Angielski dla przedszkolaków powinien aktywizować dzieci i wzbudzać kryjące się w nich pokłady kreatywności. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Jeżeli jesteś rodzicem, lektorem albo studentem filologii angielskiej, planującym w przyszłości pracę z najmłodszymi, być może zastanawiasz się, jak sprawić, by język angielski dla przedszkolaków był przyjemnością, a nie obowiązkiem. Służymy pomocą! Podpowiadamy, jak rozbudzić pasję do nauki w najmłodszych w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie i 10 supermocy.
Najważniejszy pierwszy krok
Dlaczego nauka angielskiego dla przedszkolaków jest tak istotna? Z kilku powodów. Po pierwsze, małe dzieci naturalnie się wszystkim interesują, a ich umysły łatwo chłoną nową wiedzę. Dlatego warto od samego początku oswajać maluchy z językiem. Nawet jeżeli przedszkolak nie śpiewa piosenek zasłyszanych na zajęciach i nie powtarza nowych słówek, możesz mieć pewność, że są one w jego głowie i zaprocentują w przyszłości.
Na tym etapie ogromne znaczenie ma praca lektora, a także zaangażowanie rodziców. To na naszych (nauczycieli i rodziców) barkach spoczywa odpowiedzialność za to, aby sprawić, że maluch pokocha język, a nie potraktuje go wyłącznie jak obowiązek. Jak uczyć dziecko angielskiego, żeby osiągnąć taki efekt? Proponujemy, aby na sam początek zamienić słowo „nauka” na przyjaźniej brzmiące „przygoda”.
Nauka kojarzy nam się najczęściej z książkami, siedzeniem przy biurku lub w klasie. Z kolei przygoda to świetna zabawa, śmiech, nieoczekiwane zwroty akcji i chwile pełne napięcia. Idź w nasze ślady i zadbaj o to, aby angielski dla przedszkolaków był fascynującą wyprawą, a nie stereotypową szkolną lekcją. Od lat stosujemy ten sposób w Early Stage i z radością obserwujemy efekty naszych uczniów. To właśnie one są potwierdzeniem skuteczności naszej metody.
Co przyciąga uwagę dzieci – sprawdzone sposoby
Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Świadomość tego, że maluchy uczą się na różne sposoby, jest naszym ogromnym sprzymierzeńcem. Jeden lepiej przyswaja informacje w ruchu, drugi najbardziej lubi działać w grupie, trzeci jest wzrokowcem itd. Nauka języka angielskiego dla dzieci powinna opierać się nie tylko na zabawie, ale także uwzględniać różne style percepcji uczniów.
Zadbaj o to, aby maluchy kojarzyły zajęcia z czymś ciekawym i przyjemnym:
stwórz inspirujące, kreatywne otoczenie;
przeplataj różne metody nauki: wykorzystuj zajęcia plastyczne, rymowanki, piosenki, zabawy ruchowe itp.;
zachęcaj do czynnego uczestnictwa w lekcji, ale do niczego nie zmuszaj.
Jak pobudzić kreatywność u przedszkolaków?
Jak sprawić, aby podczas zajęć z języka angielskiego dla przedszkolaków rozbudzić ich kreatywność i zadbać o to, by młode umysły chłonęły wiedzę? Jak już wspomnieliśmy, zadbaj o to, aby każdy maluch podczas lekcji mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Przeplataj stosowane metody nauczania, a także zatroszcz się o pomoce naukowe i materiały, po które przedszkolaki chętnie sięgną. Nie muszą to być bardzo drogie rzeczy np. tablety. Czasami zwykłe, kolorowe kartki papieru, reprezentujące kolory tęczy i wykorzystane podczas piosenki o tym zjawisku, w zupełności wystarczą i doskonale rozbudzą wyobraźnię.
Kreatywność u przedszkolaków w trakcie nauki angielskiego można pobudzić między innymi wykorzystując:
zabawy ruchowe,
piosenki,
pracę w grupach,
różnego rodzaju gry,
zajęcia plastyczne.
Nie bój się próbować nowych rzeczy! Spraw, by angielski dla dzieci był zabawną przygodą, a w ten sposób na pewno obudzisz w nich pasję do języka.
Redakcja Early Stage