Znajomość języka angielskiego to w dzisiejszych czasach bardzo ceniona umiejętność. Przyszły pracodawca czy uczelnia mogą przychylniejszym okiem spojrzeć na kandydata, który swoje kwalifikacje potwierdził podczas niezależnych egzaminów i legitymuje się powszechnie rozpoznawalnym zaświadczeniem, potwierdzającym te umiejętności. Takim właśnie uznanym dokumentem może być certyfikat uzyskany w drodze egzaminu Cambridge.
Czym są egzaminy Cambridge?
Egzaminy Cambridge mają za zadanie ocenę kwalifikacji językowych w sposób ustandaryzowany, rzetelny i niezależny. Dzięki temu, certyfikat uzyskany tą drogą stanowi cenne źródło informacji potwierdzające umiejętności językowe. Certyfikaty Cambridge są mile widzianym elementem CV, mogą zwalniać z lektoratów na studiach lub niektórych egzaminów, na przykład wtedy, gdy zamarzysz o studiowaniu w zagranicznej uczelni.
W grupie egzaminów Cambridge, dotyczących języka ogólnego znajdziesz pięć poziomów egzaminacyjnych:
– Key (KET) – poziom podstawowy, odpowiadający poziomowi A2 w skali CEFR
— Preliminary (PET) – poziom ponadpodstawowy, odpowiadający poziomowi B1 w skali CEFR
— First (FCE) – poziom średniozaawansowany, odpowiadający poziomowi B2 w skali CEFR
— Advanced (CAE) – poziom zaawansowany, odpowiadający poziomowi C1 w skali CEFR
— Proficiency (CPE) – poziom biegły, odpowiadający poziomowi C2 w skali CEFR
Dlaczego warto zdawać egzamin Cambridge?
Zdanie egzaminu jest niezwykle satysfakcjonującym uwieńczeniem pewnego etapu nauki, wyrażonym w postaci certyfikatu, którym po prostu nie sposób się nie pochwalić. Z pewnością pozytywny wynik egzaminu może również stanowić duży zastrzyk motywacji do dalszej nauki i zgłębiania tajników języka angielskiego. Ocena dołączona do wyniku egzaminu dostarcza także cennych informacji o umiejętnościach, które wymagają szczególnej uwagi podczas dalszej nauki. Co najważniejsze, z uwagi na sposób prowadzenia egzaminów oraz ich międzynarodowy charakter, uzyskane rezultaty stanowią obiektywne i wiarygodne odzwierciedlenie kwalifikacji językowych.
Sprawdzenie i potwierdzenie nabytych umiejętności, to ważny argument za podjęciem wyzwania i podejściem do sesji egzaminacyjnej. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym – o wiedzy zdobytej w toku przygotowań. Egzaminy Cambridge są bowiem skonstruowane w taki sposób, aby kompleksowo oceniać wszystkie cztery kompetencje językowe: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu i mówienie.
W związku z tym kandydaci przygotowujący się do swojego egzaminu, pracując nad opanowaniem niezbędnego zakresu materiału, powtarzając i systematyzując wiedzę, robią zauważalne postępy. Sam proces przygotowawczy jest zatem największą zaletą zdawania egzaminu Cambridge – bez argumentu w postaci zbliżającej się sesji egzaminacyjnej dużo trudniej zmotywować się do tak intensywnej pracy 🙂
Jak przygotować się do egzaminu Cambridge?
Jeśli zapadła decyzja o samodzielnym przygotowywaniu się do egzaminu Cambridge, warto zajrzeć do wskazówek spisanych przez Beatę Wysocką, metodyczkę naszej szkoły. Zostały spisane w TYM artykule, który zawiera praktyczne porady i odnośniki do materiałów dodatkowych i stron internetowych.
Drugą opcją jest oczywiście skorzystanie ze wsparcia szkoły językowej. Decydując się na kurs, warto wcześniej sprawdzić lub dopytać, czy dana szkoła w swoim programie nauczania uwzględnia wymogi egzaminów Cambridge. W Early Stage przygotowujemy naszych uczniów do egzaminów KET/PET/FCE/CAE.
Sprawdź: Kursy języka angielskiego dla dzieci i młodzieży w Early Stage
Przed egzaminem – pamiętaj o relaksie
Zaplanuj naukę w taki sposób, aby pozostawić sobie również czas na odpoczynek. Podczas intensywnych przygotowań wypoczynek ma dla mózgu szczególnie istotne znaczenie – dużo łatwiej przecież się uczy, jeśli jest się wypoczętym 🙂 Dla ambitnych, którzy nie chcą zmarnować ani chwili, czas wypoczynku może być doskonałą okazją do obejrzenia filmu po angielsku lub przeczytania książki w angielskiej wersji językowej.
Pamiętaj, by najbardziej intensywną naukę zakończyć na kilka dni przed egzaminem, na koniec pozostawiając sobie jedynie drobne powtórki. Te kilka dni poprzedzających egzamin dobrze jest wykorzystać na odpoczynek, by w tych najważniejszych dniach być w najwyższej formie.
W dniu egzaminu Cambridge
Wyśpij się! Wstań pełen energii do działania. Warto ustawić sobie budzik tak, aby mieć zapas czasu na wypadek zachlapania koszuli herbatą, poszukiwanie niezbędnego podczas egzaminu dokumentu tożsamości, nieprzewidziane korki lub… chwilę relaksu. W tym dniu nie warto dodawać sobie stresu z błahych powodów, ale zdecydowanie trzeba znaleźć moment na pozbieranie myśli. Stań przed lustrem, uśmiechnij się do siebie, pochwal za dobrze wykonaną pracę i miesiące przygotowań. To Twój wielki dzień!
Nastaw się pozytywnie i idź na egzamin pewien swoich umiejętności. Po drodze możesz np. słuchać ulubionej muzyki – zrób to, co sprawi, że wprowadzisz się w radosny nastrój 🙂 Dni egzaminów Cambridge to niesamowite doświadczenie, które pamięta się przez całe życie. Jedne z przyjemniejszych w całym czasie uczenia się języka, a można i zaryzykować stwierdzenie, że to najprzyjemniejsze egzaminy podczas całej edukacji. Zadania egzaminacyjne są bardzo ciekawe, a egzaminatorzy są zwykle bardzo przyjaźnie nastawieni do kandydatów, więc atmosfera jest naprawdę niezapomniana.
Życzymy owocnej nauki i samych doskonałych wyników egzaminów!
Zdjęcie: Armin Rimoldi | Pexels