Za oknem deszcz i wiatr, mimo że wiosna w pełni? Nie ma mowy o wyjściu na plac zabaw lub rowery czy o grze w piłkę. Dzieciaki nie potrafią usiedzieć w miejscu, a za uszami słyszysz co chwilę: „nudzi mi się”. Nie spisuj weekendu na straty – zagraj ze swoimi pociechami w coś fajnego! Przygotowaliśmy 6 propozycji na rodzinne gry planszowe, które uczą i gwarantują świetną zabawę.
Rodzinne gry planszowe dla najmłodszych: Chińczyk
Niektórzy mogą twierdzić, że chińczyk to przeżytek i jest wiele gier o wiele atrakcyjniejszych niż planszówka sprzed ponad 100 lat. Owszem, na rynku powstaje mnóstwo świetnych planszówek, ale chińczyka warto znać i od niego zacząć przygodę z grami. Dlaczego? Choć stworzony tak dawno temu, pozwala łatwo opanować podstawowe zasady współzawodnictwa, wprowadza w świat matematyki i uczy logicznego myślenia. Rzucanie kostką, liczenie kropeczek, a potem prowadzenie swoich pionków do domku, spodoba się już 3-4 latkowi. Aby zachęcić niecierpliwego malucha do gry, możesz wybrać chińczyka w wersji z ulubionymi postaciami z bajki, np. „Psi Patrol”, „Strażaka Sama” lub po prostu z pionkami-ludzikami (w sklepach dostępne są drewniane plansze ze zwierzątkami, piratami itp.). Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy.
Rodzinne gry planszowe dla najmłodszych: Grzybobranie
Chodzenie na grzyby to świetna atrakcja dla całej rodziny. Obcujemy z naturą, słuchamy śpiewu ptaków, wyciszamy się, a przy okazji szukamy leśnych skarbów. A gdyby tak przenieść to wszystko na planszę? Czemu nie! Grzybobranie jest grą znaną od lat, a wśród maluchów budzi wciąż niezwykłe emocje. Zbieranie grzybków do swojego koszyczka jest ekscytujące (nie tylko podczas leśnego spaceru)! Proste zasady rywalizacji sprawiają, że dzieci chętnie uczestniczą w grze, a do tego uczą się podstaw matematyki i przyrody. Każdy z graczy ma swój pionek i koszyczek, do którego zbiera grzybki. Kiedy trafi na muchomora, nie zrywa go (przecież jest trujący), ale w zamian oddaje zebranego już prawdziwka lub borowika (w trakcie gry możesz nauczyć dzieci nazw grzybów). Kto dotrze do końca ścieżki i zbierze najwięcej grzybów, ten wygrywa! W grze uczestniczyć może od 2 do 4 osób.
Rodzinne gry planszowe dla dzieci w wieku szkolnym: 5 sekund
Zwinność, szybkie kojarzenie, skupienie – te trzy cechy z pewnością potrzebne będą do rodzinnej gry planszowej w „5 sekund”! To świetna propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, rozwijająca wyobraźnię, zasób słów oraz spryt. Możemy w nią grać zarówno z pomocą planszy, jak i bez. To daje nam nieograniczone wręcz możliwości zabawy – w domu, w podróży albo na wakacjach.
Jakie są zasady? Gracze rozstawiają planszę i ustawiają swoje pionki na punkcie startowym. Każdy po kolei losuje pytanie z puli ponad 700 wyzwań i stara się na nie poprawnie odpowiedzieć. Ma na to tylko pięć sekund! Odmierza je specjalna klepsydra z sygnałem dźwiękowym i mini-kuleczkami. Wszystkie pytania skupiają się na podobnym schemacie, np.: „Wymień trzy rzeczy zaczynające się na literę H”. Jeśli gracz udzieli złej odpowiedzi lub nie zdąży w ciągu pięciu sekund, pytanie przechodzi na następną osobę. Odpowiedzi na to samo pytanie nie mogą się jednak powtarzać. Jeśli podołasz temu wyzwaniu, możesz przejść pionkiem na następne pole, zbliżając się do mety. Wygrywa najszybszy. Jeśli jesteśmy w trasie, planszę możemy narysować na kartce, a pionki wykonać z zakrętek od butelek. Pytania? Możemy wymyślać sami! Czas? Wystarczy liczyć do pięciu na głos. Zabawa i emocje gwarantowane!
Rodzinne gry planszowe dla dzieci w wieku szkolnym: Szachy
Przez moment nieco zapomniane, jednak m.in. dzięki serialowi „Gambit Królowej” znów odzyskują swój blask. Szachy, bo o nich oczywiście mowa, to klasyka wśród gier planszowych, ale i dyscyplina sportowa. Pozwalają ciekawie spędzić czas, a przy okazji uczą samodyscypliny, rozwijają myślenie strategiczne, koncentrację i umiejętności arytmetyczne oraz intelektualne. Dzięki swojej wyjątkowej formule każdy ma równe szanse. Niejednokrotnie to dzieci, dzięki świetnej analizie i szybkiej reakcji na zmianę taktyki, potrafią kłaść dorosłych na łopatki. Szachy to przykład ponadczasowej, rodzinnej gry planszowej, która łączy pokolenia i nigdy się nie nudzi!
Dla nastolatków i dorosłych: Monopoly
Kolejny klasyk wśród gier, kolejny z wieloletnią historią. Monopoly została wymyślona w USA przez Elizabeth Magie i opatentowana już w 1935 roku. Handel nieruchomościami, obracanie dużymi kwotami, szybkie wzbogacanie się, ale też możliwość zbankrutowania – to wszystko daje nam Monopoly. Nasz sukces zależy od udanych inwestycji i przemyślanych transakcji. Gra wzbudza ogromne emocje, rozwija zdolności analityczne oraz pokazuje, na czym polegają inwestycje i związane z nimi ryzyko. Przeznaczona jest dla 2-4 osób (można tworzyć zespoły!), idealna na długie, deszczowe popołudnia.
Dla całej rodziny: Scrabble
Wybierasz się na wakacje z nastolatkiem? A może chcesz odciągnąć go od gry na konsoli? Jest coś, co sprawi, że będzie chciał spędzać z Tobą więcej czasu. Scrabble to rodzinna gra planszowa, w której liczy się każde słowo. W podstawowej wersji musicie wymyślać powiązane ze sobą wyrazy i układać je na planszy w sposób przypominający krzyżówkę. Słowa należy ułożyć z wylosowanych wcześniej płytek, na których znajdują się litery o różnej wartości punktowej. Niektóre pola na planszy są premiowane, dlatego wyzwaniem dla gracza jest układanie wyrazów właśnie na nich. Wygrywa ten, kto za ułożone słowa zdobędzie najwięcej punktów. Scrabble jest ponadczasową propozycją dla młodzieży i dorosłych, wymagającą koncentracji, szybkich skojarzeń i dużego zasobu słów. Co ciekawe, zasady możecie modyfikować według własnego pomysłu, wymyślając np. tematykę skojarzeń (jak tworzenie słów wyłącznie z kategorii jedzenie, sport, zabawa).
Planszówki to idealny sposób na wspólne spędzanie czasu łączące w sobie naukę i zabawę. Warto sięgać po nie jak najczęściej – nie tylko w deszczowe dni 🙂
Zdjęcie: Folu Eludire | Unsplash