Przed Tobą długo wyczekiwany urlop z rodziną. Dni do wyjazdu możesz policzyć na palcach, dlatego już zaczynasz kompletować walizkę. Jeśli zastanawiasz się, które rzeczy warto zabrać na wakacje z dzieckiem, oto lista naszych 7 niezbędnych rzeczy na rodzinny wyjazd! Stworzyliśmy również specjalne, wakacyjne listy PDF na wakacje z dzieckiem. Będą pomocne podczas pakowania.
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Dobry krem z filtrem!
Bez względu na to, czy jedziesz nad morze, jezioro, w góry czy do miasta, krem z filtrem to obowiązkowy punkt na wakacyjnej liście. Promienie słoneczne działają cały rok (również zimą, nie zapominajmy o tym!), z mniejszą lub większą intensywnością, a o ich negatywnym wpływie na skórę mówi się od lat.
Aby uniknąć poparzeń, wysuszenia i podrażnienia delikatnego naskórka dziecka, stosuj krem przed każdym wyjściem na dwór. Podczas dużej ekspozycji na słońce, powtarzaj czynność nawet co godzinę. Wybieraj wysokiej jakości preparaty o naturalnym składzie. Zaopatrz się również w balsamy po opalaniu, które nawilżą i odżywią napiętą, zaczerwienioną skórę.
Co zabrać na wyjazd? Apteczka na wakacje z dzieckiem
Niektórzy twierdzą, że zabieranie ze sobą lekarstw na wakacje jest proszeniem się o chorobę. Kto ma dziecko, wie jednak, że z apteczką czy bez, infekcja może przydarzyć się w każdym, zwłaszcza najmniej spodziewanym momencie. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie podstawowy zestaw „naprawczy”.
Apteczka na wakacje z dzieckiem:
-
- lek przeciwgorączkowy/przeciwbólowy,
- elektrolity w razie zaburzeń jelitowych (zmiana wody nierzadko powoduje biegunki lub wymioty),
- preparat na ukąszenia,
- maść na podrażnienia (otarcia, odparzenia – od butów, bielizny itd.),
- plastry, opatrunki,
- wodę utlenioną (rany, skaleczenia),
- wapno albo lek na alergię
- i oczywiście, jeśli dziecko na stałe przyjmuje leki, odpowiedni ich zapas.
Co zabrać na wakacje z dzieckiem – plecak na „wszystko”
Woda, przekąski, chusteczki nawilżane, ubranie na zmianę, jakaś zabawka, okulary – wyjście z maluchem, ale i starszakiem zwykle wiąże się z noszeniem różnych rzeczy… przez rodzica. Nawet jeśli dziecko twierdzi, że będzie niosło swoją butelkę z wodą lub ukochanego pluszaka, po kilkunastu metrach, i tak to mama lub tata przejmują wszystkie przedmioty. Warto zaopatrzyć się w większy plecak lub wygodną torbę, która pomieści te bardziej, jak i mniej potrzebne elementy wakacyjnej wyprawki.
„Bolą mnie nogi” – czyli weź ze sobą wózek lub hulajnogę
Miejsce, w którym będziesz spędzać urlop, jest nieco oddalone od plaży, szlaków czy głównych atrakcji turystycznych, które zamierzasz zaliczyć, ale Twoje dziecko nie ma wprawy w pieszych wycieczkach? Pomyśl o wózku (nawet przy nieco starszych dzieciach wózek spacerowy może dobrze się sprawdzić – to także świetny transporter dla parawanów, ręczników, piłek, wiaderek na plażę i innych akcesoriów), hulajnodze lub innym sprzęcie do przemieszczania się, aby w połowie drogi nie zawracać do hotelu z „najbardziej bolącymi nogami pod słońcem”.
Zobacz też:
Na górskie wędrówki możesz zabrać nosidło (jeśli nie posiadasz, możesz je wypożyczyć), które posłuży rodzicom niemowlaków, jak i kilkulatków. W sklepach dostępne są modele będące w stanie udźwignąć nawet do 30 kg. To świetna opcja, gdy dziecko trochę się zmęczy i potrzebuje kilkunastominutowego odpoczynku, a Ty nie chcesz robić dłuższego postoju.
Zobacz też:
Co zabrać na wakacje z dzieckiem w Polsce? Przygotuj ubrania na każdą pogodę!
Nawet jeśli pogodę na wakacje macie już zamówioną, może okazać się, że zamiast pięknego, lipcowego słońca, pada wyłącznie pachnący latem deszcz. 😉 Lamentowanie nad złymi warunkami atmosferycznymi niczego nie zmieni. Warto pomyśleć o takiej ewentualności już w trakcie pakowania i po prostu wziąć ze sobą odpowiednie ubrania. Kalosze i peleryna lub płaszcz przeciwdeszczowy może nie brzmią zbyt urlopowo, ale mogą uratować sytuację. W końcu nie ma złej pogody, aby bawić się świetnie – są tylko nieprzygotowani turyści! Dla kontrastu – nie zapomnij także o chustkach i czapkach na głowę oraz prawdziwych (nie takich z supermarketu czy stojaka) okularach z filtrem UV.
Nasze inspiracje na wycieczki z dziećmi po Polsce:
-
- Parki narodowe w Polsce – czyli pomysł na rodzinny spacer
- Zabawy na plaży – 10 pomysłów
- Najpiękniejsze ogrody pałacowe w Polsce – Łazienki, Moszna, Arkadia
- Trasy rowerowe z dziećmi
- Atrakcje dla dzieci – Warszawa
- Park Bajka w Błoniu koło Warszawy
- Wycieczki z dziećmi – pomysły na weekendowe wypady
- Bieszczady z dziećmi – atrakcje, które warto zobaczyć
- Weekend z dziećmi – wycieczka do Parku Romantycznego w Arkadii
- Zielenica — wypad na weekend wśród drzew
- Magiczna wycieczka do Cieszyna z Agatą Romaniuk, czyli „Kocie ścieżki i dwa brzegi”
- Baśniowe Sady Klemensa — rodzinny park rozrywki w stylu slow
Rozrywka na wakacjach, czyli zabawki, przybory do rysowania i gry planszowe
O tym, że dzieci szybko się nudzą, chyba nie musimy nikomu przypominać. Dlatego nawet na świetnie zorganizowane wakacje z dzieckiem dobrze jest wziąć kilka rzeczy, które pomogą wypełnić wolny, poobiedni czy przedwieczorny czas. To także koło ratunkowe w trakcie wspomnianej wyżej niepogody. Rodzinna gra planszowa, ulubione zabawki, paczka klocków Lego, nowe kolorowanki, kredki, wakacyjne książeczki czy skakanka – wyposaż się w lubiane przez Twoje dziecko przedmioty. Jeżeli nie będzie potrzeby ich wyciągać, tym lepiej. Będzie to świadczyło o aktywnie spędzonym czasie i przyjaznej pogodzie!
Świetnym pogromcą nudy – czy to w dłuższej trasie, czy w wyjątkowo deszczowe popołudnie – są zajęcia plastyczne. Sprawdź nasze kolorowanki do nauki angielskiego do wydruku: ⤵️
Zobacz też:
Wakacje z dzieckiem: czy zabierać ze sobą tablet?
Kosmetyki z filtrem, zestaw pierwszej pomocy, wózek, nosidło, plecak, odpowiednia garderoba, planszówki i zabawki. Czy o czymś zapomnieliśmy? Tablet? 🙂 Mimo że ułatwia niektórym wytrzymanie długich tras, może warto zrezygnować z tego typu rozrywek już na miejscu i zrobić sobie rodzinny detoks od bajek, gier i mediów społecznościowych? A zamiast tego, przypomnieć sobie gry i zabawy bez prądu znane z dzieciństwa, które wypełniały nasz wolny czas, gdy byliśmy mali i przekazać je dzieciom? Wspólne nudzenie się, budowanie zamków z piasku, zbieranie patyków na szlaku czy granie w karty może być dobrą okazją do ważnych i tak potrzebnych (w dzisiejszej zdalnej rzeczywistości) rozmów.
Zobacz też:
Wakacyjna lista rzeczy do zabrania
Aby ułatwić Ci pakowanie, przygotowaliśmy wakacyjne listy do pobrania! Są dwie – jedna przydatna w spakowaniu dziecka na obóz, druga posłuży do pakowania na wspólny rodzinny wyjazd. Możesz włożyć ją też do bagażu dziecka, aby mieć pewność, że pociecha niczego nie zapomni podczas pakowania przy wyjeździe z ośrodka.
Zobacz też: