Dzień bez opakowań foliowych to idea, która zrodziła się w 2008 roku. Założenie jest proste — tego dnia nie używamy foliówek i nie bierzemy ich ze sklepów. Kochamy naszą planetę i też dołączamy się do Dnia bez opakowań foliowych — proponujemy zabawy z użyciem rzeczy z recyklingu oraz inne sposoby, które pomogą dziecku nauczyć się, jak dbać o planetę.
Torbę foliową jako pierwszy opatentował szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten w 1965 roku. To nie było tak dawno, a foliówka od tamtego czasu podbiła cały świat — nawet na dnie Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi, znaleziono plastikowe śmieci.
Każdego roku na świecie zużywa się ponad 60 milionów ton jednorazowych foliówek. Taka „siatka” służy średnio jej użytkownikowi przez 25 minut. Potem najczęściej staje się śmieciem. Niestety wiele tych śmieci nie trafia na wysypisko, ale do lasów, mórz i oceanów — ONZ szacuje, że w samych tylko oceanach znajduje się już 100 milionów ton odpadów. Dodajmy, że jedna torba rozkłada się od 100 do 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne.
Dzień bez opakowań foliowych — małe decyzje są ważne
Może się nam wydawać, że sami nie mamy wpływu na to, co pływa po dnie Rowu Mariańskiego lub zalega w Puszczy Amazońskiej. Tak nie jest! Każda nasza decyzja zakupowa jest ważna. Wiemy, że nie zawsze się da kupić produkt opakowany tylko w papier lub nieopakowany. Jednak wierzymy, że presja klientów sprawi, że producenci krok po kroku będą zastępować foliówki bardziej ekologicznymi alternatywami.
Uczcijmy Dzień bez opakowań foliowych
Nic nie dzieje się bez przyczyny. Dorosły człowiek nawet nie pomyśli o ekologii, pakując do foliówki banany, jeśli ktoś mu nie wyjaśnił, że dbanie o środowisko jest ważne. Doskonale wiemy, że to, co chłoniemy w dzieciństwie, procentuje w dorosłym życiu.
Nauka ekologii przez zabawę to doskonały sposób, aby uczulić młodych ludzi na ekologię. Bawiąc się z nimi rzeczami wykonanymi z recyklingu, bardzo łatwo możemy przemycać wartościowe treści. To sprawi, że w przyszłości nasze dzieci prawdopodobnie wybiorą opakowanie papierowe lub wielorazową torbę zamiast foliówki.
Zabawy na Dzień bez opakowań foliowych — upcykling i recykling
Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, która pozwala na pozyskiwanie wartościowych surowców. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.
Wykorzystajmy upcykling w zabawach z dziećmi! Na pewno macie w domu wiele zabawek, z których dzieci już wyrosły. Tym zabawkom można dać drugie życie, np. domalowując im śmieszne miny lub naprawiając. Możecie też tworzyć kolaże ze starych gazet.
Internet jest morzem pomysłów, jeśli chodzi o upcykling. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać: „upcycling kids” lub „recycling kids” i otrzymamy tysiące wyników, co można zrobić ze starych zabawek lub jak bawić się z dziećmi w ekologicznym duchu.
Gry i zabawy z użyciem rzeczy z recyklingu
W domowych warunkach można bardzo łatwo stworzyć własne wysypisko śmieci. Wystarczy do tego kilka słoików, które pomalujemy z dzieckiem w różne kolory. Każdy słoik będzie miniaturowym pojemnikiem na śmieci. Zabawa polega na wrzucaniu małych kawałków plastiku, papieru i innych śmieci, aby dziecko oswoiło się z sortowaniem.
Słoiki przydadzą się też przy przeprowadzeniu doświadczenia. Wystarczy wsypać do niego trochę piasku, położyć na piasek np. foliówkę, a na nią wysypać kolejną warstwę piasku. Tak przygotowany słoik odstawiamy na półkę i obserwujemy, czy foliówka zacznie się rozkładać. To jasno pokaże dziecku, jak długi jest to proces.
Obejrzyj bajkę w Dzień bez opakowań foliowych
Upcykling i recykling to nie tylko wykorzystywanie zużytych zabawek, czy przedmiotów, ale też wspólne oglądanie bajek. Kreskówka „Eko-Patrol (Segregacja śmieci)” powstała w ramach Inicjatywy „Po Stronie Natury” w 2018 roku. Opowiada o podstawowych zasadach segregacji odpadów. Bohaterami są sówka Pola, pies Urwis i kotka Tola, którzy, podróżują po świecie i mają przygody związane z ekologią.
Jeden z odcinków Ulicy Sezamkowej również opowiada o sortowaniu śmieci i uczy proekologicznych zachowań. To też dobra okazja, aby ćwiczyć z dzieckiem angielski i osłuchiwać się z językiem.
Serwis Tup Tup Tup powstał z myślą o szerzeniu idei zrównoważonego rozwoju. Nauczyciele i rodzice znajdą tu całą masę bajek zachęcających do ekologicznego stylu życia. Są też propozycje zabaw i eksperymentów oraz ciekawe materiały dydaktyczne.
Książki też pomogą świętować Dzień bez opakowań foliowych
Jakiś czas temu pisaliśmy o nauce ekologii po angielsku. Wymienialiśmy tam szereg książek, które nie tylko pomogą przyswoić nowe słówka, ale uczulą dzieci na problemy otaczającego ich świata. Wspólne czytanie książek to doskonały impuls do rozmowy, która może zwiększyć świadomość ekologiczną dziecka. Rodzice też mogą się wiele dowiedzieć.
Ekologia — to brzmi kreatywnie
Najwspanialszą rzeczą w ekologii jest to, że pobudza ona ludzi do kreatywności i działania. Jeśli chcemy pomóc dziecku zrozumieć, że dbanie o planetę jest ważne, to mamy całą gamę możliwości. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
Możemy kupować tylko ekologiczne zabawki, a przy okazji tłumaczyć dziecku, dlaczego to takie ważne. Innym pomysłem są zabawki z ekologicznej tektury, które nie tylko pomagają dbać o środowisko, ale pozwalają na wspólną zabawę w czasie składania zabawki. Na pewno pouczające będzie wspólne wysypywanie śmieci i sortowanie ich do odpowiednich pojemników.
Think Earth! z Early Stage
Rozmawianie z dzieckiem o ekologii oraz zabawy z użyciem rzeczy z recyklingu to doskonała metoda nauki języka angielskiego. Nie tylko uświadamiamy dzieci, jak ważne jest dbanie o środowisko, ale przemycamy nowe słówka.
Dla tych, którzy potrzebują więcej inspiracji, stworzyliśmy platformę Think Earth! — miejsce, w którym są piosenki, ciekawe linki, wiadomości, zabawy, gry, a nawet karaoke w tematyce dbania o planetę.
Tekst: Beata Wysocka
Zdjęcie z nagłówka: Brian Yurasits — Unsplash.