Bariera językowa — jak pomóc ją przełamać? To pytanie nurtuje wielu rodziców, zwłaszcza tych dzieci, które dopiero zaczynają naukę języka obcego. Znajomość angielskiego otwiera wiele drzwi, dając szanse na lepsze zrozumienie świata i komunikację z ludźmi z różnych kultur. Jednak nauka języka obcego może niekiedy stanowić wyzwanie. Rosnąca presja związana z brakiem pewności w komunikacji skutecznie zniechęca już na stracie poznawania nowego języka. W tym artykule przedstawimy skuteczne sposoby, które pomogą w przełamaniu bariery językowej u Twojego dziecka.
Metoda Early Stage to skuteczny sposób na przełamanie bariery językowej u dzieci i młodzieży
Metoda nauczania Early Stage to sposób na prowadzenia efektywnych lekcji języka angielskiego, które są dostosowane do specyficznych potrzeb i zdolności rozwojowych dzieci. Lekcje prowadzi profesjonalna kadra pedagogiczna, która stosuje nowoczesny i autorski program, opracowany przez najlepszych metodyków naszej szkoły. Metody podawcze uwzględniają naturalny proces przyswajania języka na każdym etapie rozwoju naszych uczniów. Zajrzyj tutaj i przeczytaj więcej o naszej ścieżce ucznia.
Sprawdź, jak wygląda poziom angielskiego wśród uczniów Early Stage w porównaniu z wymaganiami egzaminu ósmoklasisty: ⤵️
Sprawdź, jak wyglądają poziomy naszych uczniów w porównaniu z poziomem maturalnym angielskiego: ⤵️
Ważnym elementem naszego programu, (który efektywnie pomaga przełamywać barierę językową) są lekcje prowadzone w całości w języku angielskim.
Lektorzy w Early Stage nawet w najmłodszych grupach starają się mówić wszystko, co dotyczy lekcji po angielsku. Wyjątki: niebezpieczne zachowania dzieci i smutki dzieci – wtedy lektorzy reagują najskuteczniej jak się da, czyli po polsku.
Agnieszka Gajewska, metodyczka Early Stage
Niewielkie grupy pozwalają na większe zaangażowanie i indywidualne podejście do każdego ucznia. Dzieci i młodzież mają okazję aktywnie uczestniczyć w lekcjach i żywo podchodzić do ćwiczeń, komunikować się z innymi uczniami i uczyć poprzez zabawę. Temat zajęć dobierany jest tak, by był jak najbliżej zainteresowań danej grupy uczniów. Dzięki temu dzieci i młodzież chcą zabrać głos w dyskusji. Lektor przysłuchuje się rozmową, pomaga gdy uczeń napotka problem lub na bieżąco dokonuje korekty błędu, by nie utrwalać złych nawyków.
Zajrzyj też do naszego najnowszego podręcznika, aby przekonać się, jak rozwijamy w dzieciakach umiejętność współpracy, krytycznego, samodzielnego myślenia. Uczymy umiejętności, które przydadzą się w codziennym życiu. ⤵️
Nowy podręcznik dla uczniów szkół Early Stage. Poznajcie 17. część serii „Challenge Accepted”!
Sprawdź, czego uczymy na poszczególnych poziomach w Early Stage: ⤵️
Metoda Early Stage stawia na rozwijanie umiejętności słuchania i mówienia, co jest kluczowe w przełamywaniu bariery językowej. Poprzez regularne i konsekwentne działania, dzieci i młodzież stopniowo nabierają pewności siebie i swobody w posługiwaniu się językiem obcym.
Tradycyjne porady na pomoc w przełamywaniu bariery językowej
1. Stworzenie językowego środowiska
Ważne jest, aby stworzyć w domu językowe środowisko, w którym dziecko będzie miało okazję słuchać i używać języka obcego. Można to osiągnąć przez oglądanie filmów i bajek po angielsku, słuchanie muzyki w języku obcym, a także rozmawianie z dzieckiem na różne tematy po angielsku. Domowe zacisze to komfortowe miejsce, które powinno wpłynąć na większą pewność w komunikacji.
2. Codzienne rozmowy
Regularne rozmawianie z dzieckiem po angielsku w codziennych sytuacjach, takich jak przygotowanie posiłków, porządki czy spacer, pomoże mu zrozumieć, że język obcy jest używany w życiu codziennym i nie jest czymś odizolowanym od rzeczywistości. To mogą być proste krótkie dialogi, lub jeśli nie znasz języka angielskiego, skorzystaj z pytań. Przy wspólnym wykonywaniu obowiązków daj poczucie sprawczości dziecku. Może np. opowiedzieć o przedmiotach lub podać ich angielskie nazwy. Dzięki temu poczuje, że potrafi używać języka obcego.
3. Gry i zabawy językowe
Wprowadzenie gier i zabaw językowych, które angażują dziecko w aktywne korzystanie z języka obcego, może sprawić, że nauka stanie się przyjemniejsza i bardziej atrakcyjna, a mówienie mniej stresujące.
4. Czytanie książek i opowiadanie bajek
Czytanie książek po angielsku i opowiadanie bajek to nie tylko świetny sposób na rozwijanie słownictwa, ale także doskonała okazja do spędzania czasu z dzieckiem i budowanie więzi. Wspólne ćwiczenie i praktyka zwrotów gramatycznych, a także fonetyki, pozwoli Twojemu dziecku otworzyć się na używanie angielskiego, a w konsekwencji może sprawić, że bariera językowa zniknie.
Bariera językowa, to da się przełamać!
Przełamanie bariery językowej może stanowić wyzwanie, ale z odpowiednimi podejściami i narzędziami, nauka języka angielskiego staje się satysfakcjonująca. Metoda nauczania Early Stage, dzięki profesjonalnej kadrze i lekcjom w niewielkich grupach, zapewnia skuteczny i przyjazny sposób nauki. Sprzyja to przełamywaniu bariery językowej. Pamiętaj, że Ty sam też jesteś w stanie pomóc swojemu dziecku i razem z nim odkryć przyjemność z mówienia w języku angielskim.