Czy wiesz, czym różni się joga dla dzieci od jogi dla dorosłych? Joga dla dzieci może wydawać się szczególnie trudna do przeprowadzenia. Jak bowiem okiełznać mały wulkan energii i skłonić dziecko do przybierania poszczególnych pozycji w spokoju i ciszy? Otóż to dosyć proste, jeśli odrobinę zmienimy zasady gry. Okazuje się wtedy, że joga została wprost stworzona dla dzieci! Joga dla dzieci różni się od dorosłej wersji przede wszystkim tym, że na początku jest dużo bardziej ruchliwa i w pewien sposób szybsza, pełna energii – podobnie jak dzieci. Na początkowym etapie stanowi jedynie formę rozrywki i sprawia dzieciom nieziemską frajdę. Stopniowo, poprzez zabawę, uczą się one poprawności i dokładności w ruchach, które wykonują. Ćwiczą także panowanie nad oddechem.
Aktywność fizyczna dzieci
Niestety, dzieci z pokolenia na pokolenie ruszają się coraz mniej i coraz rzadziej uprawiają jakąkolwiek aktywność fizyczną dla własnej przyjemności. Zamiast boisk i rowerowych wycieczek coraz częściej wybierają kanapę i kreskówki, komputer oraz tablet. Postęp technologii sprawił, że praktycznie wszystko zaczęliśmy załatwiać w sieci. Podążają za nami nasze pociechy, które nie są już w stanie wyobrazić sobie świata bez Internetu. Zamiast bawić się w berka z kolegami, ganiają awatarami… po ekranach smartfonów. Dawniej nas, czyli pokolenie obecnych rodziców, trudno było namówić na powrót z podwórka, tymczasem wielu dzisiejszym dzieciom wyjście na dwór kojarzy się z nudą i brakiem pomysłów na spędzanie czasu.
Jednocześnie nasze pociechy każdego dnia przez wiele godzin pozostają w pozycji siedzącej, w szkole lub odrabiając lekcje, by pod wieczór zasiąść do biurka i włączyć ulubioną grę komputerową lub śledzić relacje znajomych w mediach społecznościowych. Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że skutki takiego stanu rzeczy szybko okażą się opłakane. Godziny spędzane w pozycji siedzącej sprawiają, że stawy i mięśnie naszych pociech tracą elastyczność i giętkość, która powinna im towarzyszyć szczególnie w tym okresie. Jeżeli na czas nie zadbamy o aktywność fizyczną dzieci, wkrótce ortopedzi będą mieć pełne ręce roboty, lecząc wady postawy i bóle kręgosłupów przeciążanych na co dzień wymuszoną pozycją ciała.
Joga dla dzieci – dla ducha i ciała
Joga dla dzieci jest niezmiernie ciekawym rodzajem aktywności. Stanowi niejako połączenie ćwiczeń fizycznych z wyciszającym działaniem medytacji. Te cechy znacząco odróżniają jogę od ćwiczeń siłowych, gry w piłkę czy biegania. Podwójne korzyści uprawiania jogi to dobry powód, by zdecydować się na ćwiczenia w domu lub w klubie sportowym.
Joga dla dzieci wzmacnia kręgosłup
Praktykowanie jogi przez dzieci to sposób na dobrą kondycję fizyczną. Nauka płynnych, dokładnych i poprawnych ruchów oraz asan wpływa pozytywnie na postawę ciała dziecka i wzmacnia jego mięśnie. Ponadto, im wcześniej nasza pociecha rozpocznie naukę jogi, tym lepsze rezultaty będzie można obserwować. Nie bez powodu jogę poleca się w szczególności dzieciom z wadami postawy. Joga to również genialny sposób na uniknięcie problemów z kręgosłupem w dorosłym życiu. Dzięki praktykowaniu jogi dzieci stają się zdrowsze i silniejsze.
Wpływ jogi na koncentrację i uwagę
Jako aktywność fizyczną, jogę dla dzieci wyróżnia przede wszystkim korzystny wpływ na koncentrację. Jeśli maluchowi trudno jest skupić się na wykonywaniu jednej czynności, często błądzi myślami i ma tysiąc pomysłów na minutę, co utrudnia mu naukę w szkole, praktykowanie jogi może pomóc mu zapanować nad tym kołowrotkiem. Na początku z pewnością niecierpliwe dziecko będzie przerywało pozycje, rozpraszało się, a być może nawet narzekało na nudę. Dlatego też joga dla dzieci jest dynamiczna i dużo się w niej dzieje, jednocześnie jednak wciąż wymaga skupienia i koncentracji, co systematycznie i w miarę upływu czasu staje się dla dziecka coraz łatwiejsze. Następnie ta nowa umiejętność zaczyna przekładać się na inne dziedziny życia. Dziecko praktykujące jogę staje się bardziej cierpliwe i skupione.
Świadome dziecko
Praktykowanie jogi przez dzieci sprawia, że wzrasta u nich świadomość ciała. Dzięki przyjmowanym asanom i ćwiczeniom, a także systematycznym postępom, dzieci zaczynają bardziej czuć swoje ciało. Można to zauważyć chociażby po wyprostowanej sylwetce, umiejętności zachowania równowagi, czy koordynacji ruchów. Ćwicząc jogę dzieci poznają możliwości ludzkiego ciała, zauważają w sobie zmiany. To bardzo wzbogaca ich świat wewnętrzny. Nabywają świadomości swoich ograniczeń w ciele, uczą się, jak w bezpieczny sposób poszerzać własne zakresy i zaczynają zauważać, jak reaguje ich ciało w różnych sytuacjach. Kiedy dzieci praktykują jogę, zwracają uwagę również na inne osoby biorące udział w zajęciach. To uczy je świadomości drugiego człowieka, szacunku do niego i akceptacji dla jego uczuć i emocji.
Pozytywne wyciszenie
Jednym z najbardziej cenionych przez rodziców efektów praktykowania jogi przez dzieci, jest wyciszenie i spokój, którego doświadczają maluchy po zakończonych zajęciach. Fizyczne zmęczenie w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi pomaga dzieciom uzyskać stan głębokiego relaksu i uspokojenia. To też znakomita możliwość odnalezienia sposobu na szkolny stres i danie przestrzeni na ujście emocji poprzez ruch.
Na naszym kanale na YouTube znajdziesz kilka lekcji jogi dla dzieci po angielsku, którą prowadzi nasza lektorka, spełniająca się również w roli joginki – Karolina Szaturska. Yoga Stories w wykonaniu Karoliny to joga dla dzieci będąca jednocześnie wciągającą opowieścią, dzięki której dzieci dodatkowo rozwijają swoją wyobraźnię i poznają nowe słówka.
Zdjęcie: Monstera | Pexels