Wir świątecznych przygotowań, gotowanie wigilijnych potraw i przystrajanie domu nie powinny być powodem, dla którego w tym niezwykłym czasie zapomnimy o odpoczynku i dobrej lekturze. Podczas gdy dorośli przygotowują się do Świąt, dzieci mogą tworzyć choinkowe ozdoby, szykować świąteczne kartki lub… zanurzyć się w świat świątecznych opowieści. Przedstawiamy Wam zatem książki o świętach dla dzieci, które przybliżą im tematykę Bożego Narodzenia i świątecznych tradycji. A jeśli szukacie pomysłów na prezent dla dzieci – może znajdziecie tytuł, który wpadnie Wam w oko?
Wigilia w Dolinie Muminków
Gdy na świecie robi się zimno, a ziemię pokrywa śniegowa czapa, rozpoczynają się przygotowania do nadejścia Wigilii. Skoro przyjście przerażającej Buki niesie ze sobą chłód i mróz, to jak straszna musi być… Wigilia? Muminki, przestraszone wizją nadejścia nowego, nieznanego potwora, starają się przygotować na jego przyjście, tak by udobruchać Wigilię. Jak potoczą się losy rodziny Muminków?
Świąteczne przygody bohaterów opowiadań Tove Jansson poznamy w książce „Opowieści z Doliny Muminków”, która wydana została na podstawie twórczości fińskiej pisarki. To aż 176 stron wypełnionych fantastycznymi historiami Muminków i ich przyjaciół oraz pięknymi ilustracjami. Autorzy książki – Alex Haridi, Cecilia Davidson i Filippa Widlund – znakomicie oddali magię Doliny Muminków, dlatego jej lektura z pewnością przypadnie do gustu małym czytelnikom, a rodziców w czarodziejski wręcz sposób przeniesie do czasów ich własnego dzieciństwa.
Czytaj też: Angielski dla dzieci – co czytać dzieciom na dobranoc?
Jak obchodzi się gwiazdkę w Bullerbyn?
Nie ma piękniejszych opisów zimy niż te zawarte w książce Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Możecie szukać, możecie czytać, ale nie – lepszej zimy niż ta szwedzka po prostu nigdzie nie ma. W Bullerbyn, niewielkiej osadzie liczącej zaledwie trzy zagrody, mieszka ze swoimi rodzicami siedmioletnia Lisa, jej bracia Lasse i Bosse oraz sąsiedzi z zagrody Północnej i Południowej wraz ze swoimi dziećmi – Brittą, Anną i Olle.
Astrid Lindgren poświęciła świętom w Bullerbyn osobny rozdział książki. Dowiadujemy się z niego, jak dzieci przygotowywały się do świąt, jak wygląda zima w Bullerbyn i jakie prezenty sprawiały im największą radość. „Dzieci z Bullerbyn” to absolutnie ponadczasowa książka, która od ponad 70 lat (sic!) bawi i uczy dzieciaki z całego świata.
Książka o świętach dla najmłodszych dzieci: „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka”
Wśród książek o świętach dla dzieci znajdziemy również te dedykowane najmłodszym „czytelnikom”. Choć rolę czytających przejmują w tym przypadku rodzice lub dziadkowie, wyjątkowo wciągające ilustracje sprawiają, że maluchy chętnie sięgają po książeczki, skupiając uwagę na wizerunkach postaci.
W przypadku książki „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka”, którą napisał znany, czeski ilustrator i autor bajek dla dzieci, Petr Horáček, porywająca jest zarówno opowieść o rezolutnej gąsce, jak i niebanalne, piękne rysunki umieszczone na kartach książeczki. Warto wspomnieć, że Horáček jest absolwentem Praskiej Akademii Sztuk Pięknych – jego książki to więc znakomity wybór na pierwsze spotkanie ze sztuką.
Autor może również poszczycić się przyznawanym przez Washington Post tytułem World Best Children’s Books of the Year oraz wieloma innymi nagrodami za publikacje dla dzieci. Co ważne, wydana przez Wydawnictwo Babaryba książeczka o gąsce Zuzi zawiera tekst w języku polskim i angielskim.
Może Cię zainteresować: cykl Early Stage czyta bajki dla dzieci na YouTube
Czego uczy „Bombka z gwiazdką”?
Propozycja dla tych, którzy chcą przypomnieć dzieciom, czym tak naprawdę są święta. Książka „Bombka z gwiazdką”, której autorką jest Malina Prześluga, to swego rodzaju instrukcja obsługi Świąt Bożego Narodzenia. Znajdziemy w niej przepisy na dobrą świąteczną zabawę oraz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dzieci.
Dlaczego wkładamy sianko pod obrus? Gdzie się podział karp z wanny? Książka ta w sposób iście magiczny przywraca atmosferę świąt, a piękne ilustracje sprawiają, że „Bombka z gwiazdką” to idealny pomysł na świąteczny prezent.
Podróż Ekspresem Polarnym
Bestseller New York Timesa “Ekspres Polarny” opowiada niesamowitą historię ośmioletniego chłopca, który bardzo chciał wierzyć w to, że Święty Mikołaj istnieje naprawdę. Gdy w świąteczny wieczór chłopiec nasłuchuje dzwoneczków, zwiastujących nadejście Mikołaja, spostrzega, że zamiast zaprzęgu ciągniętego przez renifery, pod jego okno podjeżdża czarodziejski… pociąg!
Ta pełna świątecznej magii książka wprowadza w prawdziwie świąteczny nastrój, zabierając nas w podróż Ekspresem Polarnym na Biegun Północny, gdzie dowiemy się, czy warto wierzyć w Świętego Mikołaja. Absolutna klasyka literatury świątecznej, która w 2004 roku doczekała się także ekranizacji filmowej. Książkę, którą w roku 1985 napisał Chris Van Allsburg (autor powszechnie znanej powieści „Jumanji”) każdego roku z zapartym tchem czytają zarówno dzieci, jak i dorośli.
Czytaj też: Książki psychologiczne jako pomysł na prezent na Święta
Najpopularniejsza książka o świętach wszech czasów!
Na koniec naszego zestawienia crème de la crème pośród świątecznych opowieści. Napisana przez Charlesa Dickensa w 1843 roku „Opowieść Wigilijna” miała być jedynie świąteczną opowiastką, którą autor przygód Olivera Twista napisał, by podreperować budżet domowy, mocno nadwątlony przez jego słabość do gier karcianych.
Bohater opowieści to gderliwy samotnik i skąpiec, Ebenezer Scrooge. Ebenezer nie lubi ludzi, a cieszy go wyłącznie pomnażanie majątku. W wigilijną noc Scrooge’a odwiedzają całkiem niespodziewani goście. Po tej wizycie jego życie nigdy już nie będzie takie samo. Podobnie zresztą jak życie czytelników tej ponadczasowej książki. Opowiadanie o skąpym Scrooge’u jest bowiem niezmiernie ważną lekcją życia. Z pewnością właśnie dlatego w Polsce stała się ona lekturą szkolną dla nastolatków. Książka Charlesa Dickensa została zekranizowana ponad 120 razy!
Książki o świętach dla dzieci mogą być receptą na relaks podczas świątecznej przerwy, źródłem rozrywki lub sposobem na wprowadzenie do domu świątecznej atmosfery. Z pewnością warto wracać do nich i czerpać z zawartych w nich uniwersalnych prawd, pozwalając dzieciom poznać i zrozumieć świąteczne tradycje i poczuć ten cudowny, świąteczny nastrój.
Wesołych Świąt!
Zdjęcie: Jenna Velez