Pamiętasz metodę 3xZ? Zakuć, zaliczyć, zapomnieć? Dzisiaj w nowoczesnej edukacji absolutnie odchodzi się od takiego myślenia. Chodzi w końcu o to, aby aktywować pamięć nie tylko krótko-, lecz także długotrwałą. Uczymy się nie na klasówkę, ale na lata. Jak wspomóc dziecko podczas nauki języka? Sprawdźmy w dzisiejszym artykule.
Sposoby na pamięć
Zastanawiasz się czasami, jak to się dzieje, że w odległych czasów szkolnych pamiętasz jakiś mało popularny wierszyk, ale nie umiesz sobie przypomnieć ważnych dat, nazwisk czy zagadnień? Jak to możliwe, że pamiętamy rzeczy małoistotne, a wiedza, która mogłaby nam się do czegoś przydać, gdzieś się ulatnia? Na szczęście coraz więcej wiemy o tym, jak działa nasza pamięć.
Badania neurodydaktyczne w dużej mierze skupiają się właśnie nad analizą pracy ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za koncentrację, uczenie się i pamięć. Wnioski są bardzo klarowne w jednym aspekcie: nie ma znaczenia, czego się uczymy, ale w jaki sposób to robimy.
Sposoby na pamięć – czy wzrokowcy i słuchowcy je mają?
Niestety, te same badania neurodydaktyczne, m.in. prowadzone przez zespoły prof. Coffielda czy Pashlera, poddają wątpliwości istnienie czegoś takiego, jak style uczenia się. Przeczytaj nasz artykuł Style uczenia się i mity z tym związane – wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk, aby dowiedzieć się więcej.
Pogrupowanie uczniów kategorie modeli uczenia się, jest naprawdę trudne, nie oznacza to jednak, że każdy z nas nie może mieć swojego modelu nauki. I ten zdecydowanie warto wypracować.
Jako dorosły człowiek wiesz, jaki rodzaj notatek pomaga Ci w zapamiętywaniu, a jaki system zapisu, kompletnie do Ciebie nie przemawia. Uczeń jednak do pewnego etapu takiej wiedzy nie ma. Warto go więc zachęcić, aby ją zdobył. Jak? Podpowiadając mu, aby wykonał różnego rodzaju domowe pomoce naukowe. Zobacz, jak samodzielnie wykonać pomoce do nauki języka angielskiego.
Możecie zacząć najpierw razem, potem dziecko może pracować już samo. Może strzałem w dziesiątkę okażą się fiszki, a może masz w domu przyszłego mistrza map myśli? Kto wie? Z pewnością warto szukać, eksperymentować z różnymi typami notatek. Sposobem tworzenia wyciągów z lektur czy infografik. Możliwości jest naprawdę wiele. Niektóre z nich mogą istotnie przyczynić się do poprawy zapamiętywania przez dziecko kolejnych zagadnień.
Warto próbować różnych ścieżek, nie ma sensu zamykania się wyłącznie na wizualne notatki, bo jesteśmy przekonani, że uczeń jest wzrokowcem. Może akurat podcasty okażą się dla niego świetnym uzupełnieniem nauki i sprawią, że kolejną porcję wiedzy zapamięta jeszcze skuteczniej. Czy warto rezygnować z tej szansy? Nauka może być kreatywna, nieograniczona. Warto szukać różnych rozwiązań, aby stale pobudzać inne obszary mózgu.
Stymulowanie pamięci jest prostsze, niż myślisz
Wróćmy jednak na chwilę do Twoich wspomnień… Doskonale pewnie zdajesz sobie sprawę, że pamiętasz ze szkoły często niekoniecznie te najcenniejsze fragmenty wiedzy, ale te, które ze względu na kontekst, warunki, osoby towarzyszące nauce jakoś zapadły w pamięć.
Ten banalny wniosek ma jednak potwierdzenie w badaniach naukowych. Zapamiętujemy bowiem to, co nas angażuje, wywołuje emocje, budzi uczucia. Jeśli więc chcesz wspomóc naukę angielskiego u swojego dziecka, zaproponuj mu taką formę nauki, która go zaciekawi, zaintryguje, wzbudzi emocjonalną reakcję.
Chcesz dziecku pomóc w nauce liczenia po angielsku? Połącz wyliczanki z zabawą klockami? Maluch uczy się o podwodnym świecie? Jeśli masz możliwość – zabierz go do oceanarium. Świetnym bodźcem pomagającym w zapamiętywaniu jest także muzyka, która aktywuje ośrodek przyjemności ściśle związany z obszarem odpowiadającym za zapamiętywanie. Ponadto przyjemnymi sposobami na wzmocnienie pamięci są:
-
- wyklaskiwanie, wystukiwanie rytmu – ułatwia zapamiętywanie konkretnych konstrukcji, formuł, pojedynczych słów,
- śpiew – pomaga naturalnie oswajać się z linią melodyczną języka, jego akcentem,
- muzyka – prowokuje do ruchu, a ten również ma niemały wpływ, na to jak szybko coś zapamiętujemy.
Ważna jest także synchronizacja pracy półkul mózgowych. Tutaj ponownie z pomocą przychodzi muzyka, a także chodzenie tyłem, czy wykonywanie konkretnych czynności rzadkiej wykorzystywaną dłonią.
Ruch sposobem na pamięć
Nie bez powodu dydaktycy coraz więcej mówią o konieczności odpowiedniej regeneracji i zapewniania umysłowi odpoczynku. Jeśli chcesz poznać sposoby, jak zrelaksować mózg po wielu godzinach nauki, zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego między innymi, jak ważny dla efektywnego odpoczynku jest ruch. Dla pamięci również, bo aktywność fizyczna sprzyja stymulowaniu budowy połączeń neuronalnych. Te z kolei wpływają na skuteczność naszego zapamiętywania. Im jest ich więcej, tym nasz mózg pracuje efektywniej.
Warto więc zachęcić dziecko do tego, aby po nauce, zamiast siadać przed telewizor lub brać w rękę pada od PS, wsiadło na rower, założyło rolki albo po prostu poszło z nami na spacer. Tutaj Twoja postawa jako dorosłego dającego przykład może mieć ogromne znaczenie. Wspólna aktywność sportowa – gra w tenisa, wyjście na basen to także cenny czas dla Was 🙂
Sen i regeneracja – klucze do efektywnej nauki
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko dobrze sobie radziło z zapamiętywaniem kolejnych porcji wiedzy, koniecznie zadbaj o rutynę i dobre nawyki. Tutaj jednak nie chodzi tylko o pracę, ale i regularny, sumienny odpoczynek. Brzmi zaskakująco? Pamiętaj, że sen i odpowiednia ilość regeneracji to podstawy, bez których można zapomnieć o koncentracji, dobrej pracy pamięci i efektywnym przyswajaniu wiedzy.