt, który wszyscy mogą dostrzec i rozpoczyna rozgrywkę mówiąc: „ I spy with my little eye, something beginning with…”, uzupełniając zdanie odpowiednią literą, stanowiącą pierwszą literę hasła. Pozostałe osoby próbują odgadnąć, jaki przedmiot wszyscy są w stanie zaobserwować, a który rozpoczyna się wskazaną przez pierwszego z graczy literą.
„The Alphabet Game”
To połączenie powtórki alfabetu i poznanych słówek. Zadanie polega na podawaniu kolejnych liter alfabetu oraz przykładowych słów rozpoczynających się kolejno od A, B, C… Grę można stopniowo utrudniać, dodając wymagania. Na przykład, aby zaproponowane słowo kojarzyło się z wakacjami, wiązało się z jedzeniem lub stanowiło nazwę zwierzęcia.
Zdjęcie: Helena Lopes