Bajki po angielsku mogą skutecznie połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli Twoja pociecha jest wielkim fanem oglądania bajek czy filmów, możesz spróbować wykorzystać je do wspierania edukacji językowej. Wiele produkcji jest anglojęzycznych, warto więc korzystać z oryginałów. Oglądanie bajek wiąże się z przyjemnością, czemu zatem nie pokazać nauki języka od tej przyjemnej strony?
Czy bajki po angielsku mogą pomóc w nauce angielskiego?
Uważamy, że mogą! Jednak w tym przypadku bardzo ważna jest Twoja rola, aby dziecko rzeczywiście uczyło się przez zabawę.
Bajki po angielsku w kinie
Zwyczajne oglądanie bajki po angielsku? Czemu nie! Nie zakładaj jednak, że dziecko w ten sposób nauczy się języka — to jedynie metoda wspierająca formalną edukację. Ma jednak tą zaletę, że nie wymaga dużego wysiłku od Ciebie ani od dziecka. Jeśli przyzwyczaisz dzieci, że co najmniej jedna krótka bajka będzie oglądana po angielsku, mogą wynieść z tej praktyki wiele korzyści.
- Cierpliwość. Dziecko orientuje się, że nawet jeśli na początku niewiele zrozumie (warto mu to wyjaśnić i uspokoić, że to normalne), po jakimś czasie wychwyci coraz więcej sensu np. z warstwy wizualnej bajki.
- Uważność. Domyślanie się znaczenia z dodatkowych kluczy takich jak obrazki, dźwięki, gesty postaci, zmieniające się tła, ćwiczy uważność. Ponieważ warstwa językowa jest mniej dostępna, dziecko naturalnie musi koncentrować się na innych podpowiedziach, aby zrozumieć treść oglądanej w danym momencie bajki po angielsku.
- Osłuchanie. Dziecko „osłuchuje się” z językiem. Jest to o tyle ważne, że naśladuje naturalny proces uczenia się języka. Niemowlęta najpierw wiele miesięcy słuchają, zanim wypowiedzą pierwsze słowa. Uczenie się w ten sposób jest długotrwałe, ale naturalne i wymagające małego wysiłku.
- Dedukcja. Dziecko będzie wiedziało, że nie trzeba wszystkiego rozumieć, aby śledzić fabułę i zrozumieć jej sens. Ma to znaczenie o tyle, że w późniejszej formalnej edukacji, często ćwiczymy rozumienie tekstu słuchanego, czy czytanego, które nie opiera się na znajomości każdego słowa. Rzadko zdarza się, abyśmy rozumieli wszystko w języku, którego się uczymy. Mimo to jesteśmy w stanie reagować odpowiednio na komunikaty, wychwytywać wiele detali, a nawet zapamiętywać słowa, których znaczenia idealnie nie znamy.
Bajki po angielsku — bardzo ważna rola PAUZY
Jak jeszcze lepiej wykorzystać filmy do nauki języka obcego? Najprostszą zabawą, jaką możesz zaoferować dziecku oglądającemu bajkę po angielsku, jest PAUZA. W trakcie oglądania zatrzymujesz bajkę w dowolnym momencie, a potem w zależności od poziomu językowego dziecka:
- pytasz o kolory w zatrzymanej scenie
- prosisz o nazwanie po angielsku wszystkiego, co dziecko potrafi nazwać (włącz się w tę zabawę, jeśli znasz angielski)
- nazywasz błędnie lub poprawnie rzeczy, które pojawiają się w zatrzymanej scenie. Dziecko zgaduje, czy słowo jest prawdziwe, czy fałszywe. W ten sposób może nauczyć się czegoś nowego i sprawdzić swoją wiedzę.
- zapytaj, co stało się w bajce do tej pory i co będzie się działo. Tego typu pytania (odpowiedzi mogą być jak najbardziej po polsku) uczą rozumienia treści, ćwiczą myślenie przyczynowo-skutkowe, oraz uważność, wyzwalają kreatywność i aktywizują dotychczas biernego odbiorcę bajek.
Nieme kino? To też sposób na naukę angielskiego
Zaproponuj dziecku (dopasowując aktywność do wieku), że puścisz bajkę bez głosu. Poproś o opowiadanie możliwie na bieżąco, co dzieje się w bajce lub co mogą mówić poszczególne postaci. Możesz próbować zachęcać dziecko do wypowiadania słów po angielsku, jednak tego rodzaju zabawa przygotowuje przede wszystkim do oglądania filmów w oryginale. Przyzwyczaja do rozumienia treści bez korzystania z warstwy językowej.
Wideoblogi (vlogi)
Nastolatki spędzają sporo czasu, oglądając wideoblogi. Sprawdź, jaka tematyka interesuje Twojego nastolatka i zachęć do oglądania podobnych vlogów tworzonych przez osoby anglojęzyczne. Przykładowe wideoblogi poruszające różne kategorie zainteresowań przedstawiam poniżej:
– moda i styl: vlog Amandy Steele https://www.youtube.com/channel/UCZ90tZPn-ue2BmRAcDD88tA
– tutoriale dotyczące make-upu: vlog Mel Joy https://www.youtube.com/playlist?list=PLfK4XmBRjALJDe1lMDM8MIBmqlzYOvjIQ
– kanały o nauce: MinutePhysics https://www.youtube.com/user/minutephysics oraz ASAPscience https://www.youtube.com/user/AsapSCIENCE
– podróże: vlog Louisa Cole https://www.youtube.com/user/FunForLouis
Pamiętaj, aby zachęcać, a nie zmuszać dziecko do korzystania z angielskiego w trakcie relaksu. Najlepiej działa oczywiście dawanie przykładu, zatem polecam samodzielne słuchanie i oglądanie w języku angielskim. Mój ulubiony podcast to You Are Not So Smart o psychologii, a Twój?
Życzę miłych i produktywnych seansów w języku angielskim.
Beata Wysocka