Agata Christie jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych na świecie autorek kryminałów. Jej książki cechują bardzo ciekawe i wciągające fabuły. To propozycje, które mogą rozbudzić wielką pasję do literatury. Od czego warto zacząć?
Bogaty dorobek i wciągające historie kryminałów Agathy Christie
Agatha Christie to autorka ponad 80 książek. Większość osób bez większego problemu jest w stanie podać, choć kilka najbardziej znanych tytułów, także ze względu na to, że część z nich stała się podstawą bardzo udanych ekranizacji filmowych.
Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym na świecie bohaterem stworzonym przez Christie jest słynny detektyw Herkules Poirot, nieco bardziej współczesne wcielenie Sherlocka Holmesa. W ostatnim czasie zekranizowano po raz kolejny kilka dzieł opisujących przygody tego wyjątkowego detektywa. W 2022 roku na ekranach kin pojawiła się ekranizacja „Śmierci na Nilu” w reżyserii Kennetha Branagha, który wcielił się także w postać samego Poirota. U jego boku pojawiły się takie gwiazdy, jak Gal Gadot czy Letitia Wright.
Konfrontacja kryminału Agathy Christie z filmowym, bardzo ciekawym i dobrze zrobionym obrazem może być dodatkowym impulsem do dalszego poznawania dorobku autorki. Fenomen Christie można w pewnej mierze porównać do J.K. Rowling i opowieści o Harrym Potterze.
Dlaczego warto sięgnąć po kryminały Agathy Christie?
Kryminały Agathy Christie są napisane świetnym językiem. Autorka tworzy bardzo angażujące i wciągające historie, wyrazistych bohaterów, z którymi można się identyfikować, można im kibicować, razem z nimi pokonywać drogę do rozwiązania zagadki i wyjaśnienia tajemnicy. Tolkien był poliglotą, który stworzył własne języki, natomiast Christie przekonuje fabułą.
Te książki świetnie czyta się zarówno po polsku (na szczęście dysponujemy dobrymi tłumaczeniami), jak i w oryginale. Na pewnym etapie znajomości języka angielskiego lektura w oryginale kryminału Agathy Christie może być nie tylko ciekawym doświadczeniem, lecz także przyjemnym wyzwaniem językowym.
Nie bez znaczenia jest, że Christie pisała naprawdę dobrym, bardzo obrazowym angielskim, co sprawia, że lektura oryginałów jej powieści może przyczynić się do poszerzenia słownictwa i nie tylko. Na początku nie trzeba od razu brać się za barki z pełną, oryginalną wersją, tylko specjalnie przygotowanymi skrótami dostosowanymi do poziomu językowego czytelnika. Dopełnić przygody może obejrzenie filmowej ekranizacji bez polskiego lektora, a z czasem być może i bez napisów.
Czytanie książek zarówno po polsku, jak i po angielsku to aktywność, która genialnie wpływa na pracę mózgu, pobudza i stymuluje, poprawia zdolność koncentracji i wzmacnia pamięć. Warto zatem sięgnąć po interesujące powieści, które wciągną nas na dłużej. A Christie, stanowczo znajdzie się na liście ”must have” autorów do sprawdzenia. Zobacz też: polecane przez nas książki dla nastolatków.
Od czego zacząć przygodę z kryminałami Agathy Christie?
Nie będzie zaskoczeniem rekomendacja, aby przygodę z powieściami Christie rozpocząć od przygód Herkulesa Poirota. Belgijski detektyw skradł bowiem niejedno czytelnicze serce, głównie dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi, niebanalnym podejściu do rozwiązywanych spraw i zwracającym uwagę manierom. Do wyboru czytelnicy mają aż 33 powieści i 5 zbiorów opowiadań. Najciekawsze i z pewnością warte uwagi to:
-
- „Morderstwo w Orient Expressie”,
- „Śmierć na Nilu”,
- „Rendez-vous ze śmiercią”
- „Zerwane zaręczyny”.
Poirot to jednak niejedyny ciekawy bohater stworzony przez Agathę Christie.
Kolejną postacią, która zyskała sobie pokaźne grono zwolenników, jest Panna Marple, czyli czarująca stara panna zajmująca się życiem innych i chętnie podejmująca się rozwiązywania detektywistycznych zagadek. Jej przygody zamykają się z kolei w 12 książkach i aż 20 opowiadaniach. Jest bystra, spostrzegawcza, wyróżnia ją (podobnie zresztą jak Herkulesa) nietuzinkowe spojrzenie i ponadprzeciętna zdolność obserwacji tego, co się wokół niej dzieje. Jeśli chcesz poznać przygody Jane Marple, zacznij od „Morderstwa na plebanii” albo „Nocy w bibliotece”. Bardzo dużą popularnością cieszy się także opowieść „4.50 z Paddington”.
Christie stworzyła nie tylko wyjątkowych detektywów, którzy działają przede wszystkim w pojedynkę. Bardzo wartościowe historie są również te, których bohaterami są Tommy i Tuppence Beresford, czyli urocze małżeństwo. Oprócz wciągających historii z ich udziałem uwagę zwraca sama bardzo nietuzinkowa para. Tuppence to bardzo energiczna, żywiołowa kobieta pochodząca z wyższych sfer. To wyjątkowa kobieta, przepiękna, a przy tym obdarzona wyjątkową wyobraźnią. Tommy z kolei jest bardzo spokojny, wycofany, zdaje się w ogóle pozbawiony wyobraźni, jego autem jest jednak dla odmiany ponadprzeciętna spostrzegawczość. Widzi nagie fakty i umie je z sobą połączyć. Razem z żoną tworzy parę, której niestraszne najbardziej zawiłe zagadki. Sięgnij po „Tajemniczego przeciwnika” lub „Dom nad kanałem”.
Wymienieni bohaterowie w zdecydowanej większości wypełniają świat kryminałów Agathy Christie. Gdyby ich przygody to jednak byłoby za mało, zostaje nadinspektor Battle. Najlepsza kolejność to jednak przejście od historii z udziałem Poirota, przez sagę Panny Marple, do małżeństwa Beresford, a na końcu sięgnąć po pozostałe książki Christie 🙂
Zdjęcie: Kampus Production | Pexels