Czy wiesz, że poprzez gry logiczne dla dzieci możemy uczyć swoje zarówno starsze, jak i młodsze pociechy samodzielnego myślenia, podejmowania trafnych decyzji, analizowania dostępnych danych, a nawet szukania rozwiązań dla skomplikowanych problemów? Gry mogą więc nieść ze sobą wiele dobrego, wprowadzając nasze dzieci w skomplikowany świat analizy i logiki. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który z pewnością okaże się pomocny przy wyborze gry edukacyjnej dla dziecka.
Jakie umiejętności rozwijają gry logiczne dla dzieci?
Gry logiczne, w zależności od przeznaczenia i rodzaju, mogą rozwijać naprawdę wiele różnych kompetencji przydatnych dzieciom na co dzień, zarówno w szkole, jak i w domu. Ten kreatywny sposób na spędzanie wspólnego czasu z dziećmi niesie ze sobą ogrom korzyści. Poczynając oczywiście od aktywnego i przyjemnego relaksu, a kończąc na ćwiczeniu pamięci, uwagi, koncentracji, analitycznego lub twórczego myślenia.
Gry logiczne dla dzieci rozwijają i doskonalą także umiejętność dedukcji oraz wysnuwania wniosków. Ponadto, taki trening umysłowy pozwala dzieciom na naukę logicznego myślenia oraz odróżniania przyczyny od skutku. Dzięki odpowiedniemu organizowaniu posiadanej wiedzy i łączeniu jej z danymi dostępnymi w danej grze lub zagadce, dziecko kształtuje swoją zdolność do planowania i rozwiązywania problemów. To nieocenione wsparcie dla rozwoju funkcji poznawczych małego człowieka.
Gry logiczne wymagają od dzieci:
-
- kategoryzowania
- dopasowywania
- porządkowania obiektów, ludzi, wydarzeń itp.
Dzięki ćwiczeniu się w wykonywaniu tych operacji umysłowych podczas grania w gry logiczne, dzieciaki rozwijają się, uczą i bawią w tym samym czasie. Warto więc wykorzystywać, gdy tylko to możliwe, potencjał jaki tkwi w tej formie spędzania wolnego czasu z dziećmi.
Gry logiczne dla dzieci
Gry logiczne dla dzieci różnią się między sobą pod wieloma względami. Dzięki szerokiemu wyborowi możemy z łatwością znaleźć grę idealną dla naszego malucha i dla naszej rodziny. Wśród dostępnych na rynku gier logicznych dla dzieci znajdziemy układanki, łamigłówki i planszówki – dla każdego coś miłego! 🙂
Gry logiczne dla dzieci – nasze propozycje
Wybraliśmy dla Was kilka propozycji gier, które znakomicie ćwiczą mózg, a jednocześnie dostarczają rozrywki całej rodzinie.
Gra logiczna Cortex 2
„Cortex 2” to wielokrotnie nagradzana gra logiczna przeznaczona dla 2 do 6 osób. Jest odpowiednia dla dzieci, które skończyły co najmniej 8 lat. „Cortex 2” to jednak świetna rozrywka również dla dorosłych. Gra wzmacnia pamięć i logiczne myślenie, ćwiczy refleks. Producenci zgodnie z prawdą, nazywają „Cortex 2” genialnym sposobem na gimnastykę mózgu.
Gra planszowa Fits
„Fits” to gra planszowa przeznaczona również dla dzieci od 8. roku życia. Polega na układaniu klocków w odpowiedni, przemyślany sposób. Dzięki „Fits” cała rodzina może ćwiczyć umiejętność logicznego myślenia i świetnie się przy tym bawić. Warto dodać, że gra „Fits” była wiele razy nagradzana na całym świecie i stała się prawdziwym bestsellerem.
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” to gra dla młodszych dzieci, w wieku od 4. do 7. lat. Gra składa się z pięknych i bezpiecznych dla maluchów figurek oraz domku i książeczki ze wskazówkami. Zadaniem gracza jest podążanie za instrukcją i ulokowanie wspomnianych postaci w odpowiednich miejscach. Dzięki tej grze dzieci uczą się rozumienia ze słuchu i postępowania według wskazówek.
Gra strategiczna Żabki
„Żabki” to gra rodzinna, w którą może grać nawet 6 osób. Gracze mają za zadanie przeprowadzić przez niebezpieczny staw swoją żabią rodzinę. Ten, komu uda się to jako pierwszemu, wygrywa. Nie jest to jednak takie proste – rozgrywka wymaga planowania ruchów, bieżącej analizy sytuacji i przewidywania zachowań innych graczy. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7. roku życia.
Wiewiórki chowają orzeszki
„Wiewiórki chowają orzeszki” to gra logiczna dla dzieci od 6. roku życia, która ma kilka poziomów trudności. Dzięki temu stanowi nieustanne wyzwanie dla graczy. Nie jest ona jednak przeznaczona tylko dla dzieci – bez wątpienia wciągnie również nastolatków, a nawet dorosłych. „Wiewiórki chowają orzeszki” to bardzo dobry sposób na rozwój dziecięcej zręczności i umiejętności logicznego myślenia.
Skąd się wzięło?
Gra „Skąd się wzięło?” to łamigłówka dla dzieci od 4. roku życia. Dziecko ma za zadanie znaleźć odpowiednią kolejność dla obrazków, które wspólnie opowiedzą historię tego, skąd wziął się dany przedmiot. To więc bardzo dobry sposób na zrozumienie przez dziecko istoty ciągu przyczynowo-skutkowego oraz rozróżniania przyczyny od skutku. Umiejętność ta jest niezbędna w codziennym życiu każdego człowieka, warto więc doskonalić ją już od najmłodszych lat.
Edukacyjne Loteryjki
„Loteryjki” to układanki dla maluchów w wieku od 2 lat. Istnieją warianty również dla 3- i 4-latków. Cała zabawa polega na dopasowywaniu odpowiednich żetonów do plansz, dzięki czemu dziecko może grać w „Loteryjki” zarówno samodzielnie, jak i z rodzicem. Rozwija przy tym swoją spostrzegawczość i zdolność analitycznego myślenia.
Dlaczego warto wybierać gry logiczne dla dzieci?
Gry logiczne dla dzieci to znakomity sposób na kreatywne łączenie nauki i zabawy. Spędzanie wolnego czasu przy edukacyjnych rozgrywkach to znakomity trening dla mózgu. Tego rodzaju gry i łamigłówki wspomagają wszechstronny rozwój dziecka – ćwiczą spostrzegawczość, myślenie analityczne i logiczne, zdolność planowania, pamięć oraz wiele innych umiejętności przydatnych na co dzień. To dobry sposób na wprowadzenie pociechy w świat matematyki, co z pewnością okaże się przydatne podczas nauki szkolnej. Granie w gry logiczne to także mądry sposób na wspólne spędzanie czasu w deszczowy weekend 🙂
Zdjęcie: Christopher Paul High | Unsplash