Na mapie Polski znajdziemy aż 23 parki narodowe, których łączna powierzchnia stanowi 1% naszego kraju. Te wydzielone obszary podlegają ochronie prawnej – są bowiem zachowane w stanie naturalnym lub bardzo zbliżonym do naturalnego. Nie sposób dokładnie opisać każdy park narodowy w Polsce, dlatego w tym artykule przedstawiamy pięć z nich. Mogą okazać się doskonałym pomysłem na rodzinny spacer! 🙂
W Europie istnieje niemal 350 parków narodowych. Są to miejsca, które zachwycają malowniczymi widokami i unikatową roślinnością. W wielu z nich spotkać możemy chronione gatunki zwierząt, dla których obszary te są bezpiecznym schronieniem przed działalnością człowieka. Które parki narodowe w Polsce polecamy na wycieczkę z dzieckiem?
Sprawdź też:
Białowieski Park Narodowy
Ten park narodowy został utworzony 11 sierpnia 1932 roku i należy do jednych z najstarszych chronionych obszarów w Polsce (starszy od niego jest jedynie Pieniński Park Narodowy). Symbolem Białowieskiego Parku Narodowego jest żubr – największy europejski ssak pod ochroną. To tutaj ocalono go od wyginięcia.
W 1979 roku obszar Białowieskiego Parku Narodowego wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największymi atrakcjami dla turystów jest Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego i Obszaru Ochrony Ścisłej. Puszcza Białowieska stanowi środowisko życia 12 tysięcy gatunków zwierząt, wśród których przeważają… owady. 🙂 Na drugim miejscu znalazły się ptaki, a za nimi gady i płazy. Wybierając się więc na spacer po Białowieskim Parku Narodowym, koniecznie zabierz ze sobą i lornetkę, i lupę.
Sprawdź też:
- Najpiękniejsze ogrody pałacowe w Polsce – Łazienki, Moszna, Arkadia
- Bieszczady z dziećmi – atrakcje, które warto zobaczyć
- Weekend z dziećmi – wycieczka do Parku Romantycznego w Arkadii
- Baśniowe Sady Klemensa — rodzinny park rozrywki w stylu slow
- Zielenica — weekend wśród drzew
Ojcowski Park Narodowy
Park ten został utworzony w 1956 roku i jest najmniejszym spośród obiektów podlegających ścisłej ochronie w Polsce. Usytuowany jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz – ssak zamieszkujący jaskinie licznie występujące w tym rejonie geograficznym. Zgodnie z doniesieniami literaturowymi, Ojcowski Park Narodowy zamieszkuje aż 17 gatunków tego ssaka. Główną atrakcją parku, szczególnie docenianą przez przybywających tu turystów, jest Maczuga Herkulesa. To najsłynniejsza w Polsce skała o charakterystycznym kształcie.
Ponadto turyści mogą zwiedzić liczne zamki oraz Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Są tu też wzbudzające ciekawość liczne jaskinie, wyżłobione przez wody podziemne. Do 2006 roku skatalogowano ich aż 500 – większość z nich z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających niestety nie jest dostępna dla turystów. Najsłynniejsza z nich to Grota Łokietka, o długości 320 m. Zgodnie z miejscowymi legendami ukrywał się w niej król Władysław Łokietek.
Bieszczadzki Park Narodowy, położony na terenie województwa podkarpackiego
Jest to trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce – a największy park narodowy w górach. Utworzony został w 1973 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 290 km2. Podobnie jak część Białowieskiego Parku Narodowego, 11% powierzchni Bieszczadzkiego Parku Narodowego wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Symbolem tego parku narodowego jest ryś.
Dużą atrakcją turystyczną opisywanego rejonu jest możliwość przemierzenia dawnej trasy między Zagórzem a Krościenkiem drezyną, którą samemu wprawia się w ruch.
To miejsce życia niedźwiedzia brunatnego, wilka, rysia i żubra, oraz mniej znanego ssaka – jelenia karpackiego. Bieszczady są wyjątkowo piękne jesienią – złota polska jesień może tam zachwycić. A poza tym, któż z nas nie słyszał o ciszy, spokoju i naturze spotykanej tylko w Bieszczadach?
Magurski Park Narodowy
Jest to park sąsiadujący z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. To on uważany jest za najbardziej dziki ze wszystkich 23 parków. Jego symbolem jest orlik krzykliwy, a atrakcję turystyczną tego rejonu stanowi wieża widokowa na górze Ferdel oraz Wodospad Magurski. Tereny opisanego parku narodowego spełniają bardzo ważną funkcję ekologiczną, stanowią bowiem unikatowy obszar przejściowy dzielący Karpaty Wschodnie od Zachodnich.
Na terenie parku prowadzone są różnego rodzaju warsztaty i lekcje przyrodnicze, które pozwalają małym i dużym doświadczać bliskości jego wyjątkowej przyrody.
Roztoczański Park Narodowy
Utworzony w 1974 roku, położony w województwie lubelskim chroni unikalne walory Roztocza. Jest to najbardziej zalesiony polski park narodowy. Symbolem parku jest konik polski – rasa konia, pochodząca od tarpana, który niegdyś zamieszkiwał te tereny. Roztoczański Park Narodowy jest bardzo różnorodny krajobrazowo.
Autorstwo: Adrianna Rafalska – Praca własna, CC BY 4.0, Link
Co ciekawego warto zobaczyć na Roztoczu? W Zwierzyńcu znajdziemy niezmiernie klimatyczny kościół na wodzie. Stoi on na wyspie, otoczony wodą. Najlepszym punktem widokowym w tym parku jest Bukowa Góra. Dotrzemy na nią pieszo, szlakiem długości 2,5 km. Ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych (od 3 roku życia w górę, choć w takich spływach biorą udział także młodsze dzieci) są spokojne, malownicze spływy kajakowe Wieprzem. W zależności od możliwości dzieci można wybrać odpowiednią długość i trudność trasy.
Jako ciekawostkę warto dodać, że Roztoczański Park Narodowy zwany jest polską Toskanią – to najlepiej nasłonecznione miejsce w naszym kraju.
Parki narodowe w Polsce – dlaczego warto się do nich wybrać z dziećmi?
Polskie parki narodowe mają naprawdę wiele do zaoferowania żądnym wrażeń miłośnikom przyrody – zarówno tym małym, jak i dużym. W każdym z nich znajdziecie inne, charakterystyczne dla danego regionu zwierzęta i rośliny. Być może uda się Wam uchwycić je na zdjęciu lub przyjrzeć się im bliżej przez lornetkę?
Poznawanie świata bezpośrednio i w działaniu
Poznawanie przyrody w bezpośredni sposób pobudza ciekawość dzieci i pozwala im poznawać świat w działaniu. John Medina w swojej książce „Brain rules” (1) podkreśla, że dzieci uczą się znacznie lepiej przez aktywną interakcję aniżeli pasywną obserwację.
Całkowicie się z tym zgadzamy, co szczególnie mocno widać w programie naszych letnich i zimowych półkolonii dla dzieci. Żadna pogoda nam niestraszna, a dzieciaki z chęcią badają przyrodę za pomocą lub i mikroskopów, tworząc zielniki ze znalezionych roślin i po prostu wyprawiając się na wycieczki.
Aktywność fizyczna = rozwój dziecka
Przeprowadzono już wiele badań zgłębiających wpływ aktywności fizycznej na przyswajanie wiedzy – o wielu z nich wspomina Beata Wysocka, metodyczka główna Early Stage, w swoim podcaście o roli ruchu w uczeniu języka angielskiego. Polecamy do posłuchania!
Medina w swojej książce (1) wielokrotnie mówi, że ruch od zawsze jest związany z rozwojem, a jest tak od czasów człowieka prehistorycznego. To wtedy ludzki mózg musiał przystosować się do przetrwania w dynamicznie zmieniającym się środowisku, a więc ruch był bezpośrednio związany z przyswajaniem nowych informacji.
W metodzie Early Stage korzystamy z tej wiedzy: ruch jest jedną z naszych supermocy. Na lekcjach angielskiego w naszych szkołach proponujemy dzieciom aktywności dostosowane do ich wieku. Najmłodsi bawią się w trafianie łapkami na muchy w odpowiednie obrazki, starsi grają w czółko, rzucają miękką piłką. Wychodzimy z założenia, że siedzenie w ławce przez całą lekcję jest nie tylko nudne, ale też nieskuteczne.
I po prostu… odpoczynek!
Odpoczynek od zgiełku miasta to jedynie dodatek do atrakcji czekających na Was w tych wyjątkowych miejscach. A gdyby tak podjąć wyzwanie zwiedzenia wszystkich 23 polskich parków narodowych? 🙂
Gdziekolwiek traficie podczas tegorocznych wędrówek, nie zapominajcie o zabraniu ze sobą dobrego humoru. Życzymy Wam wielu ciekawych podróży i przyrodniczych odkryć!
Zdjęcie: Nikolaj Erema | Pexels
Źródło:
- Medina, J. (2009). Brain rules. Pear Press.