Opinion essay to jedna z bardzo często pojawiających się form pisemnych na egzaminach i szkolnych sprawdzianach. W odróżnieniu od klasycznej rozprawki nie próbujemy w niej niczego porównywać. Tego typu esej wymaga od uczniów zapisania swoich przemyśleń na dany temat. Ale jak zrobić to prawidłowo? Sprawdź nasz przewodnik!
Czym jest opinion essay?
Esej można porównać do rozprawki, tyle że przedstawiającej opinię autora. W tej pracy pisemnej uczeń prezentuje własny punkt widzenia, popierając go odpowiednimi przykładami i wyjaśnieniami. Przed rozpoczęciem pisania opinion essay dobrze jest zapoznać się z jego strukturą i wymaganiami, które powinien spełniać.
Jakie cechy powinien mieć dobrze napisany opinion essay?
Trzymaj się tematu: Zawsze skupiaj się na odpowiedzi na zadane pytanie i nie odbiegaj od głównej kwestii, którą opisujesz. Dygresje i „lanie wody” nie są dobrze oceniane przez nauczycieli i egzaminatorów. Lepiej napisać nieco mniej, ale zawrzeć w wypowiedzi najważniejsze punkty.
Dobrze przemyślana teza: Zastanów się, jakiego założenia zamierzasz bronić. Kiepsko postawiona teza może bowiem skomplikować pisanie całej pracy (np. może zabraknąć argumentów). Uwzględnij wszystkie informacje, jakie zamierzasz przekazać w rozwinięciu.
Używaj języka formalnego: Chociaż pisanie w sposób nieformalny nie jest niczym złym, warto posługiwać się formalnymi stwierdzeniami, które podniosą rangę i wydźwięk Twojego wypracowania.
Unikaj slangu internetowego: W eseju opiniotwórczym, jak i każdej innej formie pisemnej, nie stosujemy slangu ani potocznych skrótów, którymi posługujemy się w komunikatorach czy rozmowach. Po pierwsze, nie każdy odbiorca może je zrozumieć. Po drugie, to nie miejsce na tego typu język.
Możesz użyć pierwszej osoby (opcjonalnie): Ze względu na osobiste przemyślenia, które będziesz opisywać w swojej pracy, dopuszczalne jest stosowanie pierwszej osoby liczby pojedynczej. Nie nadużywaj jej jednak.
Unikaj nieformalnej interpunkcji: nieformalna interpunkcja, taka jak wykrzykniki czy tworzone ze znaków specjalnych emotikony, zdecydowanie nie powinna pojawiać się w tego typu pracach. Pozostawmy ją do komunikacji z rówieśnikami.
Sprawdź stylistykę, gramatykę i interpunkcję: przed oddaniem pracy, najlepiej przeczytaj ją na głos i upewnij się, że szyk zdań, pisownia i gramatyka są zapisane poprawnie. Czasem przez drobne niedociągnięcia lub pomyłkę, możesz stracić sporo punktów, które obniżą Twoją końcową ocenę.
Struktura opinion essay
Standardowa struktura eseju składa się z trzech akapitów: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. O ile pierwszy i ostatni mają za zadanie najpierw wprowadzić, a potem podsumować wypowiedź, o tyle w rozwinięciu powinny znaleźć się jeszcze przynajmniej trzy paragrafy potwierdzające postawioną na początku tezę. Ustalenie, co powinno znaleźć się w każdej sekcji może być trudne, zwłaszcza dla osób początkujących. Dlatego pisanie eseju warto rozpocząć od zarysowania planu, który krok po kroku poprowadzi nas przez całe wypracowanie.
-
- Wstęp
Akapit wprowadzający jest rodzajem mapy drogowej opisującej ścieżkę, którą podąży Twój esej. Jego głównym celem jest przygotowanie czytelników do poruszanego tematu. Sekretem dobrego wstępu jest rzucenie czytelnikowi „haczyka”, który przyciągnie jego uwagę i sprawi, że przeczyta całość do samego końca, np. szukając odpowiedzi na nurtującą kwestię. Po takiej „zaczepce” (np. ciekawostce, cytacie, podchwytliwym pytaniu albo stwierdzeniu), przedstaw temat i krótko opisz powody, dla których warto zapoznać się z treścią tekstu.
-
- Rozwinięcie
Rozwinięcie to nic innego jak szersze opisanie najważniejszych założeń Twojej wypowiedzi w odniesieniu do postawionej tezy. Napisz minimum trzy paragrafy (ale najlepiej nie więcej niż pięć), aby logicznie i czytelnie wyjaśnić swój punkt widzenia.
Każdy z nich powinien mieć taki schemat:
-
- argument popierający tezę,
- przykład (z życia, filmu, polityki, sportu itp.)
- wyjaśnienie,
- zdanie łączące, nawiązujące do kolejnego akapitu (w przypadku ostatniego akapitu – do konkluzji).
-
- Zakończenie
W zakończeniu podsumowujemy cały artykuł (np. jeszcze raz, ale krótko wymieniając argumenty), wysuwamy wniosek oraz ostatecznie kończymy wypowiedź, używając np. sentencji lub słów jakiegoś utworu literackiego czy muzycznego).
Słówka, które warto wykorzystać w opinion essay
Kiedy opanowaliśmy już strukturę treści, warto przypomnieć sobie słówka i wyrażenia, które pomogą w napisaniu poprawnego stylistycznie i gramatycznie eseju. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych z nich:
-
- I am (not) convinced that…
- My opinion is that…
- I (firmly) believe that…
- In my opinion/view…
- I (definitely) feel/think that…
- I am inclined to believe that…
- Personally, I believe that…
- It is clear that…
- As I see it…
- My principal reason is…
- It seems to me that…
- Another reason is… In my mind…
- It is widely known that…
- It could be argued that…
- It would seem that…
- This proves that…
- This supports the …
- Even though / Although…
- The well-known fact is…
- Research has shown that…
- For instance/for example…
- This suggests that…
- In contrast…
- Despite the fact that…
- In spite of…
- In order to…
- To sum up…
- In conclusion…
Trzymamy kciuki za swobodne przelewanie myśli na papier! 🙂
Zdjęcie: Ivan Samkov | Pexels