Jakie są idealne półkolonie dla dziecka? Czy powinny zapewniać mnóstwo dobrej zabawy? A może rozwijać umiejętności językowe? Ćwiczyć logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną? Pozwalać dziecku czas na świeżym powietrzu? W Early Stage uznaliśmy, że dla dziecka najlepsze będą półkolonie zaspokajające wszystkie te potrzeby. Tak powstały półkolonie Play to Grow – rozwijające kompetencje XXI wieku. To całkowicie nowa odsłona półkolonii organizowanych przez szkoły języka angielskiego Early Stage w całej Polsce.
Półkolonie Play to Grow to nowość bazująca na różnorodnych aktywnościach, takich jak warsztaty przyrodnicze i DIY, podchody, gry outdoorowe, zajęcia z elementami TUS. Plus, oczywiście, angielski w zabawie! Każdy organizator sam dobiera zajęcia dostosowane do możliwości lokalowych i otoczenia, sprawdź więc, jakie półkolonijne zajęcia są dostępne w Twojej okolicy.
Półkolonie Play to Grow z Early Stage, czyli wszechstronny rozwój dziecka
W naszej nowej formule półkolonii postawiliśmy na wszechstronny, wielokierunkowy i harmonijny rozwój dziecka. Eksperci, którzy stworzyli program, nie skupiali się na jednej czy kilku aktywnościach, a zaproponowali cały ich wachlarz.
Kompetencje XXI wieku, które są rozwijane dzięki półkoloniom Play to Grow:
-
- autonomia,
- proaktywność,
- krytyczne myślenie,
- kompetencje społeczne,
- umiejętność uczenia się,
- kreatywność,
- komunikatywność,
- nastawienie na rozwój,
- otwartość,
- twórcza ekspresja,
a także:
-
- inteligencja wizualno-przestrzenna,
- kompetencje matematyczne i logiczne,
- wiedza przyrodnicza, odpowiedzialność za środowisko wokół nas i wrażliwość ekologiczna.
Półkolonie Play to Grow uwzględniają w programie wszystkie obszary rozwoju dziecka:
-
- fizyczny: gry zespołowe, aktywności na świeżym powietrzu,
- emocjonalny: zajęcia przygotowane we współpracy z psychologiem dziecięcym,
- społeczny: zajęcia z elementami TUS (Treningu Umiejętności Społecznych), praca metodą projektu,
- poznawczy: warsztaty przyrodnicze, konstrukcyjne, matematyczno-logiczne oraz angielski w zabawie.
Według twórcy pedagogiki wczesnoszkolnej prof. Ryszarda Więckowskiego to właśnie wielokierunkowa aktywność dziecka powinna mu zapewnić wszechstronny rozwój.
Poza tym… zajęcia skupiające się na wybranych, wąskich aktywnościach mogą się szybko znudzić. Czego nie można powiedzieć o półkoloniach Play to Grow.
„Każde dziecko jest uzdolnione. Nauczyciel ma odkryć te uzdolnienia i je rozwijać.”
Załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN w sprawie podstawy programowej
Matematyka na półkoloniach? A dlaczego nie? Lab matematyczno-logiczny
Aby w świecie liczb umieć odnajdywać przygody i rozwiązywać zagadki.
Każde dziecko posiada zalążki zdolności matematycznych. Zmysł matematyczny mają nawet niemowlęta! Jest on nie tylko wrodzony, ale też ma za sobą „długą historię ewolucyjną”. Dlatego nie boimy się matematyki na wakacjach! Wykorzystujemy czas wakacji na rozwój potencjału matematycznego dzieci, aby z nowym rokiem szkolnym, dzieci rozpoczęły naukę z innym, pozytywnym nastawieniem do Królowej Nauk.
Każdy jest matematykiem.
Nosal, Psychologiczne modele umysłu
Nasz lab matematyczno-logiczny został zaprojektowany we współpracy z Kamilem Michalczenia, dyrektorem firmy Matema, współtwórcą projektu Matematycznego Uniwersytetu Dziecięcego, trenerem nauczycieli i aktywnym nauczycielem matematyki.
W wybranych lokalizacjach organizatorzy półkolonii Play to Grow proponują uczestnikom zajęcia wykorzystujące innowacyjne, edukacyjne klocki matematyczne Nemi oraz nowatorskie gry matematyczne firmy Matema. Dzięki specjalnie opracowanym scenariuszom i grom dzieciaki „nie czują”, że się uczą, że liczą, a zamiast tego – świetnie się bawią. W ten sposób uruchamiamy i rozwijamy ich matematyczny potencjał.
Dlaczego akurat klocki do nauki matematyki?
Zmysły muszą być punktem wyjścia dla każdego poznania (bo niczego nie ma w umyśle, czego by wpierw nie było w zmysłach).
J.A. Komeński
To właśnie poprzez zmysły poznajemy świat, w tym nawet bardzo abstrakcyjne pojęcia, takie jak matematyka. Dzięki nauce matematyki z wykorzystaniem kolorowych klocków Nemi, dziecko może z łatwością przyswoić tabliczkę mnożenia i wykonywać całkiem skomplikowane obliczenia. To wszystko w formie świetnej zabawy!
Warsztaty konstrukcyjne, czyli budujemy z klocków
Budowanie z klocków to zwykła zabawa? W zasadzie tak. Ale jest to zabawa bardzo rozwojowa.
[Z] najnowszych badań neuropsychologicznych wynika, że w procesie uczenia się istotne są czynności manualne, bowiem aż 1/3 naszego mózgu odpowiada za motorykę, a więc za nasze działania.
Nawolska, J. Żądło
Na naszych półkoloniach wykorzystujemy drewniane klocki Linden, które pozwalają dzieciom na tworzenie fantastycznych budowli, przy okazji ucząc kooperacji, myślenia architektonicznego i trenując inteligencję wizualno-przestrzenną. W scenariuszach zabaw będziemy rekonstruować historyczne budowle, a także będziemy mieć elementy programowania.. Scenariusze warsztatów konstrukcyjnych stworzyliśmy we współpracy z ekspertem Linden, Damianem Kardasem, koordynatorem projektów dla edukacji oraz inicjatywny Linden Park.
Kreatywne i ekologiczne DIY
Aby samodzielnie tworzyć coś z niczego
Dzieciaki uwielbiają tworzyć. Na naszych półkoloniach będą mogły poznać różne techniki DIY. Projekty eko zaproponowała współpracująca z nami animatorka kultury i kulturoznawczyni, specjalistka w dziedzinie twórczej edukacji rodzin i artystycznych warsztatów rodzinnych – Zofia Mioduszewska-Wajszczak.
Uczestnicy półkolonii poznają technikę tworzenia kwietno-ziołowych fotogramów, stworzą własne mandale, mobile i zabawki. Takie doświadczenia i umiejętności budzą w dzieciach poczucie sprawczości i rozwijają kreatywność.
Warsztaty przyrodnicze, czyli czas spędzony na kontakcie z naturą
Aby wiedzę przyrodniczą przekuć we wrażliwość ekologiczną
Badania mówią, że przebywanie w naturalnym środowisku, wśród zieleni, ma ogromny (i pozytywny!) wpływ na zdrowie:
-
- dzieci w spektrum autyzmu,
- dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),
- dzieci bez zaburzeń rozwojowych.
Przebywanie w bliskim kontakcie z naturą zmniejsza stres u dzieci, pobudza wyobraźnię i wspiera rozwój funkcji poznawczych, a także buduje odporność fizyczną i psychiczną (Iszkuło i in., 2022).
Uczestnicy półkolonii Play to Grow będą mogli uczestniczyć w zajęciach przyrodniczych w terenie. Poznają faunę i florę okolicy, wykorzystując do obserwacji lupę i mikroskop. Dzieci będą badać świat drzew niczym dendrolodzy, świat owadów jak entomolodzy. A nawet stworzą zielnik i dowiedzą się kim był Linneusz! Warsztaty przyrodnicze będą wzbogacone o elementy projektu plastycznego i o elementy edukacji metodą projektu.
Zajęcia sportowe na półkoloniach Play to Grow
Aby wzmocnić ciało i hart ducha
Wiemy, jak ważny dla rozwoju dziecka jest ruch. Zajęcia sportowe na naszych półkoloniach będą różnorodne, tak, aby każde dziecko znalazło aktywność dla siebie. Wśród gier i zabaw sportowych są biegi, gry zręcznościowe i zespołowe, przeciąganie liny i inne).
Niektórzy organizatorzy mają także w ofercie wyjścia na basen, ściankę wspinaczkową, tenisa czy ping-ponga (więcej o dodatkowych atrakcjach przeczytasz poniżej).
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia, WHO zaleca (…) wszystkim dzieciom i młodzieży średnio 60 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności dziennie.
Posłuchaj rozmowy z lek. pediatrą Ewą Miśko-Wąsowską na temat tego, jak ważny jest ruch dla rozwoju dziecka:
Podchody, poszukiwanie skarbu i inne zabawy na świeżym powietrzu
Aby z drużyną zawsze osiągnąć cel
W programie półkolonii mamy ciekawe gry terenowe, także wykorzystujące pracę z mapą i kompasem, uczące kodeksu harcerskiego. Poszukiwanie skarbu, uczenie się współpracy, taktycznego myślenia i rozwiązywania zagadek. To plan na świetne wakacje dla każdego dziecka.
Ważną częścią zabaw na świeżym powietrzu podczas Play to Grow są podchody i gry terenowe. Ich scenariusze zostały opracowane we współpracy z Janem Dziedzicem, drużynowym z 50 Warszawskiej Drużyny Harcerzy Sztorm. Wakacyjna przygoda czeka!
Do czego jest nam na półkoloniach TUS i wsparcie psychologa dziecięcego?
Aby działanie w grupie było źródłem siły
W tworzenie programu półkolonii Play to Grow zaangażowała się Maria Kozak – psycholożka, terapeutka pedagogiczna, trenerka TUS.. A to dlatego, że uważamy, iż umiejętności społeczne są jednymi z najważniejszych kompetencji potrzebnych w XXI wieku.
Trening Umiejętności Społecznych to nie tylko terapia niezbędna w przypadku problemów z rozwojem społecznym. TUS pozwala dzieciom pracować nad umiejętnościami miękkimi potrzebnymi każdej osobie, bez względu na wiek, dlatego elementy Treningu Umiejętności Społecznych wplatamy we wszystkie warsztaty.
Dzięki specjalnie opracowanym zajęciom, dzieci uczą się, m.in.:
-
- efektywnych sposobów komunikacji, w oparciu o ideę NVC, czyli komunikacji bez przemocy.
- umiejętności słuchania i dialogu,
- wyrażania własnego zdania i swoich emocji,
- rozwiązywania konfliktów,
- asertywności.
Dzieci również same przygotują regulamin półkolonii, oczywiście w oparciu o scenariusz TUS.
Półkolonie z Early Stage, czyli angielski w zabawie
Aby w mówieniu po angielsku odnaleźć swobodę i radość z wyrażania siebie
Last but not least – nasz ulubiony angielski. Early Stage to w końcu szkoła językowa! Na wakacjach także proponujemy dzieciom zapoznawanie się z angielskim, ale na większym luzie i „przy okazji”. Nasze metodyczki zadbały o to, by angielski na wakacjach miał lekką formę gier i zabaw i dawał dzieciom sporo frajdy. Głównym celem jest to, aby rozwijać u dzieci pozytywne skojarzenie z angielskim i poczucie, że angielski jest prosty i dzieciaki świetnie sobie z nim radzą.
Scenariusze zajęć, gier i zabaw językowych na półkolonie opracowały:
-
- Beata Wysocka – filolożka języka angielskiego, nauczycielka i metodyczka, autorka podręczników, tekstów o nauczaniu i materiałów dydaktycznych, trenerka umiejętności poznawczych, wieloletnia wychowawczyni na obozach językowych.
- Janina Borowy – pedagożka specjalizująca się w nauczaniu dzieci języka angielskiego, od kilku lat tworzy materiały dydaktyczne na potrzeby półkolonii.
Półkolonie dla dzieci to także zabawa
Na naszych półkoloniach zapewniamy dzieciakom wszechstronny rozwój. Ale pamiętamy też, że to przecież wakacje! Lato z nami oznacza też ogrom zabawy. Fantastyczną atmosferę zapewniają nasi kreatywni wychowawcy i lektorzy. Zresztą, zajęcia pełne funu, ruchu i muzyki to znak rozpoznawczy Early Stage.
Ale… czy zabawa to tylko zabawa? Oczywiście, że nie! Dla dziecka jest to „ćwiczenie i doskonalenie opanowanych umiejętności” oraz „sposób na poznawanie świata” (Muchacka, 2014). Między innymi.
Atrakcje na półkoloniach dla dzieci Play to Grow
Nie zapominamy także o tym, że nasze półkolonie odbywają się w czasie wakacji. Dzieciaki będą miały sporo letnich zabaw i dodatkowych atrakcji!
W zależności od lokalizacji, organizatorzy półkolonii Play to Grow oferują atrakcje takie jak zajęcia na ściance wspinaczkowej, wyjście na basen czy do kina. Warto sprawdzić, jakie zajęcia są dostępne w Twojej okolicy.
Jednym słowem, dzieci na półkoloniach Play to Grow mogą spróbować wielu różnorodnych aktywności, odkrywać nowe rzeczy. A może znaleźć nowe hobby?
O dokładny program zajęć pytaj organizatora półkolonii w Twojej okolicy.
Zapraszamy do zapisów na półkolonie letnie dla dzieci Play to Grow:
-
- półkolonie letnie Augustów, APK Rynek Zygmunta Augusta 9
- półkolonie letnie Chorzów ul. Ryszki 55
- półkolonie letnie Ełk, ul. Sikorskiego 5a
- półkolonie letnie Jaworzno, ul. Lipowa 24
- półkolonie letnie Kolbuszowa, ul. Jana Pawła II 19
- półkolonie letnie Kowale, ul. Zeusa 9/1
- półkolonie letnie Kraków, ul. Lipińskiego 13c
- półkolonie letnie Łódź, ul. Ryszki 55
- półkolonie letnie Pruszcz Gdański, Tysiąclecia 8
- półkolonie letnie Ropczyce, Dom Kultury Ropczyce-Witkowice, ul. Sucharskiego 101
- półkolonie letnie Rotmanka, ul. Piłsudskiego 11
- półkolonie letnie Ruda Śląska, ul. Kukułcza 4
- półkolonie letnie Rzeszów, ul. Leska 4
- półkolonie letnie Rzeszów, ul. Św. Rocha 4A
- półkolonie letnie Siedlce, ul. Feliksa Hłasko 39
- półkolonie letnie Straszyn, ul. Starogardzka 44
- półkolonie letnie Warszawa Bemowo, ul. Górczewska 200
- półkolonie letnie Warszawa Białołęka, ul. Głębocka 60
- półkolonie letnie Warszawa Tarchomin, ul. Strumykowa 40d
- półkolonie letnie Warszawa Ursus, ul. Wojciechowskiego 44
- półkolonie letnie Warszawa Wola, ul. Wolska 45
- półkolonie letnie Wrocław, ul. Micińskiego 11/25
- półkolonie letnie Wrocław, ul. Nowowiejska 100
- półkolonie letnie Żywiec, ul. Krótka 1
Możesz też wyszukać swoją lokalizację na stronie półkolonii Play to Grow.
FAQ
Półkolonie – co to znaczy?
Półkolonie to zajęcia dla dzieci prowadzone w ciągu dnia, zazwyczaj w godzinach 8:00-16:30, niekiedy 8:00-17:30. Mniej więcej w takich godzinach, w jakich funkcjonują przedszkola i szkoły. Pozwalają na zapewnienie dziecku opieki w czasie, kiedy nie ma zajęć w placówce edukacyjnej, czyli w okresie ferii zimowych i letnich wakacji.
Przeczytaj więcej o tym, czym są półkolonie dla dzieci [FAQ do pobrania]
Czym różnią się półkolonie od kolonii?
Półkolonie działają na podobnej zasadzie jak opieka dzienna: Zapewniają zajęcia i atrakcje tylko w ciągu dnia, a na noc uczestnicy wracają do domów. Warto więc znaleźć półkolonie w okolicy, aby nie tracić zbyt wiele czasu na codzienne dojazdy. W zależności od organizatora, dzieci mają w ciągu dnia zapewnione pełne wyżywienie lub obiad i podwieczorek (drugie śniadanie przynoszą ze sobą, podobnie jak do szkoły). W zależności od organizatora, wśród ofert Play to Grow dostępne są zarówno półkolonie dla przedszkolaków (od piątego roku życia), jak i dla starszych dzieci (od ósmego roku życia). Sprawdź interesującą Cię lokalizację półkolonii.
Kolonie natomiast zapewniają opiekę nad dziećmi przez całą dobę, wraz z noclegiem. Tutaj turnus to zwykle pełny tydzień lub dwa. Kolonie letnie mogą odbywać się z dala od domu, więc zwykle są organizowane dla dzieci w wieku co najmniej siedmiu lat lub więcej.
Ile trwają półkolonie?
Zazwyczaj półkolonie dzieli się na tygodniowe turnusy (obejmujące pięć dni, poza weekendem). W przypadku półkolonii Play to Grow organizatorzy zapewniają zazwyczaj kilka turnusów w czasie wakacji. Można zapisać dziecko na wszystkie – przy tak różnorodnym programie zajęcia nie będą się powtarzać.
Ile kosztują półkolonie dla dzieci?
Półkolonie są organizowane w całej Polsce, ceny różnią się więc w zależności od lokalizacji. Ich koszt waha się między 700 a 1200 zł za turnus (turnus, czyli zazwyczaj tydzień). Co ważne, wielu organizatorów półkolonii Play to Grow oferuje zniżki dla rodzeństwa, za polecenie, za więcej niż jeden turnus i tzw. oferty first minute. Najczęściej można skorzystać z wszystkich rabatów równocześnie. Warto się więc spieszyć!
Źródła:
Iszkuło G., Rumińska A., Stankiewicz M., Gołaska-Ciesielska P. Osoby w spektrum autyzmu w kontakcie z naturą. Możliwości i ograniczenia terapii przyrodą, [w:] Człowiek i Relacje, Nr 1/2022.
Kurdybacha Ł. System pedagogiczny Jana Amosa Komeńskiego, w: Ł. Kurdybacha (red.), Historia wychowania, t. 1, PWN, Warszawa 1967.
Muchacka B. Zabawa w poznawczym rozwoju dziecka, w: Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna nr 1 (3)/2014.
Nawolska B., Żądło, J. Działa(nie) a pozna(nie) w edukacji matematycznej dziecka, [w:] Aktywność poznawcza i działaniowa dzieci w badaniach pedagogicznych, red. Kraszewski K., Paśko I. Kraków 2016.
Nosal C. Psychologiczne modele umysłu, PWN, Warszawa 1990.
Więckowski R. Pedagogika wczesnoszkolna, dziecka, [w:] Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, nr. 2, 1 (3)/2014.
Wytyczne WHO dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia: omówienie. Kopenhaga: Biuro Regionalne WHO na Europę, 2021.
Załącznik nr 2 do rozporządzenia MEN w sprawie podstawy programowej.