Zabawa angielskim, czyli kilka sposobów na wykorzystanie gier i zabawek do powtarzania języka angielskiego.
Jesień to piękna pora roku, ale czasem pada deszcz lub jest tak zimno, że nie chce się wyjść z domu. Wtedy zabawa angielskim będzie fantastycznym sposobem na wspólne spędzanie czasu z dziećmi. Równie ważne będzie powtarzanie wiedzy z języka.
Za oknami jesień — jeszcze trochę słoneczna, ale już ubarwiona deszczowymi akcentami. Coraz częściej pojawia się ochota, aby zaszyć się w domu i nie wychodzić z niego do wiosny. „W czasie deszczu dzieci się nudzą…” — mówią słowa znanej piosenki. Pokażę Ci dziś, że wystarczy kilka sprytnych tricków, aby słowa tej piosenki nie miały odniesienia do Twojej domowej rzeczywistości. Oto kilka prostych zabaw z językiem angielskim, do których możesz wykorzystać łatwo dostępne zabawek i gry.
Zabawa angielskim — kręgle
Na pewno masz w domu zabawkowe kręgle. Jeśli przeszła Ci przez głowę myśl, że trzeba je wyrzucić albo oddać innym dzieciakom — powstrzymaj ją. Takie proste zabawki to doskonałe pomoce naukowe, zachowaj je jak najdłużej! Rozstaw kręgle, pod każdym z nich jest słowo do przeczytania/obrazek do nazwania po angielsku.
Obrazki mogą być narysowane przez dziecko, możesz też znaleźć ich mnóstwo w internecie lub wykorzystać kolorowanki albo stare książeczki, które już przeczytaliście wiele razy. Dziecko zbija kulą kręgle, następnie nazywa obrazki lub czyta słowa spod kręgli, które zbiło. Słyszysz już radość i śmiech po zbiciu kolejnych kręgli? Zabawa angielskim wchodzi na zupełnie inny poziom!
Zabawa angielskim — Zwierzaki Bystrzaki
Macie grę „Zwierzaki Bystrzaki” na swojej półce? Jeśli nie, to pędź do sklepu! Wydatek rzędu 30-40 zł realnie przełoży się na radość Twojego dziecka z nauki. Ta gra ma wiele prostych wariacji. Obrazki i żetony mogą się przydać do nazywania zwierząt, podawania ich kolorów czy opowiadania o tym, jak wyglądają. Podstawowa wersja gry to odkrywanie kart ze zwierzętami i jak najszybsze dopasowanie żetonów z takim samym zwierzęciem do odpowiedniego miejsca na dużym plakacie. Możesz poprosić dziecko, aby w trakcie gry używało angielskich słów, które chcesz ćwiczyć. Zachęcaj do wypowiadania nazw po angielsku, jeśli nie będzie na to gotowe, nie naciskaj. Najważniejsza jest dobra zabawa angielskim i wspólnie spędzony czas!
Możesz też grać z użyciem kart w angielskie memo (łączenie w pary tych samych obrazków z wypowiadaniem ich nazw po angielsku). Dzieci w różnym wieku uwielbiają też grać w „snap”. W tej wersji w talii kart układasz obrazki w taki sposób, aby co kilka kart pojawiała się po sobie para takich samych obrazków. Następnie odkrywasz kartę po karcie. Kiedy gracz zauważy, że bezpośrednio po sobie pojawiły się dwa takie same obrazki, ma za zadanie jak najszybciej klepnąć stos kart i krzyknąć „Snap!” (lub inne angielskie słowo). Kto pierwszy, ten lepszy!
Zabawa angielskim — miś lub inna maskotka
Twoje dziecko ma ukochanego misia lub inną przytulankę? Czemu nie wykorzystać zabawy z nią do przemycenia ćwiczeń na Present Simple? Zachęć dziecko do opowiedzenia o dniu misia, nazwania części jego ciała. Możecie też przebierać misia i zastanowić się, czy chciałby być pilotem, mechanikiem, kucharzem?
Zanim się zorientujecie, powtórzycie wszystkie angielskie nazwy zawodów. Możecie też misiowi wydawać komendy ‘sit down’, ‘stand up’ i układać go w odpowiadających komendom pozycjach. Ciekawe, czy będzie posłuszny czy raczej zamieni się w niesfornego żartownisia? Opowiadanie o dniu misia czy o jego częściach ciała jest na pewno bardziej motywujące niż powtarzanie opisu swoich codziennych czynności czy nazywanie części ciała na obrazku w książce.
Zabawa angielskim — tarcza z rzepami lub rzutki
Przy pomocy tej gry dzieci mogą ćwiczyć nie tylko wymowę angielskich nazw liczebników 10-100. Do każdego numeru możesz przyporządkować polecenie np. związane z czynnościami (sit down, clap your hands and touch your nose), ale i językowe (wymień 3 kolory po angielsku), dziecko wykonuje polecenie lub zadanie, którego numer trafiło swoją piłką czy rzutką. Teraz Twoja kolej!
Pamiętaj, że dziecko najchętniej zaangażuje się w zabawę, kiedy będzie widziało, że Tobie się podoba. Klaszcz, skacz, krzycz, ciesz i smuć w zależności od wyników. Pobudzisz w ten sposób emocje dziecka i sprawisz, że wiedza zostanie z nim na dłużej, bo będzie się zawsze bardzo pozytywnie kojarzyła.
Zabawa angielskim — 5 sekund
Gry „5 sekund” nie trzeba przedstawiać miłośnikom gier planszowych. Jeśli nim jeszcze nie jesteś, a zagrasz raz w tę grę, od razu się nim staniesz! Gra dostępna jest na sklepowych półkach w wielu różnych wariantach. Ja dziś pokazuję jej kieszonkową wersję. Każda wersja zawiera jednak specjalny czasomierz, który może służyć do ciekawej powtórki angielskiego. Wystarczy podać zadanie językowe np. wymień 4 angielskie nazwy przedmiotów znajdujących się w domu, opisz sofę za pomocą 3 przymiotników w języku angielskim, podaj 3 czasowniki w czasie przeszłym itd. Nastawiamy czasomierz i czekamy na odpowiedź dziecka. Taka gra bardzo aktywizuje, a zabawa angielskim staje się jeszcze przyjemniejsza.
Uwaga — ekscytacja sięga zenitu! 🙂
Czy piosnka Kabaretu Starszych Panów nadal pobrzmiewa w Twojej głowie? Mam nadzieję, że tylko jako zabawny przerywnik Waszych językowych gier i zabaw. Deszczowe jesienne wieczory mogą być pełne frajdy, śmiechu i kreatywnej zabawy angielskim.
Pamiętaj, że zapisując dziecko do Early Stage również dasz mu szansę nauki języka przez zabawę.
Autor: Beata Wysocka