Trudno o rodzica, który by nie miał w telefonie zdjęć swojego dziecka. A jeśli nasza pociecha jest już w wieku nastoletnim, pewnie sama uwiecznia na fotografiach swoje życie. Wykorzystajmy zdjęcia do nauki języka angielskiego w domu! Jak? Zapraszamy do lektury.
Nauka angielskiego w domu – nazywanie obiektów na fotografii
Najprostszym pomysłem jest oczywiście nazywanie po angielsku przedmiotów czy postaci, które pojawiają się na zdjęciu. Poproś o podanie kolorów, przymiotników, liczb – w zależności od poziomu dziecka. Zawsze znajdziesz coś, co da się powiedzieć po angielsku. Dzięki takiemu nazywaniu dziecko widzi, że angielski jest żywym językiem, którego znajomość się przydaje. Tę zabawę możesz poszerzyć o wersję ‘memo’ – pokazujesz zdjęcie przez parę sekund, zadajesz związane z nim pytania, następnie odkładasz telefon i sprawdzasz, co zapamiętało dziecko. Pamiętaj, aby zabawa nie przerodziła się w test! W nagrodę zamieniacie się rolami!
Nauka angielskiego w domu – zgadywanki
Zakryj palcem lub kawałkiem papieru część zdjęcia, ewentualnie wytnij dziurkę w kartce, którą przykryjesz zdjęcie. Dziecko zgaduje, co znajduje się na zdjęciu. Dla starszaka interesującym wyzwaniem może być opowiedzenie, co dzieje się na niewidocznej części zdjęcia. Takie ćwiczenie pozwala nie tylko usprawniać mówienie po angielsku, ale także ćwiczy wyobraźnię i myślenie przyczynowo-skutkowe oraz umiejętność wnikliwej obserwacji i analizy. Staraj się nie poprawiać dziecka. Twoim celem jest je „rozgadać”, zachęcić do mówienia, usprawniać jego płynność poprzez zaoferowanie ciekawego materiału. Na pełną poprawność niech postawią nauczyciele.
Język angielski w domu – anegdoty
Starszakom na pewno przypadnie do gustu opowiadanie o sytuacjach ze swojego życia. Niech pokażą wybrane zdjęcie ze swojego telefonu i opowiedzą o nim.
Co działo się przed zrobieniem zdjęcia, co nastąpiło chwilę później?
Jakie uczucia towarzyszyły tej sytuacji, co w niej rozśmieszyło, przeraziło, zadziwiło?
Dlaczego wybrałeś/aś właśnie tę sytuację?
Kto robił zdjęcie, kto na nim pozuje?
Czy zdjęcie jest naturalne czy zostało zaplanowane?
Zadaj pytania nawet w języku polskim i poproś dziecko o odpowiedzenie na nie w języku angielskim. Nie ma znaczenia, jak dobrze znasz angielski – nie chodzi o to, aby dziecko poprawiać. Zamiast tego zachwycaj się jego zasobem słownictwa i długością wypowiedzi. Wartością dodaną tego pomysłu jest wzmacnianie relacji z dzieckiem. Być może dowiesz się ciekawych rzeczy o swojej pociesze, może także podzielisz się podobnym doświadczeniem. Dziecko poza ćwiczeniem płynności mówienia, widzi, że pokonuje trudne wyzwanie, stawiając poważne kroki w niełatwej sztuce story-tellingu ☺
Kontrowersje – wymagana znajomość języka angielskiego
Nic tak nie zachęca nastolatków do rozmowy, jak trudne tematy. Mózg nastoletniego dziecka pracuje w tym okresie szczególnie intensywnie nad formowaniem tożsamości. Niezależność, własne poglądy i wartości potrzebują wykrystalizować się np. dzięki rozmowom, debatom i dyskusjom.
Znajdź w internecie kontrowersyjne zdjęcia (które jednak nie przekraczają Twoich granic) i zapytaj o opinię dziecka. Polecam do takich dyskusji sztukę Banksy’ego, grafitti, reklamy społeczne, fotografie z takich konkursów jak World Press Photo oraz zdjęcia z prasy.
Nie trzeba się do tego pomysłu specjalnie przygotowywać. Czytając artykuł w ulubionym tygodniku, przejrzyj zamieszczone w nim zdjęcia. Jeśli nasunie Ci się coś nieoczywistego do przedyskutowania, zapytaj o to swojego nastolatka. Zwróć uwagę, aby nie oceniać wypowiedzi, mówić dużo mniej niż dziecko, słuchać aktywnie i zadawać pytania otwierające do kontynuacji wypowiedzi lub dialogu.
Nauka angielskiego w domu – zwariowane połączenia
To zadanie dla dzieci z dość dobrą znajomością angielskiego. Polega ono na tym, że pokazujesz dziecku dwa zdjęcia, które nie mają ze sobą za dużo związku np. zdjęcie psa i siebie na wakacjach. Dziecko musi znaleźć połączenie – np. The dog is happy and mum is happy. Na początku dawaj bardziej oczywiste fotografie, utrudniaj zadanie, jeśli widzisz, że dziecko świetnie sobie z nim radzi. Potem zamiana ról – wtedy znajomość angielskiego wymagana jest również od Ciebie.
Pamiętaj, że Twoim zadaniem jest wzmacnianie motywacji do nauki, zwiększanie pewności w angielskim Twojego dziecka i pozytywne docenienie jego wysiłku. Nie skupiaj się na błędach, próbuj jak najlepiej słuchać, wspierać i zachwycać się umiejętnościami dziecka! Powodzenia w zabawie ze zdjęciami 🙂
Beata Wysocka