Egzaminy Cambridge nie zwalniają z egzaminu ósmoklasisty. Nie oznacza to jednak, że nie warto do nich przystępować. Mogą one dać nastolatkowi znacznie więcej niż najwyższą notę na egzaminie. Przede wszystkim dają doświadczenie, obycie i stają się dodatkową motywacją do nauki.
Co zwalnia z egzaminu ósmoklasisty?
Rodzice, rozważając zapisanie dziecka na egzamin Cambridge, zastanawiają się często, czy zwalnia on z egzaminu z języka angielskiego na koniec szkoły podstawowej. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Zwolnienie tego typu można uzyskać właściwie jedynie w przypadku uzyskania statusu laureata wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Czy oznacza to, że egzamin Cambridge na nic się zda? Nic bardziej mylnego!
Na jakim poziomie jest egzamin ósmoklasisty?
Egzaminy Cambridge dla dzieci to jeden z pierwszych momentów, kiedy mogą się one zmierzyć z niezależnym sposobem badania ich umiejętności językowych. Egzaminy Cambridge odbywają się na następujących poziomach:
-
- Key (KET) – poziom podstawowy czyli poziom A2 w skali CEFR,
- Preliminary (PET) – poziom ponadpodstawowy, B1 w skali CEFR,
- First (FCE) – poziom średniozaawansowany, B2 w skali CEFR,
- Advanced (CAE) – poziom zaawansowany, C1 w skali CEFR,
- Proficiency (CPE) – poziom biegły, C2 w skali CEFR.
Dzieci i nastolatków najczęściej dotyczą pierwsze trzy. Uczeń, który zdał PET bez większych problemów, poradzi sobie z egzaminem ósmoklasisty. Nie powinno to być także szczególne wyzwanie dla ucznia po egzaminie KET. Test ósmoklasisty od roku szkolnego 2021/2022 przygotowywany jest na poziomie A2+, jedynie w zakresie rozumienia wypowiedzi uczeń musi się wykazać znajomością języka na poziomie B1. Poziom ten nieco wzrósł w stosunku do lat ubiegłych, kiedy to ogólny poziom egzaminu był opisywany na poziomie A2/A2+.
Licealistom polecamy zainteresować się egzaminem FCE. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto go zdać.
Czy warto zapisać dziecko na egzamin Cambridge?
Zdanie egzaminu Cambridge przed egzaminem ósmoklasisty to bardzo cenne doświadczenie dla ucznia. Przede wszystkim to ogromna satysfakcja, dodatkowa motywacja do nauki, a jednocześnie doświadczenie, które dodaje pewności siebie. Uczeń najczęściej po raz pierwszy podczas egzaminu Cambridge ma szansę zorientować się, co go właściwie czeka na egzaminie w szkole.
Uznaje się, że odpowiednikiem testu ósmoklasisty jest PET, czyli egzamin Cambridge dla dzieci na poziomie B1, choć przyznać trzeba, że PET jest nieco trudniejszy. Test na zakończenie podstawówki tylko w części dotyczącej rozumienia wypowiedzi wymaga tak naprawdę kompetencji na poziomie B1, w pozostałych częściach A2. Jeśli więc dziecko poradzi sobie z PET, to nie ma się co martwić o egzamin na koniec podstawówki. Podejście do tego egzaminu Cambridge dla dzieci daje jednak coś więcej.
-
- Poradzenie sobie z testem dodaje dziecku pewności siebie, pozwala szybciej opanować stres.
- Podejście do egzaminu PET pozwala się zapoznać z analogicznymi zadaniami z zakresu listening, reading, writing, które pojawią się w bardzo podobnej formie na teście w szkole.
- Przygotowania do egzaminu Cambridge to także dodatkowe wzmocnienie przed testem ósmoklasisty.
- Egzamin PET pozwala zapoznać się z formą egzaminu językowego, daje dziecku wyobrażenie, czego tak właściwie się od niego oczekuje, a także jak wyglądają inne egzaminy Cambridge dla dzieci. Pokonawszy ten pierwszy etap, dziecko będzie bardziej skłonne do podejmowania kolejnych takich wyzwań. Egzamin FCE to zaś już poważna rekomendacja znajomości języka, która przy wielu okazjach może się przydać.
Kilka praktycznych aspektów
Egzaminami stresują się wszyscy, to zupełnie normalne. Nad tym stresem należy nauczyć się panować. Im więcej takich prób się przejdzie, tym każda kolejna jest nieco łatwiejsza do podjęcia przynajmniej pod względem psychologicznym. Dziecko, a potem dorosły, lepiej rozpoznaje reakcje swojego ciała, wie jak na nie odpowiadać, co pomaga opanować strach i niepokój, pozbyć się gonitwy myśli i skupić się na zadaniu do wykonania. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, aby dziecko obciążać nadmiernie, ale by dać mu szansę zmierzyć się z takim doświadczeniem, zanim nadejdzie ten pierwszy poważny egzamin.
Podejście do egzaminu Cambridge dla dzieci ma także jeszcze co najmniej jedną ważną zaletę. Pozwala zrozumieć, ile czasu na jakie zadania trzeba poświęcić. Dzieci najczęściej z egzaminem tego typu stykają się dopiero pod koniec podstawówki. Nie zawsze są więc w stanie racjonalnie ocenić, nad którymi zadaniami warto spędzić więcej czasu, a z którymi lepiej zmierzyć się w pierwszej kolejności i już do nich nie wracać.
Egzamin PET pozwala uczniowi sprawdzić nie tylko swoją ogólną wiedzę, lecz także zorientować się, które elementy egzaminu idą mu szybciej i sprawniej, z którymi nie ma większego problemu, a które stanowią większe wyzwanie i trzeba zaplanować na nie nieco więcej czasu podczas pisania egzaminu. Taka wiedza może niejednokrotnie zaważyć na wyniku testu.
Jeśli Twoje dziecko przygotowuje się do egzaminu Cambridge, sprawdź nasz artykuł z przydatnymi podcastami do nauki angielskiego!
Zdjęcie: Andy Barbour | Pexels