Trening mózgu to wszelkiego rodzaju aktywności mające na celu poprawę koncentracji, ułatwianie zapamiętywania i kojarzenia faktów czy sprawnego wyciągania wniosków. Wszystkie czynności, które się w tym celu wykonuje, są oczywiście uzależnione od wieku dziecka oraz jego indywidualnego rozwoju psychoruchowego. Możliwości jest wiele, a im są bardziej wymagające, tym więcej dziecko się uczy. Jakiego rodzaju zadania możemy zaproponować naszym pociechom? W jakie zabawy powinny bawić się dzieci, z korzyścią dla synchronizacji półkul mózgowych oraz rozwoju tego niezwykłego organu?
Przykłady ćwiczeń na synchronizację półkul mózgowych
Jest wiele ćwiczeń i zadań mających na celu prawidłowe współdziałanie półkul mózgowych. Na ogół są to czynności, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo skomplikowane. Angażują wiele mięśni, wymagają zręcznych ruchów oraz koncentracji. Jednak, gdy stają się już wyuczone, dziecko wykonuje je automatycznie.
Trening mózgu – żonglowanie
Doskonałym przykładem zajęć rozwijających mózg jest żonglowanie. Choć oglądając pokazy cyrkowe możemy mieć wrażenie, że to niezmiernie trudne zadanie, żonglowanie jest umiejętnością, którą można wyćwiczyć systematycznymi ćwiczeniami. Jak rozpocząć przygodę z żonglowaniem?
Na pewno dobrze jest zacząć od kupienia dziecku kolorowych, miękkich piłeczek. Można też wykorzystać małe owoce, takie jak mandarynki lub jabłka, choć w tym przypadku nasze „narzędzia” mogą szybko ulec zniszczeniu. Już próby podrzucania i ich łapania będą miały pozytywny wpływ na koordynację ruchu i pobudzanie pracy mózgu. Jeśli dziecko będzie wystarczająco wytrwałe, może okazać się, że opanuje i pokocha tego rodzaju ćwiczenia, a ten rodzaj treningu mózgu stanie się nowym hobby naszej pociechy.
Trening mózgu – ćwiczenia ruchowe i gra na instrumentach
Innym przykładem na synchronizację działania półkul mózgowych jest wykonywanie odmiennych ruchów obiema rękami. Z podobnymi wyzwaniami mierzy się mózg podczas gry na pianinie lub perkusji. Ćwiczenia możemy rozpocząć od kreślenia w powietrzu figur – lewą ręką okręgów, a prawą kwadratów. Podczas tego ćwiczenia dzieci zauważają, jak niesamowite bywa nasze ciało! Mózg usiłuje wbrew naszym planom kierować kończynami w taki sam sposób, przez co rysowane rękami koła stają się owalne, a kwadratom bliżej do krzywych trójkątów 😉
Aby zadanie wykonać prawidłowo, należy się skupić i cierpliwie powtarzać czynności, a efekty będą coraz lepsze. Aby ćwiczyć mózg możemy także zapisać dziecko na naukę gry na instrumencie wymagającym odrębnej pracy obu rąk. Doskonałym przykładem jest perkusja – tu oddzielnie działają nie tylko ręce, ale także jedna z nóg. Ćwiczenia przynoszą jednak szybkie efekty. Co ważne, rozwijanie talentu muzycznego ma także pozytywny wpływ na naukę języków. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie „Czy muzyka pomaga w nauce?”.
Trening mózgu – leworęczni praworęczni
Łatwym i zabawnym ćwiczeniem rozwijającym mózg jest wykonywanie codziennych czynności za pomocą niedominującej ręki. Jeśli dziecko jest praworęczne, warto zaproponować mu stworzenie rysunku lewą ręką. Innym sposobem jest przedzielenie kartki linią na pół, umocowanie jej na stole i rysowanie lub pisanie obiema rękami jednocześnie. Wykonując to zadanie, dziecko będzie musiało się bardziej skupić, aby litery były kształtne, a rysunek estetyczny.
Takie zadanie to znakomity trening umysłowy i możliwość ćwiczenia koordynacji ruchowej. Warto także poprosić dziecko, aby spróbowało używać nożyczek (oczywiście bezpiecznych – z zaokrąglonymi końcami) ręką mniej dominującą. Czynność ta uchodzi za bardzo skomplikowaną, tym samym jest skuteczna w ćwiczeniu synchronizacji półkul mózgowych. Dodatkowo nasza pociecha ćwiczy cierpliwość, co stanowi dodatkową lekcję.
Trenuj mózg… chodząc tyłem!
Kolejnym, bardzo dobrym sposobem na trenowanie współdziałania półkul mózgowych, jest chodzenie tyłem. Aby wykonać ćwiczenie, należy stanąć przed dzieckiem. Na umówiony sygnał rodzic powoli stawia kroki w stronę dziecka, podczas gdy maluch idąc tyłem stara się utrzymać stałą odległość między sobą a rodzicem. Dziecko powinno cały czas patrzeć na opiekuna. Ćwiczenie to uczy przede wszystkim wyobraźni i orientacji przestrzennej. Jeśli nasze dziecko jest odważne i świetnie radzi sobie z zadaniem w podstawowej formie, możemy podnieść poprzeczkę i wykonać podobny trening na schodach. Ważne jest oczywiście zachowanie zasad bezpieczeństwa – od szybkości ważniejsza jest tu precyzja.
Znajdź różnicę!
Szczególnie zalecanym sposobem na ćwiczenie współdziałania półkul mózgowych u nieco starszych dzieci, jest pokazywanie im z pozoru identycznych obrazków, a następnie poproszenie o wskazanie małych różnic między nimi. Pociecha, wpatrując się w podobne rysunki, ćwiczy mózg i jednocześnie cierpliwość oraz skupienie uwagi. Nie zapomnijcie jednak powiedzieć dziecku, jak wiele szczegółów różni obrazki. Jeśli tego nie zrobicie, maluch straci wiele czasu i cierpliwości, tym samym w przyszłości nie będzie chętny do tego typu kreatywnych zabaw.
Spróbujmy wraz z dzieckiem narysować kilka obrazków. Motywem przewodnim mogą być na przykład sprzęty kuchenne. Oprócz nich, narysujmy jeden, kompletnie z innej bajki i poprośmy dziecko o wskazanie, który obrazek nie pasuje do pozostałych. Zazwyczaj tego typu zadania nie przynoszą dziecku trudności, jednak z powodzeniem ćwiczą mózg i spostrzegawczość pociechy. Pośród gier dla dzieci znaleźć można kilka pozycji, które opierają się na podobnej zasadzie. Dlatego szukając sposobu na ćwiczenie mózgu dziecka, warto sprawdzić dostępne na rynku gry edukacyjne dla dzieci.
Prawa i lewa półkula mózgu mają odmienne funkcje, jednak nie działają one niezależnie. Trening mózgu i synchronizacja pracy półkul mózgowych pomagają w szybszym przyswajaniu informacji, łatwiejszym zapamiętywaniu oraz wysnuwaniu wniosków. Tego rodzaju ćwiczenia to połączenie kreatywnej zabawy z mądrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Zdjęcie: Clem Onojeghuo | Unsplash