Zabawki edukacyjne przykuwają uwagę dziecka jednocześnie pozytywnie wpływając na jego rozwój. To nie przedmiot, którym dziecko zajmie się wyłącznie na chwilę, a zabawka, do której szkrab wraca, rozwijając swoje umiejętności stosownie do wieku. Jaką zabawkę edukacyjną wybrać, aby służyła jak najdłużej i wpływała pozytywnie rozwój malucha? Czy wszystkie zabawki edukacyjne są bezpieczne dla dzieci? Zapraszamy Was w podróż do świata mądrych zabawek!
Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę edukacyjną dla kilkulatka?
Niezmiernie ważne jest, aby wybrać zabawkę, która zaciekawi malucha. Postaraj się dopasować ją do preferencji dziecka. Twój smyk uwielbia zwierzątka? Wybierz zabawkę z tym motywem. Woli rozmawiać o kosmosie? Spraw mu model układu słonecznego, który przyozdobi sufit w dziecięcym pokoju. Drugim, ważnym aspektem, który nie powinien być obojętny żadnemu rodzicowi, jest bezpieczeństwo dziecka. Zwróćmy uwagę na to, czy elementy zabawki nie są zbyt małe i maluch nie zrobi sobie nimi krzywdy, nie połknie, czy nie zakrztusi się nimi oraz czy zabawki wykonane są z ekologicznych, bezpiecznych komponentów. Wiele się słyszy o toksycznych farbach czy lakierach stosowanych przy produkcji zabawek nawet dla najmłodszych dzieci. Sprawdź więc, czy wybrana przez ciebie zabawka ma certyfikat bezpieczeństwa CE. Jeśli tak, możesz być spokojny o swoje dziecko.
Zabawki edukacyjne dla najmłodszych
Dla najmłodszych pociech polecane są pluszaki z różnymi przyciskami. Po ich naciśnięciu zabawka zadaje pytania, zaczyna świecić, odgrywa muzykę i niejednokrotnie zadaje pytania. Maluch może przyswoić wiele podstawowych informacji jak kształty, kolory, czy podstawowe nazwy rzeczy, zwierząt i przedmiotów codziennego użytku. Takie zabawki mogą jednocześnie służyć jako przytulanki dla najmłodszych dzieci.
Zabawki edukacyjne rozwijające wyobraźnię dziecka
Najpopularniejszą zabawką dla dzieci w wieku przedszkolnym i nie tylko są puzzle. Ilość elementów i złożoność obrazka powinny być odpowiednie do wieku, żeby maluch nie zniechęcił się i nie poddał za wcześnie. Bardzo ważne jest, aby na początku drogi malucha z puzzlami towarzyszyć mu w ich układaniu. Jest to bardzo dobra zabawa dla dziecka oraz wspólne, kreatywne spędzanie wolnego czasu. Gotowy obrazek możecie oprawić w ramkę i powiesić na ścianie lub postawić w widocznym miejscu.
Inną, bardzo użyteczną zabawką, która może służyć naszemu maluchowi długie lata są drewniane klocki. Dziecko może z nich układać wiele różnych budowli i konstrukcji. Na początku z pewnością zacznie od układania prostej wieży z klocków. Dziecko największą radość czerpać będzie z burzenia własnych układanek. Niewątpliwym atutem drewnianych klocków jest to, że są ekologiczne i tworzone z naturalnych materiałów, co sprawia, że są bezpieczne dla malucha.
Zabawki edukacyjne wpływające na koncentrację u dziecka
To szereg gier planszowych, w których maluch rzuca kostką, porusza się pionkiem i wykonuje różnego rodzaju polecenia prowadzące go do mety. Wielu producentów proponuje czytanie różnych historyjek w trakcie grania, co właśnie wpływa na koncentrację u malucha. Uczestnicząc w grze wraz z maluchem przyczyniamy się do nauki zdrowej rywalizacji i miło spędzamy czas.
Drugim rodzajem zabawek edukacyjnych, ćwiczących koncentrację u dziecka, są kolorowe koraliki o różnych kształtach i wielkościach, które trzeba nawlec na nitkę. Warto pokazać dziecku, jak ułożyć z nich barwny wzór. Dziecko będzie musiało ułożyć na nitce koraliki w określonej sekwencji. Oprócz koncentracji dziecko ćwiczy dodatkowo umiejętności manualne i cierpliwość. Dopasuj rozmiar koralików do wieku dziecka, aby zabawa była dla niego bezpieczna.
Zabawki, których celem jest ćwiczenie pamięci u malucha
Kto z nas nie zna ponadczasowej gry „Memory”? Znajdziemy ją w różnych wariantach, dopasowanych do wieku graczy. Dla kilkulatków wybierz grę z mniejszą liczbą obrazków. Możesz zdecydować się na przykład na Memory w zwierzątka, które dziecko nauczy się nazywać. Dodatkowo możecie przy każdej turze zadawać pytania, takie jak „Jaki kolor ma hipopotam?”, „Czy wąż ma nogi?” itp. Zagrajcie w Memory po angielsku, a Twoja pociecha szybko przyswoi nowe słownictwo.
Zabawki edukacyjne dla małego naukowca
Robot solarny, małe laboratorium chemiczne czy zabawkowy mikroskop to zabawki, które ucieszą dociekliwe, ciekawe świata dzieci. To świetny sposób na zarażenie dziecka pasją do nauki. Być może w Twoim domu rośnie przyszły odkrywca, lekarz lub konstruktor? Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci objaśniają im świat pokazując, jak działają prawa fizyki i mechaniki, umożliwiając bezpieczne eksperymentowanie i badanie zjawisk. To wspaniała zabawa nie tylko dla dzieci!
Lubicie łączyć naukę i zabawę? Sprawdźcie koniecznie nasz wpis o grach do nauki angielskiego 🙂
Have fun!
Zdjęcie: Yan Krukov| Pexels