„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała” – miał powiedzieć niegdyś irlandzki pisarz Richard Steele. Dobre książki, czasopisma oraz filmy uczą i poszerzają horyzonty, a jeśli sięgniemy po te w języku angielskim, możemy czerpać z nich pełnymi garściami, aby dodatkowo wspierać naukę języka! Dziś opowiemy Wam o tym, co warto czytać i oglądać, by szlifować swój angielski.
Książki po angielsku dla młodzieży
Harry Potter
Na polskiej liście anglojęzycznych bestsellerów od lat pierwsze pozycje obstawiane są przez serię powieści o chłopcu, który stał się legendą w świecie czarodziejów… i nie tylko. Odważny i szlachetny Harry Potter uczy nas, czym jest prawdziwa przyjaźń, bohaterstwo i tolerancja. Najwięksi fani sagi decydują się czytać książki J.K. Rowling w ich oryginalnej, angielskiej wersji.
Jest to swego rodzaju wyzwanie ze względu na ogromny wkład słowotwórczy autorki, która nie tylko dość często zaglądała do słownika łacińskiego podczas tworzenia historii Harry’ego, Rona i Hermiony, ale również tworzyła własne słownictwo, które pozwoliło jej wykreować całkiem nowy świat pełen magii, czarodziejów, niesamowitych zwierząt i fantastycznych miejsc. Warto odkryć tę historię na nowo, wybierając serię książek o Harry’m Potterze w języku angielskim.
Igrzyska Śmierci (The Hunger Games)
Kolejną książką, po którą młodzież sięga niezmiernie często w wersji oryginalnej, jest książkowy hit „Igrzyska Śmierci” (ang. The Hunger Games), a także kolejne części opowieści o szesnastoletniej Katniss Everdeen i dwunastu dystryktach państwa Panem, umiejscowionych w postapokaliptycznym świecie na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych. Wciągająca powieść autorstwa Suzanne Collins znalazła się na czwartym miejscu rankingu najczęściej sprzedawanych książek USA, przygotowanego przez firmę NPD Group. Znakomita propozycja dla fanów science-fiction.
Przygody Sherlocka Holmesa
Ponadto, na rynku wydawniczym znaleźć można również powieści wydane specjalnie dla osób uczących się języka angielskiego. Na przykład „Przygody Sherlocka Holmesa” w wersji do nauki angielskiego to książka, która zawiera minisłownik i objaśnienia trudniejszych wyrazów, a także testy i ćwiczenia na końcu poszczególnych rozdziałów. Książki dostosowane do nauki języka angielskiego pozwalają przećwiczyć słownictwo i gramatykę na wszystkich poziomach zaawansowania.
Czasopisma po angielsku
English Matters
Poszukując lektury na zimowe wieczory możemy również zdecydować się na nieco inny format, kupując magazyny i czasopisma w języku angielskim. Szeroki wybór periodyków w języku Szekspira możemy podzielić na dwie główne kategorie – magazyny dla uczących się języka angielskiego oraz prasa angielska. W przypadku tych pierwszych artykuły często dotyczą brytyjskich i amerykańskich miejsc, zwyczajów i wydarzeń, ale nie tylko.
Popularny magazyn English Matters oferuje swoim czytelnikom informacje na temat technicznych nowinek, muzyki, mody i zdrowia. Częstym tematem numerów tego dwumiesięcznika jest też brytyjska rodzina królewska i historie z życia gwiazd Hollywood. Co ważne, w każdym wydaniu magazynu English Matters znajdziesz listę niezbędnych słówek, a artykuły możesz odsłuchać również w formacie mp3.
Time
Jeśli natomiast czujesz się gotów na to, by wskoczyć na głęboką wodę, możesz zdecydować się na jeden z magazynów anglojęzycznych „bez wspomagania” 🙂 Kultowy magazyn Time to od niemal stu lat (sic!) jedno z najbardziej poczytnych czasopism traktujących o nauce, zdrowiu, społeczeństwie i technologiach.
A na dokładkę…
W poszukiwaniu ciekawych tekstów w języku angielskim warto również zerknąć na internetowy portal theteenmagazine.com pełen artykułów poruszających takie obszary jak styl życia, psychologia, kultura, nauka, uroda i informacje ze świata. A jeśli ciekawią Cię tajemnice ludzkiego umysłu, bez wątpienia odnajdziesz wiele ciekawych publikacji na psychologytoday.com – najnowsze informacje i osiągnięcia nauki ze świata psychologii i rozwoju.
Czytaj też: Kanały YouTube dla młodzieży do nauki angielskiego
Filmy dla młodzieży do nauki angielskiego
Zaczniemy może nie tak młodzieżowo, a jednak trudno jest nam powstrzymać się od polecenia wszelkich filmów animowanych wytwórni Disneya i Pixar („Naprzód”, „Gdzie jest Nemo?”, „Vaiana: Skarb oceanu” lub „Coco”). Oczywiście zachęcamy do oglądania ich z oryginalną ścieżką dźwiękową, a początkujący mogą wspierać się napisami. Oglądanie filmów w języku angielskim pozwala znakomicie osłuchać się z brzmieniem poszczególnych słów, których wymowa jest całkowicie odmienna od pisowni. Znakomitej rozrywki dostarczą filmy produkcji Marvel Studios – dialogi nie są bardzo skomplikowane, a nauka angielskich czasów z Doktorem Strange to czysta przyjemność 🙂
W poszukiwaniu wspaniałego, brytyjskiego akcentu warto wrócić do wspomnianego wcześniej Harry’ego Pottera – zwracając szczególną uwagę na wypowiedzi małej Hermiony Granger – lub filmów z fantastycznym brytyjskim aktorem Hugh Grantem (takich jak „Był sobie chłopiec” czy „Dziennik Bridget Jones”). Nie dziwi fakt, iż najczęściej trafiają mu się role angielskich uwodzicieli – w jego brytyjskim akcencie naprawdę można się zakochać!
W Early Stage zwracamy szczególną uwagę na to, by nauka języka angielskiego była ciekawa, angażująca i możliwie najbardziej naturalna, dlatego polecamy wprowadzanie języka angielskiego również w czas odpoczynku i rozrywki. Nie musisz zaczynać od czytania dzieł angielskich dramaturgów i brytyjskiego dziennika „The Daily Telegraph” – wybierz lekką książkę, film animowany lub komedię. Powodzenia!