Godzina 17.00, na dworze prawie noc. Pogoda nie zachęca do spacerów, a Twoje dziecko rozpiera energia. Zastanawiasz się, jak możecie spędzić ciekawie czas? Co zaproponować dziecku zamiast oglądania telewizji, bajek czy spędzania czasu w internecie? Poznaj 7 pomysłów na długie jesienne popołudnia, które pozwolą kreatywnie i rodzinnie spędzić czas.
Nauka gotowania zamiast telewizji
Angażujesz swoje pociechy w przygotowywanie posiłków? Jeśli nie, listopad to idealny moment na rozpoczęcie wspólnego pichcenia lub udoskonalenie już zdobytych zdolności kulinarnych! Wbijanie jajek, przesiewanie mąki, odmierzanie cukru, krojenie i obieranie owoców lub warzyw, robienie klusek, klejenie pierogów albo wykrawanie ciasteczek – możliwości jest tyle, ile pomysłów w Waszych głowach 🙂
Dla maluchów to świetne ćwiczenie rozwijające umiejętności manualne, dla starszych – poznawanie nowych smaków oraz szukanie niekonwencjonalnych połączeń w przygotowywanych potrawach. Jeśli masz w domu samodzielnego kucharza, możesz zorganizować dla niego i jego kolegów (albo rodzeństwa) mini master chef. Oprócz niesamowitej frajdy, spędzicie po prostu świetny, pogłębiający relacje rodzinne czas!
Kartonowe konstrukcje
Duży pusty karton to ponadczasowy i wszechstronny materiał do wielu zabaw, dla dzieci w każdym wieku. Maluszkom wystarczy wyciąć drzwiczki, aby mogły chować się do środka i robić „akuku”, a starszakom można pomóc przy tworzeniu niesamowitych budowli lub pojazdów – wozu strażackiego, radiowozu, samolotu, domku dla lalek czy wielopoziomowych garaży dla resoraków. Karton możemy pomalować farbami, mazakami, kredkami, przykleić kolorowe naklejki. To zabijający nudę i rozwijający kreatywność dzieci (i dorosłych!) pomysł na jesienne i zimowe popołudnia.
Planszówki i inne gry
Kiedyś gry planszowe kojarzyły się głównie z klasykami, takimi jak: chińczyk, warcaby czy scrabble. Ponadczasowe pozycje sprawdzą się na każdą okazję, ale warto przyjrzeć się nowym grom, które pojawiają się na rynku planszówek regularnie. Ich twórcy wciąż zaskakują kreatywnością i różnorodnością! Możemy wybierać spośród gier strategicznych, przygodowych, logicznych, ekonomicznych czy towarzyskich, dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci oraz dorosłych.
Spędzany w ten sposób czas rozwija logiczne myślenie, pozwala poznawać dzieciom zasady współzawodnictwa oraz doskonale bawić się całej rodzinie!
Mini playback show
Kto z nas nie chciał chociaż przez chwilę zostać gwiazdą estrady? Zorganizuj w swoim domu prawdziwy koncert z małymi i starszymi muzykami, aranżując scenę i widownię (np. z ulubionych pluszaków). Udostępnij dzieciom swoją szafę i pozwól przebrać się za znanych piosenkarzy i piosenkarki, pokazując najpierw, że sam jako rodzic potrafisz naprawdę zaszaleć! Z garnków i misek zrób perkusję, z kija od mopa mikrofon, a ze słoika wypełnionego kaszą grzechotkę. Naśladujcie ulubionych wykonawców, tańczcie, wołajcie o bis 😉
Takie występy pozwalają przełamać tremę przed wystąpieniami publicznymi oraz wydobyć ekspresję, która drzemie w każdym z nas! To doskonała forma pokonywania nieśmiałości i praktyczna lekcja muzyki.
Tor przeszkód
Masz dość siedzenia przed telewizorem i ekranem komputera? Wprowadź do Waszego życia trochę ruchu! Jeśli masz do tego kawałek przestrzeni (np. w korytarzu albo salonie), zbuduj tor składający się z większych lub mniejszych przeszkód. Np. do przeskoczenia (skakanka pomiędzy krzeskami), do przeczołgania się (np. tunel zrobiony z koca), do utrzymania równowagi (np. przeniesienie książki na głowie, przejście po linii bez podpierania się, stanie na jednej nodze), do ćwiczenia celności (np. rzucenie piłeczki do kosza lub kartonu). Możecie robić wyścigi albo po kolei mierzyć każdemu uczestnikowi czas. Zachęć dzieci do wymyślania nowych przeszkód lub zasad zabawy.
Dzięki takiej aktywności odprężycie się, odpoczniecie od obowiązków szkolnych i zawodowych, co pozytywnie wpłynie na koncentrację i pobudzi umysł do działania.
Sztuka w każdym wydaniu
Nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie masz zdolności plastycznych, nie ustawaj w zachęcaniu swoich dzieci (i przy okazji siebie) do próbowania różnych form sztuki. Każdy może tworzyć, bez względu na to, czy ma większe czy nieco mniejsze umiejętności manualne. Możecie wspólnie lepić ulubione postaci z masy solnej i później nadawać im kolor, malować pejzaże, interpretować znane dzieła malarskie w swojej odsłonie, wyklejać kolaże z gazet, lepić z gliny, wyszywać obrazki, szyć ubrania dla lalek, projektować wnętrza, jak i składać wymyślne origami.
Sztuka jest pojęciem bardzo pojemnym, dlatego nie ograniczajcie się i szukajcie swojej ulubionej formy! Dzięki takiemu podejściu uwrażliwisz swoje pociechy na to, co piękne, oryginalne i wyjątkowe w otaczającym nas świecie. Dla Ciebie będzie to doskonałe zajęcie redukujące nadmierne napięcie i pomagające uwolnić stres.
Kalambury dobre na każdą okazję
Na koniec coś, co sprawdzi się zarówno w nudne popołudnie, jak i podczas wesołej imprezy urodzinowej, czyli – nieśmiertelne kalambury! Jeśli jest Was w domu więcej, stwórzcie dwie drużyny. Możecie zaangażować całą rodzinę – od dziadka i babci, przez rodziców, po kolegów Twoich dzieci ze szkoły. Podstawowym zadaniem jest pokazywanie, wymyślonego przez drużynę przeciwną albo prowadzącego, hasła. Jeżeli masz w zanadrzu tablicę, możesz wprowadzić także opcję rysowaną. Hasła do odgadnięcia mogą dotyczyć konkretnej dziedziny (np. filmów, muzyki, zawodów – wszystko zależy od wieku uczestników) albo być przysłowiem, powiedzeniem. Ta z drużyn, która odgadnie więcej zagadek, wygrywa. Kalambury rozruszają szare komórki i wywołają dużo uśmiechu na twarzy!
Jeśli masz swoje sprawdzone sposoby na ciekawe spędzanie czasu, daj nam znać w komentarzu! 🙂
Zdjęcie: Mikhail Nilov | Pexels